Porady ogrodnicze

Hiacynty będą pięknie kwitły przez wiele lat. Zadbaj tylko o jeden szczegół

Hiacynty są stosunkowo proste w uprawie. Coraz częściej można spotkać je w ogrodach i na tarasach. Dowiedz się, jakie odmiany ma hiacynt oraz jak pielęgnować tę wiosenną roślinę. 

Hiacynty będą pięknie kwitły przez wiele lat. Zadbaj tylko o jeden szczegół
Hiacynt to barwnie pachnąca roślina o pięknych kolorowych kwiatach. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Hiacynt ogrodowy - odmiany

Hiacynty należą do roślin cebulowych o wysokich walorach estetycznych. W naszych ogrodach hiacynt jest częstą ozdobą rabatek. Wyróżniamy trzy popularne odmiany hiacyntów: 

  • Hyacinthus litwinovii 
  • Hyacinthus transcaspicus 
  • Hyacinthus orientalis 

Kiedy hiacynty kwitną w ogrodzie? Pachnące kwiaty w ogrodach pojawiają się na wiosnę, najczęściej w kwietniu i w maju. Dzięki odpowiedniej uprawie i właściwej pielęgnacji można się nimi cieszyć nawet przez kilka lat. Hiacynty to obok tulipanów jedne z najpiękniejszych kwiatów, które kojarzą się z wiosną, życiem i kolorami nowego cyklu przyrody. 

hiacynt w donicy Cebule hiacyntów mogą rosnąć 3-4 lata w jednym miejscu bez wykopywania. Fot.123RF.com

Hiacynty są stosunkowo proste w uprawie, więc cieszą się dużą popularnością. Rośliny nadają się zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i na balkonie czy w domowym zaciszu w donicy. Najpopularniejszy jest piękny hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis), którego liczne odmiany można spotkać w polskich ogrodach i nie tylko. Istnieją 3 popularne odmiany hiacyntów o pięknych barwnych kwiatach.

  • Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) 

Niezwykle popularny Hyacinthus orientalis to ozdobna roślina o pięknych fioletowych kwiatach. Najczęściej jest uprawiany na rabatach w ogrodzie, chociaż zdarza się też spotkać hiacynty na balkonie czy w doniczce. Największym atutem hiacynta wschodniego jest barwny i bogaty kwiatostan z dużą ilością dzwonkowatych kwiatów. Kwiatostan hiacynta ma wyjątkowo przyjemny zapach, a w miarę rozwoju rośliny kwiaty stopniowo otwierają się i przybierają z czasem kształt zbliżony do gwiazdy. 

Wokół pędu powstaje rozeta intensywnie zielonych liści. Cebulę roślin zakrywa łuska w żółtym, fioletowym lub kremowym kolorze. Im większa cebula hiacynta, tym większy kwiatostan pojawia się przy okazji wiosny, chociaż oczywiście poszczególne odmiany nieco różnią się od siebie. 

  • Hiacynt Litwinowa (Hyacinthus litwinovii) 

Hyacinthus litwinovii to bezzapachowa odmiana hiacyntów, które można posadzić w ogródku, na balkonie, tarasie albo w domu w doniczce. Kwiaty hiacyntów Litwinowa osiągają długość około 1,8-2,5 cm i mają kolor od zielono niebieskiego do liliowo niebieskiego. Hiacynty tej odmiany zbierają się w gęste grona po kilka czy nawet kilkanaście sztuk. Roślina kwitnie w kwietniu i jest to najbardziej odporna na chłód odmiana spośród wszystkich hiacyntów. 

  • Hiacynt zakaspijski (Hyacinthus transcaspicus) 

Pochodzi z górskich terenów w rejonach zachodniego Iranu i Turkmenistanu. Jest to stosunkowo rzadko uprawiana odmiana. Hiacynt zakaspijski osiąga do około 20 cm wysokości, ma mięsiste liście i kwiaty w jasnoniebieskim kolorze. 

Hiacynt ogrodowy - wymagania

  • Stanowisko

Wiosenne hiacynty dobrze czują się w zacisznym i spokojnym miejscu. Roślina lubi słoneczne stanowisko i wymaga żyznej gleby.

  • Ziemia

Hiacynty w ogrodzie dobrze rosną w podłożu o obojętnym odczynie pH.

  • Przesadzanie

Co dwa - trzy lata należy wykopywać cebule i sadzić je w nowym miejscu. W ten sposób można uniknąć chorób grzybowych, co jest bardzo popularnym problemem przy uprawie hiacyntów w ziemi. Najpierw wykopujemy kilka cebulek, żeby sprawdzić ogólną kondycję rośliny. 

Po wykopaniu cebul z ziemi należy pozostawić je do obeschnięcia na około 3 tygodnie w suchym i dobrze wentylowanym miejscu. Następnie należy wyczyścić roślinę i aż do jesieni można przechowywać cebulki w ażurowych skrzynkach. Trzeba też pamiętać, że cebule muszą być też dostatecznie duże, aby można było je odpowiednio przesadzić.

  • Choroby i szkodniki

Zarówno liście, kwiatostany, jak i cebulki narażone są na różnego typu choroby. Zacznij od unikania nadmiaru wody, który może być powodem powstawania infekcji. Poza tym zawsze sadź tylko zdrowe okazy, bez żadnych uszkodzeń. Nie tylko hiacynty, kwiaty i liście, muszą być obserwowane. Sprawdzaj także przechowywane cebule – jeśli pojawią się uszkodzenia lub plamy, niezwłocznie usuń zainfekowaną cebulkę.

Jakie choroby i bakterie atakują hiacynty w ogrodzie i w domu? Szara pleśń, zgnilizna korzeni oraz zgnilizna twardzikowa, a także żółta bakterioza czy mozaika hiacyntów. Z kolei do niebezpiecznych dla nich szkodników należą m.in. mszyce, nornice czy węgorek niszczyk. Jak widzisz, na hiacynty w ogrodzie czyha wiele niebezpieczeństw, dlatego ważny jest szybki czas reakcji i regularna obserwacja kwiatów.

Jak radzić sobie z poszczególnymi szkodnikami?

  • Żeby zwalczyć mszyce, musisz szybko zareagować, usuwając pojedyncze jednostki, by uniknąć ich rozmnażania. Jeżeli mszyc jest już więcej, wykonaj oprysk. Możesz użyć preparatów domowej roboty lub gotowych, ze specjalistycznego sklepu.
  • Jeśli chcesz odstraszyć nornice, posadź w ogrodzie gatunki, które je odstraszą (np. szachownicę cesarską) lub zastosuj gnojówkę z bzu czarnego (możesz ją przygotować samodzielnie). Istnieją także nieszkodliwe dla środowiska preparaty, którymi możesz podlać ziemię.
  • Sposobem na węgorka niszczyka są opryski rośliny. W przypadku tego szkodnika liczy się czas reakcji, dlatego polecamy specjalistyczne środki, które zadziałają szybko, a co najważniejsze – z dużą skutecznością.

Czy hiacynt jest odporny na przymrozki

Hiacynty są dość wrażliwe na mróz, zatem na zimę cebule zabezpieczamy poprzez okrycie podłoża stroiszem, suchymi liśćmi lub kompostem. Siła kwitnienia hiacyntów ulega znacznemu zmniejszeniu po ok. 2-3 latach, zatem zaleca się wykopywanie cebul z gruntu po takim czasie. Większość z nich powinna już zawiązać nowe cebule potomne, które można oddzielić i zasadzić na nowo, ale tak rozmnożone hiacynty kwitną dopiero po kilku latach.

Hiacynt ogrodowy po przekwitnięciu

Zostało już wspomniane, że w sezonie wiosennym hiacynty w ogrodzie tworzą zjawiskowe wielobarwne kompozycje. Natomiast ten malowniczy rezultat nie trwa wiecznie. Już późnym majem można zauważyć, że wspomniane kwiaty mizernieją, bledną, tracą majestat.

Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, powstrzymaj się od spontanicznego ucięcia tego, co wydaje ci się „ostatnim tchnieniem” rośliny. Jeśli będziesz działać zbyt szybko, to jest niestety duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym roku hiacynt już nie zakwitnie.

Zamiast tego, już po przekwitnięciu, pozwól roślinie na dalszy rozwój liści, aż zaczną usychać. To ważne, by pozwolić im się zasuszyć – jest to potrzebne cebulkom, które wymagają zapasu składników pokarmowych do przygotowania się do następnego okresu wzrostu kwitnienia. Mniej więcej na początku lipca cebulki hiacyntów możesz już wykopać.

Przekwitnięty hiacynt należy usunąć po to, by nie doszło do sytuacji zawiązania nasion. Jeśli już zaczną się formować, to rozwój części podziemnej natychmiast się zahamuje.

Zobacz więcej zdjęć
  • Pierwszy wariant: składowanie w chłodnym i suchym miejscu

Cebulki, po wykopaniu, możesz wysuszyć, dokładnie oczyścić, a następnie przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Dobrym miejscem będzie na przykład piwnica.

Dobrze sprawdzają się plastikowe siatki lub torby papierowe, powieszone z dala od podłoża. Innym wariantem jest pudło kartonowe. Można w nim układać cebulki warstwowo, przekładając je zwykłym papierem gazetowym. Mała wskazówka: podpisz siatkę lub torbę, by wiedzieć, o jakie rośliny chodzi. Tak składowane do września cebulki można potem ponownie zasadzić właśnie jesienią.

  • Drugi wariant: cebula hiacynta pozostawiona w gruncie

Alternatywą dla składowania w piwnicy jest pozostawienie cebul hiacyntów w ziemi. Nie zawsze jest to jednak rekomendowana metoda. Niektóre elementy, zwłaszcza te cięższe, mają tendencję do wchodzenia coraz głębiej w glebę. Potem będą miały trudne warunki do wzrostu.

Poza tym zwierzęta takie jak karczowniki niekiedy po prostu wyjadają umieszczone w gruncie cebule, traktując je jako bardzo atrakcyjny i łatwo dostępny pokarm.

Czy hiacynt ogrodowy jest wieloletni?

Hiacynty to rośliny, które nadają się do wielorocznego zastosowania zarówno w warunkach ogrodowych, jak i domowych. Wszystko to sprawia, że są idealnym wyborem dla miłośników naturalnego piękna i zniewalającego kwiatowego zapachu.

Hiacynt — uprawa w doniczce 

Hiacynty to piękne kwiaty, które można też hodować w doniczkach. Uprawę należy zacząć od prawidłowego ukorzenienia cebulek. Można to zrobić, pod warunkiem, że temperatura powietrza wynosi minimum 9 st.C. Po zakończeniu procesu ukorzeniania temperatura powinna wynosić od 0,5 do 2 st.C. 

Zobacz więcej zdjęć

Niektóre gatunki hiacyntów przeznaczone do pędzenia można również umieścić na 2-10 tygodni w chłodni. Temperatura w niej powinna wynosić od -2 do +5 st.C. Potem następuje właściwy proces pędzenia.

Przeczytaj również: Pomysł na hiacynty w szkle. Jak je pielęgnować?

Pędzenie cebul hiacyntów 

Właściwe pędzenie cebulek powinno zawsze rozpoczynać się od odpowiedniego przygotowania. Cebule powinny być przygotowane już w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Najważniejsze to umożliwić im jak najwcześniejszy odpoczynek, najlepiej zrobić to poprzez ograniczenie podlewania i nawożenia. 

Zobacz więcej zdjęć

Następnie młode cebulki umieszcza się w szklarni i przechowuje w odpowiedniej temperaturze. Gdy zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty, temperaturę w szklarni należy nastawić na około 15 st.C. Na początku należy bardzo oszczędnie podlewać cebule hiacyntów, dopiero z czasem można dozować im więcej wody.

Hiacynty — rodzaje i uprawa 

Hiacynt należy do jednej z najbardziej kolorowych wiosennych roślin. Mają piękne kwiatowe cebule w wielu ciekawych odcieniach takich jak jasnożółty, czerwony, morelowy i niebieski lub fioletowy w zależności od konkretnej odmiany. Hiacynty można zasadniczo podzielić na: 

  • rzymskie, 
  • holenderskie, 
  • multiflora, 
  • miniaturowe. 

W Polsce najpopularniejsze są hiacynty holenderskie, które wyróżniają się bogactwem kolorów i dużą gęstością kwiatostanu. Hiacynty holenderskie w ogrodzie kwitną już od marca i może to potrwać nawet do połowy maja.  

Dorosłe cebule kwiatowe mają piękne wiosenne kolory i osiągają rozmiar do 30 cm wysokości w przypadku większości odmian hiacyntów oraz do 10 cm przy odmianach miniaturowych. Hiacynty można uprawiać również w domowych warunkach w doniczce przez cały rok. 

Ze względu na kolor kwiatów możemy wyróżnić takie odmiany jak: 

  • hiacynt biały –  Carnegie, L’Innocence czy White Pearl; 
  • hiacynt żółty –  City of Haarlem; 
  • hiacynt różowy – między innymi Pink Pearl, Splendid Cornelia, Fondant i Anna Marie; 
  • hiacynt niebieski – m.in. General Köhler, Concord czy Blue Jacket; 
  • hiacynt czerwony – Jan Bos. 

Ogromną zaletą hiacyntów jest to, że w warunkach domowych mogą kwitnąć praktycznie przez cały rok. Istnieje wiele odmian hiacyntów, które różnią się wielkością i kolorem kwiatostanu oraz metodami pielęgnacji. Hiacynty to jeden z symboli wiosny, a ich uprawa w domowym ogródku czy na balkonie może przynieść dużo przyjemności i satysfakcji. 

Przeczytaj również:

Co zrobić, żeby pięknie rosły? Sekret uprawy hiacyntów w domu i ogrodzie

Jak zwalczyć mszyce?

Doniczka z klamerek i puszki na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.