7 roślin, które odrosną z resztek

Data publikacji: 2017-04-12 13:00:00

Warzywa możemy hodować na parapecie przez cały rok. To wspaniały sposób na ekologiczny warzywniak we własnej kuchni, ale i przede wszystkim dobre rozwiązanie na nie marnowanie resztek, które pozostaną po przygotowaniu rodzinnego obiadu.

7 roślin, które odrosną z resztek

Większość z poniższych roślin nie wymaga dużego nakładu pracy. Wystarczy włożyć je do doniczki napełnionej ziemią i regularnie podlewać. Są też i takie, które, zanim umieścimy w pojemniku z podłożem, należy przez kilka dni potrzymać w naczyniu z wodą, tak długo aż puszczą korzonki. 

Cebula
Najłatwiejsza ze wszystkich, wystarczy korzonkami w dół umieścić ją w doniczce z ziemią, by dość szybko cieszyć się soczystym szczypiorkiem do porannego twarożku. Tak samo robimy z porem.

Marchewka
Jeśli mamy taką możliwość, kupujmy marchewki z natką. Odetnij 3-4 cm poniżej natki, a końcówki wsadzamy do pojemnika wypełnionego wodą. Wystarczy, żeby woda trochę je ochłonęła, a nastepnie umieszczamy w doniczce z ziemią warzywną. Podobnie możesz wyhodować buraki i rzepę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Czosnek
Niektórzy ząbek czosnku wkładają od razu do doniczki z ziemią, inni natomiast moczą go przez kilka dni w wodzie. I jedna i druga szkoła jest dobra. Pamiętajmy jednak, że nie wyrośnie nam gotowa główka czosnku, a smaczny i jadalny czosnkowy szczypior.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Apteka w ogrodzie: czosnek. Kliknij!

Imbir
Zaskoczeni? Imbir można z łatwością wyhodować w domu. Wystarczy moczyć go przez noc (nie dłużej), a następnie umieścić część korzenia w ziemi, ok. 1/5 całości powinna wystawać.


Sałata rzymska
Ile razy zdarzyło się, że końcówkę sałaty wyrzuciłeś do kosza? A to błąd. Najpierw mocz głąb tak długo, aż puści korzenie, później umieść w doniczce z ziemią i podlewaj regularnie. Tak samo postępujemy z: selerem naciowym, dymką, trawą cytrynową i z fenkułem.Bazylia
Wystarczy odciąć 3-4 cm łodyżki wraz z listkami i umieścić w wodzie. Kiedy puści korzonki przesadzamy do ziemi i podlewamy.

Awokado
Wyhodowanie awokado z pestki jest banalnie proste. Możesz posadzić ją na balkonie lub parapecie i na co dzień cieszyć się świeżymi owocami.


 
Przeczytaj: Jak wyhodować awokado z pestki? Kliknij!

Ananas
Odcinamy owoc, zostawiając nieco miąższu przy liściach, w te część wbijamy wykałaczki.  Dokładnie w miejsce, gdzie wyrastają liście, taką instalację umieszczamy w naczyniu z wodą, opierając ją na ściankach naczynia (po to są wykałaczki), a w wodzie mocząc tylko pozostałą część owocu. Kiedy pojawią się korzonki, umieszczamy w doniczce z wodą. Nie wyrośnie nam z tego nowy owoc ananasa, który zjemy, ale za to na naszym parapecie, pojawi się piękna roślina ozdobna.

Przeczytaj: Te rośliny wyrosną z pestki. Kliknij!

Nie wyrzucaj nasion!
Dodatkowo nasiona możemy również odzyskać – np. z papryki, pomidorów, melonów, dyni albo chilli. Nie jest to trudne. Wystarczy tylko dobrze wysuszyć i można siać.

Zobacz również:

5 sprytnych zastosowań skórek i ogryzków z jabłek. Kliknij!

 

Inspirujące resztki, czyli kreatywne oszczędzanie. Kliknij!

Co zrobić ze świątecznymi resztkami? Kliknij!

Najlepsze pomysły na Wielkanoc

Suma punktów: 9

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)
janina48

Autor: janina48
Data: 2016-04-11 21:34:25
Świetne