Tak długo, jak bagatelizujemy problem z niesprawną, przepuszczająca wodę spłuczką, tak długo pozwalamy na niekontrolowany wypływ pieniędzy z naszego portfela. Dlatego widząc, że system spłukujący nie działa tak, jak powinien, dobrze od razu podjąć działania naprawcze. W większości przypadków nie są to skomplikowane awarie, wymagające wezwania hydraulika. Z ich naprawą spokojnie uporamy się sami.
Jak działa spłuczka WC
Spłuczka WC to prosty mechanizm, złożony z dwóch zaworów: spłukującego i napełniającego, napędzanych siłami grawitacji i wyporu cieczy. Pierwszy z nich blokuje odpływ wody do miski ustępowej; zamyka się on pod wpływem jej ciśnienia. Zwolnienie przycisku lub dźwigni spuszczającej unosi go i otwiera jej przepływ.
Zawór napełniający doprowadza wodę do spłuczki. Jego działanie jest regulowanie ustawieniem pływaka. Jest on domykany po zapełnieniu się zbiornika, gdy pływak dochodzi do określonego poziomu. Granicę pływaka można ustawiać, określając w ten sposób ilość wody wlewającej się do rezerwuaru.Większość usterek powodowana jest niewłaściwą pracą jednego z tych podzespołów.
Najczęstsze awarie spłuczki WC i jak je naprawić
Niepoprawne położenie pływaka – jeśli znajduje się zbyt wysoko, zawór napełniający nie może się domknąć, co powoduje, że woda bez przerwy napływa do spłuczki i przecieka przelewem awaryjnym do miski ustępowej. Aby naprawić tę usterkę, należy przywrócić pływak do prawidłowej pozycji. W tym celu zdejmujemy górną pokrywę zbiornika (w przypadku niektórych najpierw konieczne będzie odkręcenie przycisku spustowego). Jeśli zmieniło się jego położenie, metodą prób i błędów z użyciem plastikowej śruby (będącej częścią mechanizmu napełniającego) trzeba ustawić pływak na odpowiedniej wysokości.
Podobne „objawy” może też dawać pływak, który jest uszkodzony: w takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak wymienić cały zawór napełniający na nowy. W większości sklepów budowlanych kupić go można już za 20 zł. Szukając odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę na średnicę przewodu przyłączeniowego – dostępne są takie o ½ lub 3/8 cala średnicy. Naprawę dobrze rozpocząć od zakręcenia dopływu wody i zdjęcia pokrywy spłuczki. Pod zbiornikiem, na podłodze dobrze ułożyć miskę, do której spłyną resztki wody. Niesprawny zawór odkręcamy, a na jego miejsce instalujemy nowy. Podłączamy przewód doprowadzający wodę i dostosowujemy poziom pływaka.
Drobną usterką jest również zabrudzenie membrany znajdującej się na dźwigni zaworu napełniającego. Z czasem może ona pokryć się osadem, co uniemożliwia jej domknięcie i sprawia, że woda wypływa wartkim strumieniem. Łatwo ją wyczyścić i odkamienić: przemywając wodą z płynem do naczyń i namaczając w roztworze wody i octu.
Cieknięcie wody może być powodowane również przez poniszczałą uszczelkę zaworu spustowego. W trakcie eksploatacji szybko ulegają one zniszczeniu i przynajmniej raz na kilka lat należy je wymienić. Uszczelka jest ulokowana tuż nad wylotem rury wchodzącej do muszli klozetowej. Aby się do niej dostać, w pierwszej kolejności należy opróżnić zbiornik i zamknąć dopływ wody.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne 123RF/PICSELL
Przeczytaj również:
Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny
15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia