Porady ogrodnicze

Kiedy i jak sadzić hosty? Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja host

Hosty nazywane również funkiami, to bardzo znane rośliny ogrodowe, które zachwycają swoimi liśćmi i kwiatami. Oprócz tego wykazują duże zróżnicowanie pod względem rozmiaru, kształtu, faktury i barwy. Sprawdź, jak pielęgnować i uprawiać hosty oraz jakie są najpiękniejsze odmiany tej rośliny.

 

Kiedy i jak sadzić hosty? Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja host
Do rodzaju hosta należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian. Fot.123RF.com

Spis treści:

Hosty – charakterystyka

Hosty, znane bardziej jako funkie, są bardzo wytrzymałymi roślinami, które sprawdzą się doskonale w wielu miejscach, niezależnie od warunków. Pochodzą z północno-wschodniej Azji. W 1784 roku pierwsze nasiona trafiły z chińskiego portu Makau do Jardin des Plantes w Paryżu.

Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim okazałym, pięknym liściom, ale również stosunkowo prostej pielęgnacji. Co więcej, oferują one duży wybór kolorów i wzorów. Funkie tworzą kępy liści, wyrastające z małych kłączy korzeniowych, które z czasem przekształcają się w karpy. Roślina co roku wypuszcza nowe liście. Dodatkowo w lecie pojawiają się także smukłe pędy z białymi, niebieskimi bądź różowymi kwiatami, które przyciągają spojrzenie.

Hosty - najpiękniejsze odmiany

Do rodzaju hosta należy około 40 gatunków botanicznych i ponad 1000 odmian. Jednak najchętniej wybieranymi i najpiękniejszymi odmianami są:

  • Funkia babkolistna lub biała (Hosta plantaginea) – ma jasnozielone zaokrąglone liście z lekkim połyskiem. Jej kwiaty są niezwykle duże i białe. Pojawiają się na przełomie czerwca i lipca.
  • Funkia białobrzega (Hosta albomarginata) – to roślina o intensywnie zielonych liściach z białym marginesem. Wydaje kwiaty w kolorze lekko różowym, które pojawiają się na długich, sztywnych łodygach już w lipcu.
  • Funkia falista (Hosta undulata) – jest to hosta o liściach skręconych, zielonych z jasnym obrzeżeniem. Kwiaty tej rośliny są jasnofioletowe lub lawendowe i pojawiają się w czerwcu.
  • Funkia Fortune’a (Hosta fortunei) – ma liście sercowate o ciemniejszych brzegach i jaśniejszym, żółtawym wnętrzu blaszki liściowej. Ta hosta tworzy gęste kępy, a jej kwiaty są białofioletowe i pojawiają się w czerwcu.
  • Funkia japońska (Hosta japonica) – to roślina o lekko strzałkowatych, soczyście zielonych liściach, a jej liliowofioletowe kwiaty zakwitają od lipca do września.

Oprócz tego hosty można wyróżnić również ze względu na szczególny zapach. Do tych najładniej pachnących należą odmiany takie jak: Fragrant Bouquet, Sugar and Spice i Cathedral Windows.

Przeczytaj również: To niezwykle urokliwa i łatwa w uprawie bylina. Jak dbać o funkie w ogrodzie?

Kiedy sadzić hosty?

Sadzenie host jest możliwe przez cały okres wegetacyjny, czyli od maja aż do początku października. Jednak nie zaleca się robienia tego podczas ekstremalnych upałów. Najlepiej zrobić to wiosną, ponieważ rośliny mają wtedy wystarczająco czasu, aby wytworzyć nowe korzenie oraz rozwinąć się, jeszcze przed nadejściem pierwszych upałów. Jesienny okres również będzie dobrym wyborem, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła, a deszcz coraz częściej będzie ją zraszał.  

Hosty należy sadzić w zależności od odmiany w odległości od 30 do 60 cm. Zanim przystąpimy do tego zabiegu, należy spulchnić glebę, a następnie dodać do niej humus lub kompost. Po posadzeniu możemy położyć grubą warstwę ściółki, dzięki czemu zachowamy wilgotność gleby. Po posadzeniu rośliny lekko ją podlewamy.

Uprawa host

Hosty najlepiej będą rozwijały się w półcieniu. Jednak niektóre z odmian będą również dobrze czuły się w całkowitym cieniu lub na stanowisku mocno nasłonecznionym. Najlepiej przyjąć podstawową zasadę uprawy host, która mówi, że funkie z błękitnymi liśćmi radzą sobie najlepiej w cieniu, natomiast hosty żółtolistne o wiele lepiej znoszą ekspozycję na światło słoneczne. Istotne jest także to, że im większy stopień wariegacji na liściach, tym gorzej roślina toleruje wystawienie na działanie słońca.

Dla host najlepsza będzie gleba przepuszczalna i zwięzła. Możemy do tego wybrać glebę rodzimą wymieszaną z torfem lub korą sosnową w proporcjach 1:1. Podłoże dla host powinno być lekko kwaśne i mieć pH około 6,0.

Bardzo ważne jest również regularne podlewanie roślin, ponieważ hosty mają dużą powierzchnię liści, przez którą następuje szybkie parowanie wody, stąd też duże ich zapotrzebowanie na wodę. Najlepszym sposobem nawadniania ich będzie dostarczanie wody głęboko do korzeni. Powinniśmy unikać zraszania host, ponieważ często wywołuje to u nich infekcje grzybowe oraz poparzenia liści.

Rośliny nie wymagają obfitego nawożenia, ale zdecydowanie lepiej będą się rozwijały, jeśli na początku wiosny lub pod koniec jesieni ziemię wokół nich zasilimy mineralnym nawozem wieloskładnikowym. Oprócz tego warto zadbać o wspomnianą już warstwę kompostu lub przekompostowanej kory sosnowej, która ułożona pod hostami zapobiegnie parowaniu wody z gleby i przesuszeniu korzeni.

Hosty rzadko atakowane są przez choroby, ale najgroźniejsza jest dla nich choroba wirusowa powodowana przez wirus HVX - Hosta Virus X. Porażona roślina nie nadaje się do uratowania i powinna być wykopana oraz zniszczona, aby nie zaraziła innych okazów.

Przeczytaj również: Ślimaki już zaczęły żerować na liściach funkii? Sprawdź, jak w naturalny sposób chronić hosty przed ślimakami

Dużym problemem są również ślimaki, które wygryzają dziury w liściach, oszpecając tym rośliny. Szkodliwość ślimaków dla host zależy od wilgotności, temperatury otoczenia, rodzaju i obfitości pokarmu.

Hosty - warto wiedzieć

Hosty to niezwykłe rośliny, które potrafią oczarować wielu ogrodników i zawrócić im w głowie. Oto kilka ciekawostek, które warto wiedzieć o hostach:

  • Dzięki niezwykłym zdolnościom przystosowania się do warunków siedliskowych hosta bardzo szybko opanowała krajobraz Francji i Anglii, gdzie była jedną z ulubionych roślin dworskich i królewskich ogrodów. Był to również czas, gdy powstało wiele odmian tej rośliny.
  • Niektóre egzemplarze będą w stanie przeżyć przez jakiś czas nawet bez podlewania. Jednak najlepiej będzie zamontować w ogrodzie automatyczną irygację z linią kroplującą, bo funkie lubią być podlewane od dołu.
  • Funkie to nie tylko rośliny ogrodowe czy doniczkowe, ponieważ ze względu na trwałość ich pięknych liści, często są wykorzystywane we florystyce jako dodatek do bukietów.
  • Botanik Leopold Trattinick zaproponował obecną nazwę łacińską „hosta” na cześć swojego nieżyjącego przyjaciela Nicolasa Thomasa Hosta, natomiast jego niemiecki kolega po fachu w podobnym okresie zaproponował inną nazwę „funkia”. Obecnie roślina znana jest pod obiema nazwami.

Przeczytaj również: Nawożenie czarnej porzeczki. Niezawodny patent ogrodników na krzaki pełne owoców

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.