Z artykułu dowiesz się:
- Skąd się biorą mole spożywcze?
- Co lubią i gdzie gniazdują mole spożywcze?
- Jak zwalczać mole spożywcze
- Domowe sposoby na mole
Mole spożywcze - skąd się biorą?
Mklik mączny, potocznie nazywany molem spożywczym to szkodnik, który żeruje w sypkich produktach spożywczych. Najczęściej możemy go spotkać w kaszach, ryżach przyprawach, płatkach zbożowych, orzechach, suszonych owocach i nasionach. W naszych domach mogą pojawić się mimo utrzymywania czystości, a ich obecność nie jest spowodowana naszą winą.
Mole spożywcze - rozmnażanie i cykl rozwojowy
Mole spożywcze są zmorą zakładów produkujących żywność. Składają one w produktach spożywczych niezauważalne jaja, które razem z żywnością trafiają do sklepów, a stamtąd do naszych domów.
Z jaj po kilku tygodniach wykluwają się larwy moli spożywczych, które następnie przekształcają się w motyle.
Larwy moli spożywczych mają kolor biały i osiągają długość kilku milimetrów. W takiej postaci żerują w produktach spożywczych. Potrafią przegryźć nawet opakowania foliowe i papierowe. Aby przemienić się w motyla potrzebują od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od warunków, w jakich żyją. Dorosły motyl może mieć odcień biały, srebrny, kremowy lub brunatny. Ich długość może osiągać od 14 do 18 milimetrów. Motyle spożywcze nie żerują, a długość ich życia to około dwóch tygodni.
Co lubią i gdzie gniazdują mole spożywcze?
Mklik mączny, potocznie nazywany molem spożywczym to szkodnik, który swoją obecnością doprowadza niemal do szaleństwa mieszkańców domu, w którym się pojawi. Ten mały i niepozorny owad, gnieździ się niemal we wszystkich sypkich i suchych produktach spożywczych, takich jak:
- mąka,
- kasza,
- bułka tarta,
- przyprawy,
- kawa/herbata
- ryż,
- suszone grzyby,
- cukier,
- karma dla zwierząt,
- suszone owoce,
- orzechy.
Wytępienie moli spożywczych z kuchni wymaga dużo cierpliwości i pracy. Pozbycie się niewygodnych lokatorów jest możliwe. Koniecznie należy usunąć zainfekowaną żywności, nawet, jeżeli ma to się skończyć opróżnieniem z jedzenia całej kuchni. Poniżej znajdziecie sprawdzone sposoby, które pomogą szybko pozbyć się moli spożywczych.
Koniec z namolnymi owadami. Ta metoda jest niezawodna. Fot.123RF.com
Mole spożywcze - zwalczanie
- Pozbądź się zainfekowanej żywności.
Jeżeli zauważysz fruwające owady to znak, że nadszedł czas na poważne porządki w kuchennych szafkach. Wyjmij wszystkie produkty spożywcze i przeglądnij ich zawartość. Objawem występowania w żywności larw mklika jest charakterystyczne rozdrobnienie (będące efektem przeżucia i wydalenia przez nie żywności) oraz przyklejone do ścian opakowań resztek.
- Dokładnie wyczyść szafki
Co wyrzucić? Pozbądź się wszystkich śmieci i resztek jedzenia. Porządnie wyczyść meble, w tym wnętrze szuflad, szafek i półek roztworem wody z octem 1:1 z dodatkiem olejku o intensywnym zapachu, np. z bergamotki, goździkowego czy lawendowego,a następnie ustaw w nich specjalne pułapki.
- Umyj wszystkie pojemniki.
Wysyp ich zawartość, dokładnie wyczyść i osusz.
- Zmień sposób przechowywania produktów.
Sypkie i suche produkty przechowuj w szczelnie zamykanych słoikach lub plastikowych opakowaniach
- Kup pułapkę!
W sklepach dostępne są specjalne pułapki na mole. Zawierają one męskie feromony, które przyciągające męskie osobniki i łapią je w pułapkę. W ten sposób zapobiegniemy rozmnażaniu się moli. Pułapki należy umieścić wewnątrz kuchennej szafki.
-
Sposób na mole spożywcze - ozonowanie
Po wyczyszczeniu wszystkich szafek octem, wyrzuceniu wszelkich podejrzanych produktów warto przeprowadzić ozonowanie. To jedna z metod dezynfekcji, która wymaga posiadania ozonatora. Można także skorzystać z usług profesjonalnej ekipy, która dysponuje bezpiecznymi dla ludzi czy środowiska, jak np. ozonowanie. Ozon jest gazem bardzo reaktywnym i ma właściwości silnie utleniające np. wszystkie mało stabilne substancje i związki chemiczne.
Domowe sposoby na mole spożywcze
-
Domowa mieszanka na mole
Mole spożywcze nie znoszą zapachu goździków, mięty i liści laurowych. Sporządź więc specjalną mieszankę z tych składników i pozostaw ją w szafce aż wyparuje.
-
Miseczka z gorącym octem
Zamknij w szafce miseczki z gorącym octem, aż do całkowitego wystygnięcia,
-
Wanilia i cytryna
Równie dobrze jako odstraszacz sprawdzą się zapachy wanilii i cytryny. Nasącz nimi waciki i połóż obok produktów spożywczych. Możesz także zamknąc w szafce pomarańcze nakłute goździkami.
-
Tytoń
Do przewiewnej torebki wsypujemy tytoń i umieszczamy ją w miejscu, gdzie pojawiają się nieproszeni goście. Problem na pewno się skończy – tego zapachu mole wprost nie znoszą.
- Cedr
Zdecydowana większość szkodników nie lubi jego zapachu. Dlatego wystarczy, że porozkładamy w szafkach niewielkie kawałki drzewa cedrowego. Mole nie powinny się już pojawić.
- Cytrusy
Osuszmy skórki pomarańczy, cytryny czy mandarynki i włóżmy do szafek oraz szuflad, w których pojawiają się mole.
- Ocet jabłkowy
Mole uwielbiają zapach octu. Jeżeli do szafki kuchennej włożymy niewielką miseczkę wypełnioną octem jabłkowym, to możemy być pewni, że te szkodniki się w nim potopią. Podobnie można postąpić z wytrawnym winem.
-
Woreczki zapachowe
W wyczyszczonych szafkach czy szufladach możemy umieścić pachnące zioła, w postaci woreczków zapachowych, np. lawendę, liść laurowy, laskę wanilii, anyż, goździki itp.
Przeczytaj: Jak szybko się pozbyć moli spożywczych i odzieżowych?
Mole spożywcze występują w przyprawach, orzechach, produktach mącznych, suszonych owocach itp. Fot. 123RF/PICSEL
Autor: Redakcja Deccoria.pl
Jak zabezpieczyć się przed molami spożywczymi? na INTERIA.TV.