Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak szybko wysuszyć pranie zimą? Wypróbuj metodę burrito

Zimą w domu pranie potrafi wysychać nawet kilka dni, a stojąca pod nogami suszarka uprzykrza funkcjonowanie. Jednak istnieje skuteczny sposób na przyspieszenie procesu wysychania mokrych tkanin i to bez użycia suszarki bębnowej. Poznaj nasz niezawodny trick na suszenie prania zimą – wróci świeży zapach i odzyskasz przestrzeń.

Jak szybko wysuszyć pranie zimą? Wypróbuj metodę burrito
Przed rozwieszeniem zroluj w ręczniku. Efekt? Pranie wyschnie szybciej. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Suszenie prania zimą

Mogłoby się wydawać, że w okresie grzewczym najszybszym sposobem na wysuszenie prania lub wilgotnych ubrań np. po spacerze czy zabawie na sankach, będzie rozwieszenie ich na ciepłym grzejniku. O ile wybór tej metody raz na jakiś czas nie będzie stanowił problemu, o tyle regularne wieszanie na grzejnikach mokrego prania niesie z sobą skutki niebezpieczne dla naszego zdrowia. Podobnie z załadowaną rzeczami po brzegi suszarką dwuskrzydłową czy pionową – ustawienie jej w ciepłym, zamkniętym pomieszczeniu doprowadzi do szybszego parowania i podwyższenia poziomu wilgotności we wnętrzu, a od tego już tylko krok do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych.

pranie Suszenie prania bez odpowiedniej wentylacji pomieszczenia prowadzi do kumulacji wilgoci i rozwoju zalążków pleśni. Fot. CanvaPro

Podstawą zimowego suszenia wyjętych z pralki rzeczy jest zapewnienie im dostępu świeżego powietrza. Jednak co wtedy, gdy z różnych powodów stronimy od ciągłego otwierania i zamykania okien, a rzeczy wyjęte z pralki, mimo usilnych starań, wysychać nie chcą? Dawniej stosowano metodę suszenia na mrozie, jednak przy obecnych dużych wahaniach temperatur oraz nieoczekiwanych zmianach pogody coraz trudniej trafić w odpowiedni moment i wysuszyć w ten sposób ubrania. 

Przeczytaj również: Jak suszyć pranie w chłodne i deszczowe dni? Wypróbuj prostą sztuczkę

Jak suszyć pranie zimą, żeby nie śmierdziało? 

Suszenie prania zimą, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach, potrafi trwać nawet kilka dni, roztaczając wokół nieprzyjemny zapach. Korzystając z suszarki bębnowej, można z łatwością zauważyć, dlaczego tak się dzieje. Z jednego prania zajmującego pełen bęben pralki potrafią ulotnić się 2 litry wody, a tym samym poziom wilgotności powietrza podnosi się na tyle, że powstaje wręcz idealne środowisko do rozwoju pleśni i roztoczy.

Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć takiej sytuacji, byłoby suszenie prania w pralni, czyli specjalnie w tym celu wygospodarowanym, ogrzewanym i wentylowanym pomieszczeniu albo w elektrycznej suszarce. A jak suszyć pranie zimą, żeby nie śmierdziało i nie narażało cię na dotkliwe efekty kumulowanej wilgoci w domu, jeżeli nie masz ani jednego, ani drugiego? Wypróbuj jeden z naszych kapitalnych trików i to bez wynoszenia prania na mróz. 

Butelka i burrito – nietypowe metody suszenia prania 

Szykując pranie, pamiętaj, aby wkładać do pralki mniej rzeczy niż latem. Tym sposobem na suszarkę stojącą w wybranym pomieszczeniu trafi mniej ubrań, a zachowana pomiędzy nimi przestrzeń pozwoli szybciej odparowywać wilgoci. Pamiętaj, że w zimie warto pomyśleć o wstępnym suszeniu już na etapie prania, włączając funkcję dodatkowego wirowania. Zajmuje ona niewiele czasu, a pozwoli urządzeniu odprowadzić z ubrań, pościeli czy innych tekstyliów nadmiar wody. Po wyjęciu prania, do jego rozwieszenia przydadzą ci się za to dwa produkty: butelka po wodzie i chłonny ręcznik. 

  • Suszenie na butelce

Z butelki po wodzie odetnij dno i górną część z szyjką, a następnie przetnij ją ostrym nożem tapicerskim lub nożyczkami tak, aby powstały dwie połówki. Powstałe w ten sposób stelaże w formie pół-tuneli rozłóż na drutach suszarki. Jeśli twoja suszarka na pranie ma bardzo wąskie druciki, warto najpierw na butelkę nałożyć rzecz do wysuszenia i dopiero wtedy całość umiejscowić na drucie, dzięki czemu nie spadnie. W ten sposób stworzysz większy dystans pomiędzy tkaninami, a swobodnie krążące powietrze przyspieszy suszenie.  

  • Suszenie na burrito

Określenie to budzi skojarzenie z meksykańskim daniem o wyjątkowym smaku i aromacie. I dobrze, bo na nim właśnie, a konkretnie na wyglądzie zwiniętego placka burrito, wzorowana jest ta metoda. Do suszenia na burrito potrzebujesz najbardziej chłonnego ręcznika, jaki masz w domu. Wilgotne ubranie, z którego trudno pozbyć się wilgoci, rozłóż na ręczniku i zwiń ciasno, jak placek z nadzieniem.  

Chcesz osiągnąć potrójny efekt skuteczności suszenia prania zimą? Połącz wszystkie metody, a skończy się codzienne potykanie o załadowaną ubraniami suszarkę i przestawianie jej z kąta w kąt w oczekiwaniu na nadejście wiosny oraz powrót słonecznych dni, kiedy to pranie, stojące na balkonie, nie jest żadnym problemem.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ta metoda prania bije rekordy popularności. Na czym polega stripowanie?

Pranie i suszenie kołdry. Zrób to, zanim wsypiesz proszek do pralki

Śnieżnobiałe i miękkie ręczniki bez wybielacza. Pokojówki twierdzą, że tak się robi w hotelach

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.