Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sundavilla - niezwykła roślina na balkon i taras. Jak pielęgnować sundavillę?

Sundavilla to jedna z najpiękniejszych roślin pnących uprawianych w ogrodzie, na balkonie i w domu, która stosunkowo niedawno pojawiła się na polskim rynku. Sprawdź, jak uprawiać sundavillę i o co zadbać, aby pięknie zakwitała.

Sundavilla - niezwykła roślina na balkon i taras. Jak pielęgnować sundavillę?
Sundavilla zaczyna podbijać polskie balkony. Fot. 123RF.com

Spis treści: 

Sundavilla – charakterystyka

Sundavilla znana jest także jako dipladenia. To roślina ozdobna, mająca szerokie zastosowanie i będąca mieszańcem gatunku mandevilla atroviolacea. Odmiany dundaville stworzyła japońska firma Suntory, która już wcześniej odniosła światowy sukces, wprowadzając jako pierwsza na rynek serię surfinie, które szybko zostały okrzyknięte najpiękniejszymi kwiatami balkonowymi zwisającymi.

Sundavilla wytwarza cienkie, wiotkie, ale równocześnie mocne pędy pnące, które pokryte są jajowatymi i błyszczącymi liśćmi o skórzastej fakturze. Pędy sundawilli w dobrych warunkach osiągają długość do 3 m. Jej kwiaty są duże i złożone z pięciu płatków. Mają średnicę od 7 aż do 10 cm i zebrane są na szczytach pędów. Jeśli chodzi o barwę kwiatów, to jest ona bardzo intensywna, ale zależna od odmiany. Sundavilla może mieć m.in. kolor czerwony, różowy czy biały.

Sundavilla - odmiany

Sundavilla ma różne odmiany, które cechuje między innymi odrębna barwa, ale i również inna średnica kwiatów. Najczęściej wspomina się pięć odmian sundavilli, do których zaliczamy:

  • Cosmos – wyróżnia się na tle pozostałych odmian swoimi kwiatami, które osiągają największe rozmiary, a ich średnica wynosi aż 11 cm. Kwiat występuje najczęściej w kolorze białym, różowym i czerwonym.

  • Classic – ma bardzo bujne rozkrzewienie, a jej kwiaty osiągają średnicę do 7,5 cm. Najczęściej spotyka się tę odmianę w kolorze białym, różowym, beżowym lub czerwonym.

  • Beauty - osiąga średnicę około 8,5 cm, a kwitnienie trwa u tej odmiany od wczesnej wiosny, aż do późnego lata. Roślina przybiera barwy bieli, różu i beżu.

  • Mini – ta odmiana sundavilli zawdzięcza swoją nazwę niewielkim, wąskim listkom. Kwiaty tej odmiany mają zazwyczaj jasno-czerwono barwę, a ich średnica wynosi maksymalnie 7cm.

  • Grand – to sundavilla z kwiatami o średnicy około 9,5 cm, a jej główne kolory to biel, róż, czerwień i burgund.

Przeczytaj również: Kwiaty na balkon, które nie śmiecą. Sprawdź, co posadzić, a jakich kwiatów lepiej unikać

Sundavilla - uprawa

Uprawa sundavilli nie jest skomplikowana, ale wymaga od nas wiedzy na temat wymagań tej rośliny, dzięki czemu możemy ją odpowiednio pielęgnować.

Sundavilla potrzebuje odpowiedniego stanowiska. Fot. 123RF

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie stanowisko dla sundavilli, które musi być dobrze przemyślane, ponieważ jest to roślina nielubiąca przesadzania. Miejsce pod uprawę sundavillii powinno być jasne i dobrze nasłonecznione, ale równocześnie osłonięte od prażącego słońca. Optymalnym rozwiązaniem będzie zapewnienie roślinie rozproszonego światła, ponieważ nawet w częściowym zacienieniu roślina poradzi sobie, ale będzie o wiele mniej intensywnie zakwitała.

Najlepszym podłożem dla sundavilli jest żyzna i jednocześnie przepuszczalna gleba. W tym celu warto używać uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych, wymieszanej z piaskiem w proporcji 3:1. Roślinę najlepiej umieścić w donicach z gliny i ceramiki, które dobrze utrzymują wilgoć, mniej nagrzewają się i zapewniają większą stabilizację.

Istotne jest także to, że sundavilla lubi miejsca o dużej wilgotności powietrza i jest ciepłolubna. Najważniejsze podczas jej uprawy jest umiejętne podlewanie. Roślina potrzebuje podłoża stale umiarkowanie wilgotnego, ale nie mokrego. W przypadku sundavilli zbyt obfite podlewanie mogłoby doprowadzić do występowania chorób grzybowych oraz do gnicia rośliny. Równocześnie roślina źle reaguje na krótkotrwałe przesuszenie, szczególnie w czasie kwitnienia. Latem powinno się ją podlewać codziennie, a czasem nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Od wiosny do końca lata zaleca się roślinę nawozić średnio co 2 tygodnie. Dobrym wyborem będą nawozy humusowe oraz mineralne dla roślin kwitnących. Najważniejsze jest to, aby nawóz miał wysoką zawartość fosforu i potasu, a niską azotu. Jeśli chodzi o regularne cięcie sundavilli, z reguły nie jest ono potrzebne, ale co jakiś czas należy usuwać suche liście i pędy.

Prawidłowa pielęgnacja pozwoli uniknąć chorób rośliny. Jednak sporadycznie sundaville może porażać mączniak lub inne choroby grzybowe. Przy zbyt suchym powietrzu mogą pojawić się również przędziorki lub wełnowce.

Roślina wymaga od nas również odpowiedniej opieki, gdy na zewnątrz robi się chłodno. Z tego względu sundaville jeszcze przed nadejściem przymrozków powinny być przeniesione do pomieszczenia, które będzie widne i chłodne. Podczas zimowania sundavilli, musimy ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum. Dzięki temu roślina przetrwa zimę i będzie w świetnej kondycji wiosną.

Sundavilla - warto wiedzieć

Sundavilla to interesująca i wyjątkowa roślina, która dopiero zaczyna podbijać polskie balkony i ogrody. Oto kilka ciekawostek, które warto znać o sundavilli:

  • Prawdopodobnie po raz pierwszy w naszym kraju można ją było oglądać w 2003 roku na Krajowej Wystawie Ogrodniczej Polagra.

  • Bulwy roślin to zgrubiałe korzenie. Chociaż przypominają one kłącza, są zazwyczaj krótsze i bardziej puszyste. Bulwy sundavilli przechowują składniki odżywcze, które zapewniają energię dla rośliny podczas uśpienia w miesiącach zimowych.

  • Cała roślina jest trująca, więc nie dopuszczajmy do niej dzieci i zwierząt, a sami najlepiej pielęgnujmy ją w gumowych rękawiczkach.

Przeczytaj również:

Ogrodnik zaleca: zrób to, zanim posadzisz kwiaty na balkonie i tarasie. Efekty będą imponujące

Uprawa pomidorów w donicach. Najlepsze odmiany, sadzenie, podlewanie i nawożenie

Aranżacja balkonu. Kompozycja z iglaków, ziół, krzewów i roślin balkonowych

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.