Spis treści:
Czereśnie bez robaków – najlepsze odmiany
Czereśnie to jedne z najbardziej lubianych owoców letnich, które świetnie nadają się na różnego rodzaju przetwory, ale najlepiej smakują oczywiście zerwane proso z drzewa. Są bardzo mięsiste, słodkie i soczyste, a zawarte w nich witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze mają pozytywny wpływ na zdrowie. Jedząc czereśnie, często możemy natrafić na białe robaki. Choć nie stwarzają one zagrożenie dla naszego zdrowia, ich widok potrafi skutecznie zniechęcić do sięgnięcia po kolejny owoc. Aby uniknąć tego problemu, wcale nie musimy sięgać po chemiczne opryski. Wystarczy zasadzić wczesne odmiany czereśni, których owoce dojrzewają jeszcze zanim szkodniki zdążą złożyć jaja. Oto najlepsze odmiany, które wyhodujemy bez robaków.
- 'Rivan' – bardzo wczesna odmiana czereśni, która pochodzi ze Szwecji. Owoce dojrzewają na przełomie maja i czerwca, są średniej wielkości, mają sercowaty kształt i czerwoną barwę. Owocuje dość obficie.
- 'Majówka' – jedna z najwcześniejszych odmian, która dojrzewa pod koniec maja. Rodzi średniej wielkości owoce, które mają smaczny, soczysty i słodki miąższ. Nie jest atakowana przez nasionnice, ale ze względu na wczesne owocowanie lubią ją szpaki.
- 'Burlat' – wczesna odmiana czereśni o dużych, soczystych i ciemnoczerwonych owocach (zaczyna owocować w trzecim tygodniu dojrzewania czereśni, co wypada w połowie czerwca). Jest dobrym zapylaczem m.in. dla odmiany 'Rivan'.
Posadź wczesne odmiany czereśni, aby cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami bez robaków. Fot.fotogigi85/123RF.com
- 'Bladoróżowa' ('Miodówka jasna') – to stara, silnie rosnąca i bardzo plenna odmiana, której owoce dojrzewają w drugiej połowie czerwca. Wyróżnia się owocami o delikatnym, pomarańczowym zabarwieniu skórki. Ich miąższ jest jasny, kremowy, bardzo soczysty i smaczny.
- 'Karesova' – odmiana pochodząca z Czech, która wyróżnia się wczesną porą dojrzewania owoców (zbiory można już rozpoczynać na początku czerwca). Plonuje bardzo obficie, a jej owoce są ciemnoczerwone (w pełni dojrzałości niemal czarne).
- 'Kunzego' – wczesna odmiana, która plonuje bardzo obficie. Jej owoce są średniej wielkości, sercowate, w kolorze jasnożółtym z karminowym rumieńcem i jasnymi przetchlinkami. Ich miąższ jest dosyć ścisły, soczysty i aromatyczny.
Jakie robaki atakują czereśnie?
Za robaczywienie czereśni odpowiada muchówka nasionnica trześniówka. Szkodnik ten zimuje w ziemi pod drzewami w postaci poczwarek. Pod koniec maja z gleby wylatują młode muchówki, które następnie składają jaja w dojrzewających owocach czereśni (w zależności od pogody termin ten może ulegać zmianie). Po każdym nakłuciu pozostawiają feromon, który ostrzega inne samice, aby nie składały jaj w tym samym owocu. Po około 2 tygodniach wylęgają się białe i beznogie larwy, które żywią się miąższem rozwijających się owoców. Następnie dojrzałe larwy opuszczają czereśnie, aby przepoczwarczać się w glebie. Walka z nasionnicą jest dość trudna. Jeśli jednak zasadzimy wczesne odmiany, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że szkodniki nie zdąża na nich złożyć jaj. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami bez robaków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Superodmiana czarnej porzeczki. Posadź w przydomowym ogrodzie lub na działce
Dobroczynek gruszowy – pogromca szkodników w ogrodzie. Kiedy stosować opaski i na jakie drzewa?
Wróg przędziorków i mszyc. Kiedy robić oprysk olejowy na drzewa owocowe?