Porady ogrodnicze

Pomidory - przegląd różnych odmian

W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” krótki przegląd stanu i odmian rosnących u mnie pomidorów. Zapraszamy!

REKLAMA

Fot.123RF.com

Początek lata to już czas prawdziwej obfitości w warzywnikach. Możemy zbierać groszek cukrowy, sałatę, kalarepę, cebulę, młode buraki i pierwszy bób. Jest to też czas dalszej pielęgnacji pomidorów, które są często obowiązkowym elementem naszych warzywnych upraw. Sadzimy je nie tylko na rabatach i pod osłonami, ale także w donicach na tarasach lub balkonach.

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, pomidory czują się coraz lepiej. Ich najszybszy przyrost następuje w temperaturze 22-27 stopni Celsjusza. W temperaturze powyżej 32 stopni następuje już wyhamowanie ich wzrostu, wtedy też już najczęściej dojrzewają i czerwienią się wyczekiwane przez nas owoce.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Koniec czerwca to moment kwitnienia i zawiązywania owoców pomidora. W tym czasie musimy pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów, ponieważ o tej porze zapotrzebowanie tych roślin na wodę wzrasta. Przyjmuje się, że w czasie pełnego owocowania wilgotność gleby powinna wynosić około 75% pełnego nasycenia. Niedobory wody w tym okresie może powodować zrzucanie kwiatów lub zawiązków czy drobnienie owoców. Nadmiar wody też niestety jest niekorzystny, dlatego martwi nas często deszczowa pogoda. Wilgotne powietrze sprzyja występowaniu chorób grzybowych, na które pomidory są dość podatne.

Ponadto, musimy pamiętać o wymaganiach świetlnych pomidora, które są szczególnie wysokie w czasie kwitnienia i tworzenia się owoców. Na to jednak najczęściej nie mamy wpływu. W każdym razie, im więcej słońca, tym lepiej.

Warto też dbać o odpowiednie odżywienie tych roślin, ponieważ są one dość żarłoczne. Dotyczy to zwłaszcza krzewów, które uprawiamy w ograniczonej ilości podłoża, np. w donicach. Wtedy dostarczanie dodatkowej porcji składników pokarmowych jest bardzo istotne. Dostępne są różne nawozy przeznaczone do pomidorów, najczęściej są one wieloskładnikowe, dzięki czemu nie musimy się martwić, że któregoś z makro lub mikroelementów zabraknie naszym roślinom. A np. niedobór fosforu opóźnia dojrzewanie owoców, a niedobór potasu może powodować wyłamywanie się szypułek owoców. Z kolei niedobór wapnia może doprowadzić do suchej zgnilizny i deformacji owoców.

W letniej uprawie pomidorów musimy również pamiętać o odchwaszczaniu oraz o regularnym usuwaniu pędów bocznych, wyrastających z kątów liści tzw. wilków. Ważne jest też podwiązywanie. O ten porze pomidory przyrastają naprawdę szybko. Może się okazać, że należy podejść do nich ze sznurkiem nawet raz na tydzień. 

Z wysianych przeze mnie odmian najszybciej rośnie faworyt. Młoda, polska odmiana pomidora malinowego niemal od razu wybiła w dwa pędy i właśnie tak zaleca się prowadzić te rośliny. W dwa pędy wybijają również odmiany: Remiz, Tigerella, Big mama. Natomiast Noir di crime i Surya są jedopędowe, samokończące. 

Surya to wczesna odmiana, którą można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach. Nie dorasta do dużych rozmiarów, pozostaje w formie karłowej. 

Cornabel i Big mama to odmiany, które dopiero zaczynają kwitnąć, a ich owoce przypominają kształtem paprykę. Pomidory balkonowe, posadzone w donicach też są obsypane kwiatami. Odmiana Venus zawiązała już owoce. 

Cały czas obserwujemy liście. Warto na bieżąco usuwać te, które dotykają podłoża, to na nich pojawiają się pierwsze plamy. 

Pomidory z własnego balkonu

Domowe sposoby na zarazę ziemniaka na pomidorach. Objawy i zwalczanie

Pomidory - palikowanie, podlewanie i nawożenie

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pomidory - przegląd różnych odmian"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.