Porady ogrodnicze

Przycinanie hortensji krzewiastej. Zrobisz to dobrze i w odpowiednim czasie, hortensja będzie kwitła bez przerwy

Hortensja krzewiasta zachwyca okazałymi kwiatostanami. Ten gatunek jest częstym wyborem, ze względu na bardzo długi okres kwitnienia. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji roślina może prezentować się jeszcze atrakcyjniej. Sprawdź, jak i kiedy przycinać hortensję krzewiastą.

Przycinanie hortensji krzewiastej. Zrobisz to dobrze i w odpowiednim czasie, hortensja będzie kwitła bez przerwy
Sprawdź, jak i kiedy przycinać hortensję krzewiastą. Dzięki temu będzie kwitła prawie cały rok, Fot.123RF.com

Spis treści:

Hortensja krzewiasta – charakterystyka

Hortensja krzewiasta, znana jest także jako hortensja drzewiasta. Pochodzi ona ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej. W Europie pojawiła się na początku XX wieku.  

Hortensja krzewiasta może dorastać do wysokości 2,5 m i mieć 3 m średnicy. Posiada duże, piłkowane liście, które nie przebarwiają się zimą. Krzew rozrasta się poprzez odrosty i tworzy gęste kępy pędów. Ten gatunek nie owocuje.

Roślina zakwita pod koniec czerwca i kwitnie przez całe lato, aż do początku września. Z tego powodu jest chętnie wybierana, jako krzew ozdobny. Podczas zakwitania na hortensji krzewiastej tworzą się duże, kuliste kwiatostany. Składają się one z większych, zazwyczaj białych kwiatów płonnych oraz z mniejszych, również białych, kwiatów płodnych, jednak te z czasem zielenieją.

Pielęgnacja hortensji krzewiastej

Odpowiednia pielęgnacja hortensji krzewiastej sprawi, że roślina będzie jeszcze lepiej się rozwijała i w efekcie obficie zakwitała. Krzew przede wszystkim wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Z tego powodu ważne jest pilnowanie tego, aby hortensja krzewiasta się nie przesuszała, szczególnie w okresie tworzenia się kwiatostanów.

Nie chcąc do tego dopuścić, musimy rozważnie wybrać stanowisko dla rośliny. Na miejscu słonecznym jest ona bardziej narażona na przesuszenie, dlatego najlepiej sadzić hortensję krzewiastą na półcienistym stanowisku. Równocześnie nie można zapominać o ściółkowaniu rośliny.

hortensja krzewiasta Hortensja krzewiasta wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby bujnie i długo kwitła. Fot.123RF.com

Ten gatunek hortensji jest wyjątkowo odporny na niskie temperatury, dlatego można go uprawiać w każdym regionie naszego kraju. Warto jednak kopczykować podstawę rośliny lub w bardzo zimnych rejonach okrywać hortensję krzewiastą np. włókniną. Oprócz tego należy regularnie nawozić nasze okazy, zarówno za pomocą kompostu, jak i specjalnych nawozów do zasilania hortensji, które można zakupić w sklepach ogrodniczych.

Hortensja krzewiasta nie sprawia większych kłopotów w uprawie. Dodatkowo jest to roślina, posiadająca dużą odporność na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że występuje u niej choroba grzybowa, taka jak np. mączniak czy szara pleśń.  

Przeczytaj również: Nawożenie hortensji. Pamiętaj o tych zasadach, a hortensja będzie uginać się od kwiatów

Przycinanie hortensji krzewiastej

Przycinanie roślin jest bardzo ważnym procesem podczas ich pielęgnacji. Jednak wiele osób nadal nie ma świadomości, po co przycinać hortensję krzewiastą i jakie rezultaty to przynosi. Jest to roślina, która kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego jej cięcie musi być mocne. Należy to robić co roku. Nie tylko pozwoli to nadać krzewom bardziej regularny pokrój, ale również pomoże pozbyć się zaschniętych kwiatostanów, połamanych i przemarzniętych gałązek.

Przycinanie hortensji krzewiastej sprawia również, że krzewy wypuszczają mocne pędy z pięknymi i okazałymi kwiatostanami.

Jak i kiedy przycinać hortensję krzewiastą?

Zabieg przycinania hortensji krzewiastej powinien być przeprowadzany wczesną wiosną, najlepiej w marcu lub kwietniu. Jest to najlepszy termin, ponieważ ten gatunek zakwita na pędach jednorocznych. 

Przycinając krzewy w standardowy sposób, należy to zrobić nisko nad ziemią, np. na 2-3 oczka, czyli około 20 cm. Dzięki temu w tym miejscu utworzą się nowe pędy, a na ich wierzchołkach pojawią się kwiatostany. Można również rozpocząć od usunięcia pędów suchych, połamanych i starych. Pozostałe tylko poddajemy skracaniu, najlepiej nad pąkiem skierowanym na zewnątrz, tworząc ładny pokrój krzewy.

Natomiast jeżeli chcemy uzyskać duże kwiaty, ale równocześnie kosztem tego, że będzie ich mniej, to należy obciąć krzew nad 2. lub 3. oczkiem. Następnie obcinamy również te gałązki, które są cienkie i wychodzą bezpośrednio z podłoża oraz się pokładają. Można również powycinać pędy wychodzące z ziemi, które wychodzą poza swoje przeznaczone miejsce. Oprócz tego warto usunąć wszystkie giętkie gałązki odchodzące od tych grubszych.

W przypadku, gdy zależy nam na tym, aby kwiaty były liczniejsze, ale mniejsze to przycinamy hortensję krzewiastą nieco powyżej 50 cm nad ziemią. Nie usuwamy bocznych gałązek, tylko delikatnie je przycinamy. Sprawi to, że roślina wypuści więcej nowych gałązek z pędami kwiatowymi.

Przeczytaj również: Przycinanie hortensji ogrodowej. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonać

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.