Porady ogrodnicze

Domowe sposoby na zarazę ziemniaka na pomidorach. Objawy i zwalczanie

Pomidory to jedne z tych warzyw, których uprawa jest wymagająca i kapryśna, ale efekty, w postaci smacznych plonów wynagradzają wszelkie poniesione trudy. Chorobą, która często dotyka pomidory, jest zaraza ziemniaczana. Jak jej zapobiec? Poznaj najlepsze, domowe metody.

Domowe sposoby na zarazę ziemniaka na pomidorach. Objawy i zwalczanie

fot. 123RF/PICSEL

Zaraza ziemniaka jest chorobą grzybową powodowaną przez grzybopodobny organizm „Phytophthora infestans”. Dotyka ona najczęściej warzywa psiankowate, czyli pomidory, bakłażany, paprykę oraz ziemniaki. Na pomidorach uprawianych w gruncie jej objawy zazwyczaj uwidaczniają się pod koniec czerwca. Na wierzchu liści pojawiają się szaro-zielonkawe plamy o wodnistej strukturze, które z czasem brązowieją. W warunkach podwyższonej wilgotności powietrza na ich spodzie wykwita biały osad, czyli grzybnia. Zaraza w szybkim tempie rozprzestrzenia się po naziemnych częściach roślin, także łodygach i zawiązkach owoców, co objawia się wypukłymi, ciemnobrązowymi plamami. Chorobę tę trudno zwalczać, dlatego lepiej stawiać na działania profilaktyczne.

Podstawową kwestią jest dobór odpowiedniego miejsca na uprawę – pomidory nie mogą rosnąć na grządkach sąsiadujących z ziemniakami, zaleca się też unikania stanowisk w pobliżu zbiorników wodnych.

Do przydomowej plantacji lepiej wybierać odmiany o zwiększonej odporności na tę infekcję, np. Atol czy Jaga.

Często doglądajmy pomidorów i kontrolujmy ich stan, a kiedy krzaczki zaczynają owocować, pamiętajmy o obrywaniu dolnych liści. Jeśli dostrzeżemy pierwsze objawy zarazy, usuwamy wszystkie porażone części rośliny. Poza tym, podlewając warzywa starajmy się nie zalewać ich liści.

Ciekawym trikiem zapobiegającym rozwojowi infekcji jest wbicie w łodygę czystego, nielakierowanego (najlepiej dodatkowo sparzonego wrzątkiem) miedzianego drucika. Przedostające do soków rośliny jony miedzi wspomogą ją w zwalczaniu zarodników.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

W ramach profilaktyki warto również sięgnąć po skuteczne opryski domowej roboty.

Przygotujemy je z:

- Sody oczyszczonej i wody (jedna łyżeczka na litr płynu). Oprysk przeprowadzamy rano, co dwa tygodnie oraz po każdym opadzie deszczu.

- Drożdży i wody - 50 g drożdży piekarskich rozpuszczamy w 5 litrach letniej wody.

- Skrzypu polnego i wody (tzw. gnojówka). Skrzyp można zastąpić pokrzywami. 500 g świeżych roślin tniemy na mniejsze części, układamy na dnie pojemnika (najlepiej plastikowego) i zalewamy 5 litrami wody. Oprysk będzie gotowy po ok. dwóch tygodniach, kiedy to zmieni barwę na lekko brunatną. Przez ten czas mieszamy go każdego dnia. Przed użyciem gnojówkę należy dodatkowo rozcieńczyć wodą – w proporcji 1:5.

- Chrzanu pospolitego i wody - 200 g liści i korzeni chrzanu namaczamy w 5 litrach ciepłej wody, przez ok. 5 godzin.

- Czosnku i wody — ok. 20 ząbków czosnku (200 g) przeciskamy przez praskę, zalewamy wodą, odstawiamy w ustronne miejsce. Wywar będzie gotowy do użycia po 4 dniach.

- Cebuli i wody - 40 g cebuli gotujemy w 5 litrach wody przez ok. 30 minut.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.