Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak w naturalny sposób zwiększyć plon ogórka gruntowego. Czy przycinać wilki ogórka?

Uprawa ogórków w polskich ogrodach cieszy się niesłabnącą popularnością, jednak aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej rośliny, warto poznać naturalne metody zwiększania jej plonów. Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednie zarządzanie bocznymi pędami, zwanymi wilkami. Podpowiadamy, kiedy przycinanie wilków może przynieść korzyści, a kiedy lepiej ich nie usuwać oraz jak skutecznie zwiększać plon ogórków gruntowych.

Jak w naturalny sposób zwiększyć plon ogórka gruntowego. Czy przycinać wilki ogórka?
Aby ogórki dobrze owocowały, potrzebują m.in. regularnego podlewania. Co jeszcze wpływa na zwiększenie plonu? Fot. Vladimir Volovodov/123RF.com

Spis treści:

Co lubią ogórki gruntowe?

Ogórki gruntowe mają kilka kluczowych preferencji, które warto uwzględnić, aby osiągnąć satysfakcjonujące plony. Przede wszystkim, ogórki potrzebują gleby bogatej w próchnicę i substancje organiczne. Optymalne warunki uzyskuje się na stanowiskach, gdzie gleba jest żyzna, dobrze napowietrzona i ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny, z pH w granicach 6,5-7. Warto również pamiętać, że ogórki preferują miejsca ciepłe i osłonięte od wiatru, co sprzyja szybkiemu nagrzewaniu się gleby i lepszemu wzrostowi roślin.

W uprawie ogórków niezwykle istotne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości wody. W gorących, letnich miesiącach może to być nawet ok. 7 litrów na mkw. uprawy dziennie. Ogórki lubią wilgotne środowisko, zwłaszcza w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców. Regularne podlewanie, szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy słońce już nie grzeje tak mocno, pomaga uniknąć stresu wodnego i wspomaga równomierny rozwój owoców.

Przeczytaj też: Ogórki będą słodkie, a liście przestaną żółknąć. Zmieszaj z wodą i podlej

Ogórki gruntowe dobrze współpracują z roślinami towarzyszącymi, co znacząco wpływa na ich zdrowie i plony. Dobrymi sąsiadami dla ogórków są: kukurydza, fasola, groch, a także koper, który przydaje się później do kwaszenia. Unikanie sadzenia ogórków po innych roślinach dyniowatych przez okres co najmniej 3-4 lat pomaga zapobiegać chorobom. Zwiększa to również odporność ogórków na szkodniki, co w efekcie prowadzi do obfitszych i zdrowszych plonów.

Latem ogórki potrzebują przynajmniej 7 litów wody dziennie, by prawidłowo rosnąć. For. CanvaPro

Jak zwiększyć plony ogórka gruntowego?

Na przełomie czerwca i lipca wielu ogrodników decyduje się na przycinanie wilków, czyli bocznych pędów wyrastających z głównej łodygi rośliny. Jednak w przypadku ogórków gruntowych zaleca się, aby ich nie usuwać. Te dodatkowe pędy przyczyniają się do lepszego rozrostu rośliny i prowadzą do zwiększenia plonów. Ogórek ma wtedy więcej powierzchni do fotosyntezy, co sprzyja lepszemu odżywianiu i wzrostowi owoców. W uprawach gruntowych mamy do dyspozycji więcej przestrzeni, więc zagęszczenie nie stanowi problemu.

Przeczytaj też: Dlaczego ogórki padają – żółkną i nie rosną. Jak uratować ogórki gruntowe?

W uprawach ogórków w tunelach foliowych sytuacja wygląda inaczej. Tam wilki należy regularnie usuwać, aby zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu roślin. Nadmiar bocznych pędów w zamkniętej przestrzeni ogranicza dostęp światła i powietrza do wnętrza rośliny, co sprzyja rozwojowi chorób i zmniejsza plony. Usuwanie wilków w tunelach pomaga skupić energię rośliny na produkcji owoców, zamiast na tworzeniu masy zielonej.

Na plony ogórka wpływa też prawidłowe nawożenie. Na przełomie czerwca i lipca, kiedy pojawiają się pierwsze owoce, zaleca się ostatnie podlewanie uprawy gnojówką z pokrzywy. Pokrzywa jest bogata w azot, który wspomaga wzrost roślin. W kolejnych miesiącach, aby wspierać rozwój owoców, warto stosować już nawozy azotowo-potasowe, takie jak gnojówka z wrotycza, nawóz ze skórek banana czy z fusów kawy.

Przeczytaj również: Oprysk mlekiem na pomidory. Tani i ekologiczny sposób na ochronę upraw przed zarazą i mszycami

Ważne jest również monitorowanie i kontrola roślin pod kątem szkodników oraz chorób, które zagrażają prawidłowemu plonowaniu. W przypadku ich wykrycia należy niezwłocznie zastosować odpowiednie pestycydy lub fungicydy. W uprawach ekologicznych warto najpierw sięgnąć po domowe metody ochrony ogórków, takie jak opryski z czosnku, drożdży lub skrzypu.

Bocznych pędów, czyli wilków, nie należy usuwać w ogórkach uprawianych w gruncie. Fot.Serhii Hryshchyshen/123RF.com

Co zagraża uprawie ogórka gruntowego?

Uprawa ogórków gruntowych może być narażona na różnorodne zagrożenia, które znacząco wpływają na jakość i ilość plonów. Jednym z najpoważniejszych problemów są ekstremalne warunki pogodowe. Ogórki są roślinami ciepłolubnymi, a spadki temperatury poniżej 12°C, szczególnie w okresie kiełkowania i początkowej fazie wzrostu, prowadzą do zaburzeń rozwoju. Przedłużające się chłody oraz nadmierna wilgoć w glebie sprzyjają rozwojowi zgorzeli siewek, co powoduje masowe zamieranie młodych roślin. W uprawie polowej uszkodzenia termiczne mogą przypominać objawy innych chorób, co utrudnia ich diagnozę i odpowiednie przeciwdziałanie.

Przeczytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej winorośl. Grona będą duże, a owoce bardzo smaczne

Choroby grzybowe stanowią kolejne istotne zagrożenie dla uprawy ogórków gruntowych. Mączniak rzekomy, wywoływany przez grzybopodobny organizm Pseudoperonospora cubensis, jest jednym z najgroźniejszych patogenów. Objawia się oliwkowymi plamami na liściach, które z czasem brunatnieją i obumierają. Szybki rozwój choroby może zniszczyć całą uprawę w ciągu kilku dni. Inną groźną chorobą jest bakteryjna kanciasta plamistość, wywoływana przez bakterie Pseudomonas syringae pv. lachrymans. Objawy to kanciaste plamy na liściach, które prowadzą do nekrozy i wykruszania się tkanki.

 Na jakość plonów ogórka gruntowego wpływają również zmienne i ekstremalne warunki pogodowe. Fot. Liudmiła Chernetska/123RF.com

Na poziom plonów ogórków ogromny wpływ mają też szkodniki. Mszyce, przędziorki oraz zmieniki to najczęstsze owady atakujące te rośliny. Mszyce wysysają soki z liści i młodych pędów, co prowadzi do osłabienia ogórków. Z kolei przędziorki powodują żółknięcie i opadanie liści, a zmieniki uszkadzają wierzchołkowe części roślin, co spowalnia ich wzrost. Walka z tymi szkodnikami wymaga stosowania odpowiednich środków ochrony roślin oraz naturalnych metod profilaktycznych, takich jak sadzenie w rejonie uprawy gatunków odstraszających szkodniki (np. cebula lub czosnek).

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też:

Co włożyć do dołka podczas sadzenia ogórków? Takim naturalnym zestawem zapewnisz sobie duże plony

Nawożenie ogórków — jak, kiedy i czym nawozić ogórki gruntowe?

Zbiór i suszenie cebuli. Najlepszy sposób przechowania cebuli

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.