Spis treści:
Jak często trzeba czyścić piekarnik?
Piekarnik jest urządzeniem, które niezwykle trudno utrzymać w czystości. Jeśli często z niego korzystamy, w całym wnętrzu osadzają się tłuszcz i inne resztki przyrządzanych potraw. Pod wpływem wysokiej temperatury przemieniają się w uporczywe zabrudzenia, których pozbycie się stanowi nie lada wyzwanie – zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy używać w kuchni żadnych agresywnych środków czyszczących. Warto się jednak wysilić, ponieważ spalenizna nie tylko nieestetycznie wygląda i wydziela nieprzyjemny zapach, ale również jest szkodliwa dla naszego zdrowia.
Zastanawiasz się, jak często trzeba czyścić piekarnik? Nie ulega wątpliwości, że im więcej uwagi poświęcimy swemu urządzeniu, tym łatwiej będzie nam utrzymać je w czystości. Jeśli korzystamy z niego sporadycznie, wystarczy, że będziemy dokładnie je myć co dwa, trzy miesiące. Jeżeli jednak często przyrządzamy w nim potrawy i pieczemy ciasta, konieczne jest systematyczne staranne czyszczenie – co najmniej raz w miesiącu. Ponadto, po każdym użyciu, gdy tylko piekarnik przestygnie, warto usunąć z niego rozlane płyny czy okruszki. W ten sposób unikniemy powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń i przedłużymy żywotność urządzenia.
Jeśli to możliwe, wystudzony piekarnik przecierajmy po każdym użyciu. Fot. tiumentseva/123RF.com
Przeczytaj również: Co zrobić z resztkami z kuchni? Nie wyrzucaj. Wykorzystasz nie tylko w ogrodzie, ale i w domu
Domowy sposób na wyczyszczenie piekarnika
Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnorodnych detergentów – również takich, które radzą sobie z zabrudzeniami w piekarniku. Większość z nich zawiera jednak agresywne substancje chemiczne, które szkodzą zarówno nam, jak i środowisku naturalnemu. Wielu z nas woli, aby takie związki nie przedostawały się do potraw, więc nie chce korzystać z nich w kuchni. Na szczęście, zamiast silnej chemii, możemy użyć naturalnych środków, które często okazują się równie skuteczne.
Jaki domowy sposób na wyczyszczenie piekarnika sprawdza się najlepiej? Warto przygotować prostą pastę, która radzi sobie nawet z najbardziej uporczywym brudem. Oto przepis:
- Do miseczki wsypujemy ¾ szklanki sody oczyszczonej;
- Dodajemy 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego – świetnie sprawdzą się orzeźwiające zapachy, np. cytrynowy, pomarańczowy lub miętowy;
- Wlewamy ok. ¼ szklanki letniej wody;
- Całość mieszamy, aby uzyskać gęstą pastę. W razie potrzeby dodajemy odrobinę więcej wody lub sody oczyszczonej.
Ponadto przygotujmy ocet spirytusowy, który wykorzystamy do czyszczenia piekarnika. Aby ułatwić sobie pracę, przelejmy go do butelki ze spryskiwaczem (wystarczy 1 szklanka).
Jak wyczyścić piekarnik pastą z sody oczyszczonej? Wykonajmy następujące czynności:
- Z wyłączonego i wystudzonego piekarnika wyjmujemy blachy, kratki oraz inne akcesoria;
- Jeśli w urządzeniu znajdują się przypalone resztki, które można delikatnie zeskrobać, zróbmy to drewnianą szpatułką. Nie usuwajmy w ten sposób wszystkich osadów – tylko te, które łatwo odchodzą od powierzchni;
- Rozprowadzamy pastę we wnętrzu piekarnika, omijając grzałki. Zostawiamy na ok. 30 min;
- Po tym czasie wilgotną ściereczką zbieramy nadmiar pasty, pocierając;
- Wnętrze piekarnika obficie spryskujemy octem spirytusowym. Rozpylamy go zwłaszcza tam, gdzie widzimy pozostałości białej pasty. Zauważymy, że środek zacznie się pienić;
- Na koniec całość wycieramy wilgotną szmatką.
Domową pastę możemy wykorzystać również do czyszczenia rusztu oraz blach piekarnika.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czyszczenie srebra sodą, octem i proszkiem do prania. Wpróbuj najlepsze domowe metody
Tłusty osad z gazu na szafkach kuchennych, ruszcie i palnikach. Domowe sposoby na wyczyszczenie
Rachunki za wodę są coraz wyższe? Proste sposoby na oszczędzanie wody