Spis treści:
Zimowanie host
Hosty występują w dziesiątkach dekoracyjnych odmian, których największym atutem są ozdobne liście. Mogą mieć różne kształty, wielkość, kolor i fakturę, co daje nam nieskończone możliwości aranżacyjne. Pięknymi liśćmi rozświetlają cieniste i półcieniste zakątki w naszych ogrodach, a przy tym nie wymagają troskliwej pielęgnacji. Hosty są roślinami prostymi w uprawie, wytrzymałymi na niesprzyjające warunki i zanieczyszczenia środowiska, a także w pełni mrozoodpornymi.
Funkie nie potrzebują wiele, ale przed zimą warto się o nie zatroszczyć. Choć dorosłe egzemplarze są całkowicie odporne na mróz, młode hosty (w pierwszym roku po posadzeniu) potrzebują dodatkowej ochrony przed nadejściem silnego chłodu. Powinniśmy je okryć słomą, agrowłókniną, suchymi liśćmi, kompostem, torfem lub gałązkami iglaków. Zadbajmy też o te rośliny, które zostały posadzone na nieosłoniętych stanowiskach, ponieważ są tam narażone na wysuszający, zimowy wiatr.
Niezależnie od wieku i miejsca uprawy host, przed zimą powinniśmy przyciąć ich pożółkłe liście. Pozostawianie suchych, przemarzniętych kęp do wiosny jest częstym błędem w uprawie. Warto wiedzieć, że martwe części roślin mogą być źródłem chorobotwórczych patogenów – zwłaszcza grzybów, a także mogą przyciągać do naszych ogrodów nornice, myszy i inne gryzonie, które znajdują w liściach bezpieczne schronienie na zimę.
Hosty przycinamy dopiero wtedy, gdy mają całkowicie żółte liście. Fot. tatyianakaraseva/123RF.com
Przeczytaj również: Jak odstraszyć kreta późną jesienią? Prosta metoda pozwala równocześnie pozbyć się pędraków
Pielęgnacja host w grudniu
Późną jesienią, gdy temperatura spada, hosty podobnie jak inne rośliny w ogrodzie więdną i żółkną. Choć stonowane, ciepłe kolory dodają uroku rabatom, jest to dla nas sygnał, że trzeba przyciąć funkie. Nie powinniśmy jednak zabierać się za to za wcześnie. Jeśli liście są jeszcze częściowo zielone, powinniśmy zostawić je w spokoju, w innym razie zaszkodzimy roślinie. Poczekajmy do momentu, aż przemrożone liście całkowicie stracą zielony kolor. Gdy obumrą i będą żółto-brązowe, możemy chwycić za sekator. Najczęściej taki moment przypada na okres od połowy listopada do połowy grudnia.
Przycinanie host to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny przed zimą. Jak zrobić to poprawnie?
- Jedną ręką chwytamy pożółkłe, suche liście host, a drugą nisko je przycinamy (na wysokości ok. 5 cm nad ziemią).
- Zbieramy wszystkie liście i wyrzucamy je na kompost.
- Jeśli roślina jest młoda lub rośnie na nieosłoniętym stanowisku, przykrywamy ją warstwą ściółki lub okrywamy stroiszem.
Hosty są roślinami o niewielkich wymaganiach, przy których przez większość sezonu nie trzeba wiele robić, aby pięknie się prezentowały. Musimy jednak pamiętać o nich przed zimą, jeśli chcemy, by już za kilka miesięcy rozwinęły silne i zdrowe liście.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy bielić drzewa? Przypilnuj terminu, bo jest kluczowy w tym zabiegu
Co zrobić z piwonią Itoh przed zimą? W przyszłym sezonie zakwitnie ze zdwojoną siłą
W prosty sposób ułatwisz iglakom przetrwanie zimy i mrozów. Zapomnisz co to brązowe igły