Spis treści:
Anemony (zawilce) - charakterystyka
Anemony, inaczej nazywane zawilcami, to rośliny należące do rodziny jaskrowatych. Naturalnie występują one na całym świecie, ale najczęściej można je spotkać w klimacie chłodnym i arktycznym półkuli północnej lub na obszarach górskich. Zwykle rośną w lasach, zaroślach, na górskich łąkach i suchych murawach.
W Polsce anemony uprawiane są jako rośliny ozdobne. Ich kwitnieniem można się cieszyć od czerwca lub lipca aż do późnej jesieni. Zawilce urastają do 20-30 cm wysokości i często sadzone są przy stawach, oczkach wodnych czy skalniakach.
Co więcej, anemony są wieloletnie i mogą nam służyć przez wiele sezonów. Natomiast ich odporność na niskie temperatury nie jest duża. Z tego powodu na zimę można je pozostawiać w glebie. Bezpieczniejszą opcją będzie wykopanie ich na jesień i zimowanie.
Pędzenie anemonów krok po kroku
Pędzenie anemonów ma na celu przyspieszanie kwitnienia tych roślin. Ten proces polega na wybudzenie ich ze spoczynku, a następnie na szybszym doprowadzenie ich do kwitnienia, przy tym wykorzystując materiał zapasowy zebrany przez sadzonki w poprzednim sezonie wegetacyjnym.
Anemony to rośliny wieloletnie, jesienią ich cebule się wykopuje. Fot. MrGajowy3/CanvaPro
Sposób przeprowadzania pędzenia anemonów jest kluczowy dla ich kwitnienia i zdrowia. Drobne błędy mogą zrujnować bylinę i zaprzepaścić ozdobę ogrodu. Tak pędzenie wykonasz bezpiecznie krok po kroku.
Krok 1
Zasuszone bulwy anemonów poddaj namaczaniu. Bulwy wrzuć do misek, zalej je ciepłą wodą i pozostaw na 3-4 godziny. Przez ten czas co godzinę mieszaj je. Zabiegu nie wykonuj dłużej, gdyż później bulwy mogą zacząć gnić.
Krok 2
Przygotuj niezbyt głębokie pojemniki z ziemią. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, żyzne i stale wilgotne.
Krok 3
Namoczone zawilce umieszczaj w glebie płaską lub wypukłą częścią bulwy do góry, a wypukłą do dołu. Nie sadź ich głęboko, bo tylko na około 5 mm pod powierzchnią.
Przeczytaj również: Ma intensywne kolory, szkodniki go nie znoszą. Ciekawe odmiany i uprawa zawilca wieńcowego
Krok 4
Posadzone anemony przenieś do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi między 6 a 10 st. Celsjusza. Tam muszą spędzić od dwóch do trzech tygodni.
Krok 5
Gdy na sadzonkach zaczną pojawiać się listki, anemony należy przenieść do pomieszczenia słonecznego. Wówczas roślina będzie mieć dostęp do światła, którego potrzebuje, szczególnie w początkowej fazie rozwoju.
Zawilce dobrze czuja się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Fot. Anatolyi Sadowskiy
Kiedy sadzić anemony do gruntu?
Anemony do gruntu należy sadzić, kiedy miną bardzo niskie temperatury. Można je przesadzić już na wiosnę, gdy na zewnątrz temperatura powietrza będzie osiągać więcej niż -5 stopni Celsjusza.
Zawilce w gruncie sadzimy na głębokości 5 cm. Sadzonki powinny znajdować się w 15-centymetrowych odstępach. Najlepsze stanowisko dla anemonów będzie słoneczne lub lekko zacienione. Ziemia musi być odkwaszona i bardzo żyzna.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wysiew maków na rozsadę. Poznaj dwa niezawodne sposoby
Urocza bylina na obwódki i brzydkie miejsca w ogrodzie. Dzwonek gargański – uprawa i zastosowanie