Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak zrobić wianek na cmentarz? Wykorzystaj rośliny z ogrodu i stwórz oryginalną i trwałą kompozycję na grób

Wianek z suszonych kwiatów czy zielonych gałązek to elegancka ozdoba na cmentarz. Gdy wykorzystamy do jego wykonania rośliny z własnego ogrodu, to okaże się, że jest to rozwiązanie praktycznie bezkosztowe. Sprawdźcie, z czego zrobić wianek na grób.

Jak zrobić wianek na cmentarz? Wykorzystaj rośliny z ogrodu i stwórz oryginalną i trwałą kompozycję na grób
Wykonanie wianka na cmentarz wcale nie jest trudne. Fot. 123RF.com/Mariusz Gaczynski/East News

Spis treści:

Z czego zrobić wianek na cmentarz?

Wykonanie wianka na cmentarz wcale nie jest trudne. Samodzielnie zrobiona kompozycja na grób pozwoli sporo zaoszczędzić, a jednocześnie prezentuje się na pomniku bardzo atrakcyjnie. Wianek możemy stworzyć np. tylko z suszonych kwiatów i roślin rosnących w ogrodzie. Wtedy będzie to rozwiązanie, które nie wymaga od nas ponoszenia dodatkowych kosztów.

Możemy się także pokusić o wykonanie wianka bardziej ozdobnego, z wykorzystaniem np. słomianego podkładu, ładnych sztucznych kwiatów czy liści, które są odporne na deszcz, śnieg i mróz oraz przetrwają na pomniku długie miesiące.

Rustykalne wianki z igliwia, zasuszonych kwiatów, liści, traw czy szyszek wyglądają równie dobrze jak te, do których wykonania zostały użyte sztuczne kwiaty i dodatki. Wszystko jest kwestią gustu i możliwości finansowych.

Przeczytaj również: Jak udekorować znicz na Wszystkich Świętych? Ręczne zdobienie zniczy na cmentarz – porady i wskazówki

Zobacz więcej zdjęć

Co jest potrzebne do wykonania wianka na cmentarz?

Przybory podstawowe:

 • okrągły podkład ze słomy
 • flizelina florystyczna
 • drucik do wyplatania
 • haftki florystyczne
 • nożyczki
 • pistolet z klejem na gorąco
 • gąbka florystyczna

Kwiaty i dekoracje z ogrodu do wianka rustykalnego:

 • suszone kwiaty np. hortensje, róże, kłosy ozdobnych traw, itp.
 • dodatki np. jarzębina, owoce dzikiej róży, owoce kaliny, rajskie jabłuszka, szyszki, kasztany itp.
 • gałązki iglaków np. z sosny, świerku, cyprysów, jałowca
 • liście eukaliptusa, mahoni, gałązki rozchodnika

Sztuczne kwiaty i dekoracje ze sklepu:

 • kwiaty np. gałązkowe chryzantemy, hortensje, róże gałązkowe, piwonie, dalie, cynie, margaretki, ostróżki, kalle, kamelie, mieczyki itp.
 • liście np. klonu, winogrona, brzozy, grabu, fikusa, eukaliptusa, paproci, gałązki różane itp.
 • dodatki np. sztuczne winogrono, jarzębina, ozdobne gałązki, czosnek, gipsówka, susz egzotyczny itp.

Źródło: Jesienny wianek na cmentarz. Kanał: Hubert Lamański. Youtube.com

Jak zrobić wianek na cmentarz?

Gdy przygotowaliśmy już wszystkie potrzebne rzeczy, możemy przejść do dekorowania wianka. Wykonanie wianka z żywych i suszonych roślin nieco różni się od wykonania stroika ze sztucznych dodatków. W tym drugim przypadku konieczne będzie posłużenie się gąbką florystyczną, która ułatwi układanie kwiatów.

 • Jak zrobić wianek na cmentarz z żywych i suszonych roślin?

Pracę nad wykonaniem wianka rustykalnego na cmentarz rozpoczynamy od oplatania flizeliną wianka ze słomy. Gdy zamaskowaliśmy już słomę, możemy rozpocząć układanie na wianku gałązek z igliwia. Najmniejsze gałązki układamy od środka wianka, średnie na górze, a największe na zewnątrz. Dopasowane gałązki obwiązujemy cienkim drucikiem i dokładamy kolejne, aż cały wianek pokryjemy igliwiem. Wszelkie ubytki możemy zakryć poprzez doklejanie mniejszych gałązek gorącym klejem.

Gdy już cały wianek ozdobiony jest igliwiem, możemy przejść do zdobienia go kwitami i dodatkami. W tym celu na końcówki łodyżek z kwiatami czy dodatkami nanosimy gorący klej i układamy je pomiędzy przymocowanymi wcześniej gałązkami.

Starajmy się rozkładać je równomiernie na wianku, tak by efekt końcowy nie był chaotyczny.

 • Jak zrobić wianek na cmentarz ze sztucznych kwiatów i liści?

W przypadku wianka na grób z kwiatów sztucznych również w pierwszej kolejności należy obłożyć flizeliną wianek ze słomy. Kolejnym krokiem będzie wykrojenie małych kawałków gąbki florystycznej i przyklejenie ich na wierzchu wianka. Dzięki temu łatwiej będzie układać kwiaty i pozostałe dekoracje. Następnie w gąbce układamy kwiaty i wszystkie wcześniej przygotowane dekoracje zgodnie z własną wizją. Tak przygotowany wianek możemy ułożyć na pomniku, a w jego środku umieścić elegancki znicz.

Źródło: Stroik na cmentarz na wianku. Kanał: dekorady Klaudia Jachna. Youtube.com

Ile kosztuje wianek na grób?

Koszt wianka na cmentarz zależy głównie od materiałów, z których został wykonany i ich ilości. W kwiaciarniach ceny za małe wianki zaczynają się od 50 zł i kończą nawet na 200 zł w przypadku dużych wianków bogato ozdobionych.

Ile kosztuje wianek na grób zrobiony samodzielnie? Gdy wykorzystamy igliwie z własnego ogrodu, czyli gałązki ze świerka i tui, do dekoracji użyjemy suszone kwiaty hortensji, jarzębinę, kasztany czy kłosy zasuszonych traw, to okaże się, że nie będziemy musieli w ogóle płacić za ozdoby do wianka. Potrzebujemy jedynie zakupić słomiany podkład, który będzie służył nam za konstrukcję wianka. Cena takiego podkładu w sklepie florystycznym czy w kwiaciarni wynosi około 5 zł. Co więcej, taką podstawę do wianka możemy zrobić również samodzielnie wykorzystując do tego np. kłosy traw ozdobnych rosnących w ogrodzie.

Jeśli zdecydujemy się samodzielnie wykonać wianek na grób, z pewnością zaoszczędźmy sporo pieniędzy.  A gdy skorzystamy z dobrodziejstw ogrodu i do stworzenia wianka użyjemy gałązki iglaków czy zasuszone kwiaty, to koszt będzie naprawdę minimalny.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie zrobić stroik na grób? Instrukcja wykonania wiązanki na Wszystkich Świętych krok po kroku

Samodzielne wykonanie stroika na grób pozwoli sporo zaoszczędzić. Fot. 123RF.com

Drożeją znicze i kwiaty. Przed cmentarzami możemy zapłacić nawet dwa razy tyle na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.