Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wyczyścić spłuczkę do WC?

Wnętrze spłuczki to miejsce, do którego zaglądamy rzadko. Mimo że przepływa przez nią czysta woda, tam również zbiera się brud i kamień. Jak wyczyścić spłuczkę do WC? To prostsze, niż się wydaje.

Jak wyczyścić spłuczkę do WC?

fot. 123RF/PICSEL

Jak wyczyścić spłuczkę sedesu?

Po otwarciu spłuczki może nas spotkać niemiła, brudna niespodzianka. Na skutek długiego stania wody, jej wnętrze pokrywa się szlamem, kamieniem i innymi zabrudzeniami. W mokrym i ciemnym środowisku rozwijają się szkodliwe mikroorganizmy. Z tego powodu raz na jakiś czas warto zbiornik na wodę wyczyścić – tym bardziej że woda spływająca z zabrudzonego pojemnika sprawia, że szybciej brudzi się sam sedes.

src: Jak wyczyścić spłuczkę sedesu | Łatwy i prosty domowy sposób, Youtube.com, kanał Take Look

Jak wyczyścić spłuczkę w sedesie kompaktowym? Otwieramy klapę spłuczki i zlewamy z niego całą wodę. Pozwalamy, by zbiornik napełnił się z powrotem do  1/4 - 1/3 wysokości, po czym zakręcamy zawór odcinający. W kolejnym kroku demontujemy pływak. Przy pomocy kluczyka nastawnego możemy odkręcić też zawór napełniający, ponieważ on również wymaga wymycia.

Jak wyczyścić zbiornik na wodę? W 4-5 litrach gotującej się wody rozpuszczamy 160 g kwasku cytrynowego. Taką mieszankę należy przelać do spłuczki. W razie konieczności pojemnik uzupełniamy dodatkowo ciepłą wodą z kranu, tak by przykryła poziom brudu i szlamu. Odczekujemy ok. 3 godzin. Po upływie tego czasu resztki szlamu doczyszczamy szczotką lub gąbką. Brudną wodę z kwaskiem spuszczamy, a cały zbiornik przepłukujemy wodą z wężyka, prowadzoną z prysznica lub przelewaną z innego naczynia czy konewki.

Przeczytaj, jak naprawić cieknącą spłuczkę?

 fot. 123RF/PICSEL

Aby usunąć kamień z górnych partii spłuczki, wystarczy obłożyć je ręcznikiem papierowym nasączonym octem. Po kilku godzinach nieestetyczny osad zniknie.

Zobacz jak zrobić musujące, czyszczące "kostki" do toalety »

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.