Spis treści:
Hibiskus w ogrodzie
Hibiskusy, czyli ketmie, stanowią dużą grupę gatunków, które łączy wspólna cecha – spektakularne kwitnienie. Nie wszystkie z nich możemy uprawiać w gruncie w naszym klimacie. W polskich ogrodach chętnie sadzimy dwa gatunki – ketmię syryjską oraz hibiskusa bagiennego (bylinowego), które wyróżniają się dość dobrą, choć nie całkowitą mrozoodpornością. W naszych warunkach uprawiać możemy także hibiskusa nazywanego różą chińską, ale wyłącznie w donicy przetrzymywanej w domu – to roślina wrażliwa na mróz.
Zarówno popularne ketmie syryjskie, jak i hibiskusy bagienne pochodzą z ciepłego klimatu, ale mogą być uprawiane w gruncie w naszych ogrodach. Ze względu jednak na fakt, że nie są w pełni mrozoodporne, trzeba zabezpieczać je przed działaniem niskiej temperatury. Najlepiej sadzić te rośliny w najcieplejszych regionach kraju oraz tylko na słonecznych, osłoniętych od mroźnego wiatru stanowiskach, a jesienią pamiętać o ich okryciu. Odpowiedniego przygotowania do zimy potrzebują przede wszystkim młode egzemplarze, które źle radzą sobie z chłodem i mogą łatwo przemarzać. Opieką warto otoczyć także dorosłe hibiskusy, aby latem cieszyć się ich pięknym kwitnieniem.
Hibiskus bagienny, podobnie jak ketmia syryjska, przed zimą potrzebuje okrycia. Fot. billyshimo/123RF.com
Przeczytaj również: Kopczykowanie roślin. Skuteczny sposób na ochronę przed zimą
Jak przygotować hibiskusa bagiennego do zimy?
Hibiskus bagienny jest przepiękną byliną, która od lata do jesieni zachwyca kwiatami w imponujących rozmiarach (mogą mieć nawet 25 cm średnicy!). Po kwitnieniu i nadejściu przymrozków jego pędy zamierają, natomiast podziemna część rośliny w stanie spoczynku czeka na wiosnę, by wypuścić nowe, młode łodygi. Jeśli chcemy, aby roślina przetrwała zimowe warunki, musimy ją odpowiednio na nie przygotować. Część odmian hibiskusa bagiennego bardzo dobrze znosi mróz (nawet do -30°C), inne zaś są bardziej wrażliwe. Jeśli chcemy mieć pewność, że roślina odrodzi się w kolejnym roku i zakwitnie, warto okryć ją jesienią – niezależnie od jej odmiany.
Jak przygotować hibiskusa bagiennego do zimy?
- Cięcie – część nadziemną, która obumarła, późną jesienią możemy usunąć. Wystarczy, że ostrym sekatorem skrócimy wszystkie pędy do wysokości 5-10 cm.
- Kopczykowanie – skrócone pędy zabezpieczamy, obsypując je ziemią.
- Okrywanie – usypany kopczyk dodatkowo okrywamy suchymi, opadłymi liśćmi, stroiszem lub białą agrowłókniną, tzw. zimową.
To wszystko, co musimy zrobić, aby dobrze przygotować hibiskusa bagiennego do zimy. Zadbajmy w ten sposób zwłaszcza o młode egzemplarze (w pierwszym roku po posadzeniu) oraz te, które rosną na nieosłoniętych od wiatru stanowiskach. Takie ketmie są najbardziej narażone na przemarzanie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
7 prac ogrodowych w listopadzie. To trzeba zrobić przed zimą
Mulczowanie gleby na jesień. Sposób na zbitą ziemię w ogrodzie
Jak pozbyć się mchu z trawnika? Jesienią dobrze zadziała produkt za 2 zł