Spis treści:
- Ślazówka letnia (Lavatera trimestris) – charakterystyka
- Jak uprawiać ślazówkę letnią?
- Zastosowanie ślazówki letniej w ogrodzie
Ślazówka letnia (Lavatera trimestris) – charakterystyka
Ślazówka letnia (Lavatera trimestris), nazywana również ślazówką trzymiesięczną, jest rośliną jednoroczną zaliczaną do rodziny ślazowatych. Do tej samej grupy należą znane z wiejskich ogródków malwy czy chętnie uprawiane ketmie syryjskie, czyli hibiskusy ogrodowe. Nie powinno więc nas dziwić, że kwiaty ślazówki letniej przypominają te dwa popularne gatunki. Pojawiają się na roślinie wczesnym latem i utrzymują do jesiennych przymrozków.
Kwitnienie ślazówki letniej trwa od lipca do września lub października w zależności od warunków pogodowych. Jest więc idealnym gatunkiem dla tych, którzy szukają do swojego ogrodu obficie i długotrwale kwitnących roślin. Kwiaty ślazówki letniej to jej największy atut – są lejkowate i bardzo duże (mogą mieć nawet 10 cm średnicy). Występują w wielu kolorach – od bieli, przez pastelowe róże, aż po intensywne czerwienie. Na płatkach często widoczne jest ciemniejsze unerwienie.
Ślazówka letnia jest rośliną, która szybko się rozrasta, tworząc sztywne, wzniesione i rozgałęzione pędy. Są one gęsto omszone. Porastają je trójklapowe liście w intensywnie zielonym kolorze. W kątach liści pojawiają się kwiaty, które z czasem przekształcają się w owoce (rozłupnie). Ślazówka letnia w zależności od odmiany i warunków w ogrodzie osiąga od 60 do 120 cm wysokości.
Ślazówka letnia kwitnie najbardziej obficie w pełnym słońcu. Fot. andreizhigaltsov/123RF.com
Przeczytaj również: Raz posadzisz, będzie rósł przez wiele lat. Siew i pielęgnacja maku wschodniego
Jak uprawiać ślazówkę letnią?
Ślazówka letnia jest polecana zarówno początkującym, jak i doświadczonym ogrodnikom. Każdy poradzi sobie z jej uprawą, ponieważ ma minimalne wymagania i nie potrzebuje troskliwej pielęgnacji. Najważniejsze jest jednak, aby znaleźć dla niej słoneczne miejsce, ponieważ tylko na takich stanowiskach kwitnie wyjątkowo obficie. Co jeszcze warto wiedzieć o tej pięknej roślinie? Wyjaśniamy, jak uprawiać ślazówkę letnią w ogrodzie.
- Ziemia – ślazówka letnia najlepiej rośnie w lekkiej, przepuszczalnej i żyznej glebie (np. piaszczysto-gliniastej). Poradzi sobie również w przeciętnym podłożu, choć w takim będzie słabiej kwitła. Jeśli w naszym ogrodzie ziemia nie jest urodzajna, przed uprawą ślazówki letniej możemy wzbogacić ją dojrzałym kompostem.
- Stanowisko – dla rośliny tej warto znaleźć słoneczne, osłonięte od wiatru miejsce, w którym będzie obficie kwitła. Jeśli wysiejemy ją w półcieniu, kwiatów pojawi się zdecydowanie mniej.
- Siew – ślazówkę letnią uprawia się z nasion. Wysiewamy je bezpośrednio do gruntu wiosną – od drugiej połowy marca do maja. Warto zachować 30-40 cm między rzędami roślin, dając im przestrzeń do swobodnego wzrostu. Wschodów doczekamy się po 2-3 tygodniach.
- Podlewanie – kwiaty te są odporne na przejściową suszę, ale warto je od czasu do czasu podlewać. Unikajmy jednak nadmiaru wody, bo ślazówka letnia nie lubi mokrej gleby.
Możemy zdecydować się na ślazówkę letnią o białych, różowych lub czerwonych kwiatach. Fot. Liudmyla Liudmyla/CanvaPro
- Nawożenie – roślina ta ma niewielkie wymagania pokarmowe. W żyznej glebie poradzi sobie bez nawożenia, ale w przeciętnej oraz ubogiej późną wiosną można zasilić ją kompostem lub porcją nawozu wieloskładnikowego.
- Przycinanie – ze ślazówki letniej systematycznie usuwamy suche kwiaty, aby przedłużyć jej kwitnienie i ograniczyć samosiew. Jesienią, gdy zmarnieje po nadejściu przymrozków, wykopujemy ją i wyrzucamy na kompost.
- Rozmnażanie – roślina ta często rozsiewa się sama w ogrodzie. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy usunąć z niej przekwitłe kwiaty, zanim przekształcą się w torebki nasienne.
- Choroby i szkodniki – ślazówka letnia może zostać zainfekowana rdzą malwy. Początkowo zauważymy na niej żółte plamki, które z czasem zaczną się rozlewać i brązowieć. Postępująca choroba powoduje, że liście i pędy usychają, stopniowo obumierając. Zakażone kwiaty możemy spryskać środkiem grzybobójczym, a jeśli to nie pomoże, powinniśmy je usunąć z rabaty i zniszczyć, aby patogen nie przeniósł się na inne rośliny.
Piękne kwiaty ślazówki letniej pasują do wielu aranżacji w ogrodzie. Fot. vkristiev/123RF.com
Zastosowanie ślazówki letniej w ogrodzie
Ślazówkę letnią tradycyjnie wykorzystuje się na wiejskich rabatach, ale jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się również w nowoczesnych ogrodach. Może stać się atrakcyjnym tłem dla niższych bylin i roślin jednorocznych. Pięknie prezentuje się w towarzystwie irysów, kocimiętki, szałwii oraz przetaczników kłosowych. Warto ją zestawiać także z wyższymi roślinami, jak przykładowo ostróżka czy werbena patagońska. Ślazówka letnia może rosnąć nie tylko na rabatach, ale także wzdłuż płotu czy przy ścianie domu. Można uprawiać ją także w donicach i przeznaczać na kwiat cięty do bukietów oraz wazonów.
Niezwykle urokliwa i długo kwitnąca ślazówka letnia zachwyci każdego, kto ceni urodę malw i hibiskusów. Ten jednoroczny gatunek jest niewymagający i łatwy w uprawie, dlatego warto go wysiać nawet wtedy, gdy nie mamy dużego doświadczenia w samodzielnej pielęgnacji roślin. Bez dużego nakładu pracy będziemy cieszyć się obfitym kwitnieniem ślazówki przez całe lato aż do nadejścia jesiennych przymrozków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak pędzić anemony? Zakwitną szybciej i obficiej
Wysiew maków na rozsadę. Poznaj dwa niezawodne sposoby
Kiedy najlepiej przycinać róże? Będą pięknie i długo kwitły w sezonie