Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Szerszenie założyły gniazdo? Zastosuj ten środek, a pozbędziesz się ich szybko i skutecznie

Szerszenie to owady z gatunku osowatych, których pojawienie się wzbudza spory niepokój. W obiegowej opinii już jedno użądlenie tego owada może spowodować śmierć człowieka. I choć nie jest to prawdą, to mało kto marzy o gnieździe szerszeni w domu lub ogrodzie. Dlatego też sprawdź, jak pozbyć się szerszeni i co zrobić, gdy ukąsi cię szerszeń.

Szerszenie założyły gniazdo? Zastosuj ten środek, a pozbędziesz się ich szybko i skutecznie
Istnieją naturalne i chemiczne sposoby zwalczania szerszeni. Fot. Pexels/Canva

Spis treści:

Szerszenie – charakterystyka owadów

Bardzo często szerszenie mylone są z innymi gatunkami osowatych. W rzeczywistości jednak spotkać można je dość rzadko. Co więcej – w Polsce występuje tylko jeden gatunek szerszeni: tzw. szerszeń europejski. Jak wygląda?

Szerszeń europejski ma rudoczarną głowę i żółty odwłok w czarne pasy. Robotnice osiągają długość do 2,5 cm, a królowa – 3,5 cm. Czym jeszcze wyróżnia się szerszeń? Charakterystyka tego owada nie będzie pełna bez wspomnienia o odgłosie, jaki wydaje. Bzyczenie szerszenia jest bardzo głośnie, o wiele bardziej donośne niż brzęczenie much, os albo pszczół.

Szerszenie żywią się sokami drzew i owoców oraz innymi owadami. Do ich przysmaków należą muchówki, pszczoły i mniejsze osy. Przyciągają je także takie rośliny jak bez, brzoza, jesion, wierzba oraz owoce (głównie opadłe gruszki, śliwki, jabłka, wiśnie i winogrona).

Szerszenie mogą mieć do 3,5 cm długości. Fot. Pixabay

Gdzie najczęściej spotkasz szerszenie?

Wbrew pozorom bardziej prawdopodobne jest, że na twoim balkonie albo w ogrodzie zagości osa niż szerszeń. Gdzie buduje gniazda ten owad? Najczęściej na swoją siedzibę szerszenie wybierają leśne drzewa (gnieżdżą się np. w dziuplach). Niestety, ponieważ z roku na rok spada liczba lasów, czyli terenów stanowiących naturalne siedliska szerszeni, ich gniazda mogą pojawić się w sąsiedztwie człowieka. Jakie miejsce wybierze zmuszony do tego szerszeń? Gdzie buduje gniazda? Najchętniej w opuszczonych ptasich budkach lęgowych i ulach albo na strychach domów.

Jeśli w twojej okolicy dochodziło już do takich sytuacji i obawiasz się, że znajdziesz szerszenie na strychu albo w ogrodzie, bądź szczególnie czujny wczesną wiosną. W przypadku tych owadów zimę przeżywa jedynie królowa. To właśnie ona wiosną oblatuje najbliższe tereny w poszukiwaniu idealnego miejsca na założenie gniazda.

Jeśli więc wiosną zauważysz w ogrodzie pojedynczego szerszenia, od razu staraj się zaznaczyć swoją obecność. Szerszenie cenią sobie spokój, więc nie wybiorą na nową siedzibę ogrodu, w którym panuje spory ruch. Widząc szerszenia, nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i nie przepędzaj go siłą – rozjuszysz tylko owada, a ten zacznie się bronić i może cię wówczas użądlić.

Jak się pozbyć szerszeni – naturalne sposoby na szerszenie na balkonie lub w ogrodzie

Jeśli coraz częściej zauważasz szerszenie w ogrodzie albo wewnątrz domu, może to oznaczać, że w pobliżu znajduje się ich gniazdo. Spróbuj więc ostrożnie śledzić owady, aby dowiedzieć się, gdzie je założyły. Jeśli faktycznie znajdziesz gniazdo, nie działaj pochopnie! Pamiętaj, że w środku może znajdować się nawet kilkaset owadów, które – rozeźlone – dotkliwie cię pokąsają.

Najlepiej będzie w takiej sytuacji poprosić o pomoc fachowców. Specjalizujące się w tym firmy prywatne pomagają usunąć szerszenie ze strychu, ogrodu czy balkonu. Przeszkolona i zaopatrzona w odpowiednie stroje ekipa poradzi sobie z problemem bardzo szybko!

Nie próbuj więc samodzielnie strącać gniazda – nawet jeśli założysz grubą kurtkę i skórzane rękawice. Żądła szerszeni są bardzo ostre (owady przecinają nimi korę drzew!), więc taki ubiór nie zapewni ci odpowiedniej ochrony.

Czasem można natknąć się na poradę, aby szerszenie na balkonie albo w ogrodzie po prostu spalić. Gniazda tych owadów wykonywane są z celulozy, więc są naprawdę łatwopalne. Pamiętaj jednak, że palenie gniazda jest bardzo niebezpieczne! Po pierwsze, na pewno nie uda ci się w ten sposób zlikwidować wszystkich owadów. Część wyfrunie i zacznie żądlić! Po drugie, podpalenie gniazda (zwłaszcza, jeśli masz szerszenie na balkonie albo na strychu) może wymknąć ci się spod kontroli i wywołać o wiele groźniejszy pożar!

Do usuwania gniazda szerszeni należy podchodzić bardzo ostrożnie. Fot. 123RF.com

Jak pozbyć się szerszeni z domu?

Jeśli nie znalazłeś gniazda, a szerszenie wciąż pojawiają się w twoim domu, może to oznaczać, że zadomowiły się u sąsiadów albo w pobliskim lesie. Co wtedy? Co zrobić, gdy zobaczysz szerszenia? Przede wszystkim nie panikuj i nie wykonuj gwałtownych ruchów! Nawet gdyby owad cię użądlił, jego ukąszenie – choć nieprzyjemne, a nawet bolesne – najpewniej nie spowoduje długotrwałych skutków. A już na pewno cię nie zabije! Powody do obaw i wzmożonej czujności mają tak naprawdę jedynie alergicy oraz rodzice małych dzieci.

Zacznij od otwarcia okien na oścież – istnieje duże prawdopodobieństwo, że szerszeń wkrótce sam opuści twoje mieszkanie. Jeśli jednak zdecydujesz się go wygonić, najpierw załóż grubsze ubranie, które choć trochę (choć nigdy w pełni!) ochroni cię przed ewentualnym ukąszeniem. Zadbaj też, aby w pobliżu nie było małych dzieci i zwierząt domowych.

Nie chcesz więcej podobnych przygód? W takim razie sprawdź, jak się pozbyć szerszeni. Naturalne sposoby na nieproszonych gości to np. posadzenie wokół domu lub na balkonie niektórych roślin. Szerszenie nie lubią m.in. zapachu pelargonii, czosnku oraz lawendy.

Zastosowanie profesjonalnych środków chemicznych na owady latające to także bardzo skuteczny sposób na szerszenie, a w szczególności te osobniki, które upodobały sobie nasz taras lub balkon. Do najchętniej kupowanych preparatów zalicza się m.in. specjalistyczna gaśnica na szerszenie, której bez obaw można używać w domu i na tarasie. Skuteczne będą także wszelkiego rodzaju preparaty w formie sprayu czy płytek na owady latające odznaczające się wysoką skutecznością i przystępnymi cenami.

W większości sklepów ogrodniczych dostępne są również środki chemiczne o wydłużonym działaniu, które można stosować w celach zapobiegawczych. Zazwyczaj mają one postać koncentratu do rozcieńczenia w wodzie. Właściwie przygotowanym roztworem należy opryskać okna, parapety oraz przewody wentylacyjne.

Przeczytaj również: Zadomowiły się osy? Sprawdź, jak się ich pozbyć z balkonu, strychu i ogrodu

Osy, które zagnieździły się na działce, balkonie lub w garażu okazują się niemałym utrudnieniem. Fot.123RF.com

Wrogowie szerszeni, czyli kto wspomoże cię w walce z owadami

Kiedy zauważysz szerszenie w ogrodzie, być może będziesz liczyć na to, że w odstraszeniu owadów pomogą ci ptaki. To jednak nie do końca dobry trop. Szerszenie mają niewielu naturalnych wrogów. Należą do nich w zasadzie jedynie trzmielojady i sikory. Naturalni wrogowie szerszeni to również hodowane w celach ozdobnych kury gołoszyjki.

Co więc jeszcze możesz zrobić? Jak się pozbyć szerszeni? Naturalne sposoby, poza obsadzeniem części ogrodu ozdobnymi roślinami odstraszającymi owady zapachem, to sięgnięcie po olejki eteryczne albo… założenie ogródka ziołowego! Można powiedzieć, że „naturalni wrogowie szerszeni”, którzy skutecznie odstraszają owady to: mięta pieprzowa, tymianek oraz majeranek. Owady te nie przepadają też za zapachem olejku eukaliptusowego oraz goździków.

Jak radzić sobie z ukąszeniami szerszeni?

Wiesz już, co zrobić, gdy zobaczysz szerszenia. A co w sytuacji, gdy owad cię ukąsi? Przede wszystkim postaraj się zachować spokój! Użądlenie szerszenia jest bolesne i może wywołać kilka objawów. Jeśli będą to jedynie objawy miejscowe (opuchlizna, rumień), delikatnie wyjmij żądło ze skóry i przyłóż zimny okład – np. z lodu.

Co zrobić, gdy ukąsi cię szerszeń, a ty nie tylko zauważysz opuchliznę, ale też będziesz miał gorączkę, dreszcze albo poczujesz się senny? Natychmiast zgłoś się do lekarza! Nie bagatelizuj żadnego z wymienionych objawów.

Pamiętaj też, że użądlenie szerszenia jest bardzo niebezpieczne dla małych dzieci i osób z alergią na jad owadów osowatych – w takich przypadkach również trzeba szybko zgłosić się do lekarza!

Szerszenie są owadami, których pojawienie się w domu lub ogrodzie u wielu osób wywołuje panikę. Nie warto jednak jej ulegać! Zachowaj spokój i nie wykonuj gwałtownych ruchów – owad najprawdopodobniej w ogóle nie zwróci na ciebie uwagi i szybko odleci. Jeśli jednak nie chcesz ryzykować bliższych spotkań, posadź w ogrodzie lub na balkonie kilka ziół i kwiatów.  Ich zapach odstraszy nieproszonych gości. W ten sposób zapewnisz sobie spokój!

Przeczytaj również: Mrówki pchają się do mieszkania? Oto domowy, niezawodny arsenał do walki z mrówkami

Mrówki wędrują do ludzkich siedzib w poszukiwaniu pokarmu, wilgoci oraz bezpiecznego miejsca na założenie kolonii. Fot. 123RF/Pixabay

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.