Spis treści:
Jak często trzeba czyścić szybę kominka?
Regularne używanie kominka sprawia, że zbiera się w nim sporo popiołu, sadzy i innych zanieczyszczeń. W rezultacie szyba, przez którą widzimy ogień, staje się brudna i przyciemniona. Jest to nie tylko problem estetyczny, ale również kwestia efektywności spalania i bezpieczeństwa. Najczęstszym powodem brudnej szyby kominkowej jest niewłaściwy opał. Najlepiej wybierać drewno liściaste, ponieważ gatunki iglaste zawierają dużo żywicy, która prowadzi do powstawania uporczywych zabrudzeń. Należy też zwrócić uwagę na jego wilgotność. Wilgotne drewno obniża temperaturę spalania i prowadzi do osadzania się sadzy na szybie.
Jak często trzeba czyścić szybę kominka? W dużej mierze zależy to od intensywności użytkowania urządzenia. Szybę kominka warto czyścić regularnie, najlepiej po każdym użyciu, aby uniknąć gromadzenia się uporczywych zabrudzeń. Ma to istotne znaczenie dla skuteczności i bezpieczności spalania. Nagromadzone osady nie tylko utrudniają nam podziwianie pięknych płomieni w palenisku, ale również negatywnie wpływają na jakość spalania drewna. Co więcej, zwiększa to ryzyko wystąpienia pożaru.
Czysta szyba w kominku to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności spalania oraz bezpieczeństwa. Fot.macniak/123RF.com
Domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka
Zaniedbanie regularnego czyszczenia szyby kominka sprzyja nagromadzeniu się trudnych do usunięcia warstw zabrudzeń. Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty, które bez trudu poradzą sobie nawet z najbardziej opornym brudem. Niestety, często są one drogie, a w ich składzie znajdziemy szkodliwe substancje chemiczne, które mogą podrażnić oczy, skórę oraz cały układ oddechowy. Aby pozbyć się uporczywych zabrudzeń z szyby kominkowej, sięgnij po sposoby domowe – są tanie, skuteczne, a przy tym całkowicie bezpieczne dla nas i środowiska. Zanim przejdziesz do czyszczenia szyby kominkowej, upewnij się, że wszystkie elementy instalacji są chłodne. Następnie, wypróbuj jeden z poniższych sposobów.
- Popiół drzewny – zamiast go wyrzucać, zbierz go i przełóż do miski. Następnie nawilż zgnieciony kawałek gazety i zanurz go w popiele. Pocieraj brudną szybę kominka okrężnymi ruchami. Na koniec przetrzyj całość szmatką lub kawałkiem czystej, suchej gazety.
- Ocet – do usunięcia sadzy z szyby można użyć mieszanki octu i wody w stosunku 1:1. Przelej roztwór do butelki z rozpylaczem, a następnie spryskaj zabrudzoną szybę kominka. Używając ściereczki lub gazety przetrzyj powierzchnię okrężnymi ruchami. Na koniec zetrzyj wszystko czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
- Maszynka do golenia – mam lepszy sposób, który pomoże pozbyć się nawet najbardziej uporczywego brudu z szyby kominkowej. W tym celu napełniam butelkę z rozpylaczem wodą, po czym spryskuję zabrudzoną powierzchnię. Następnie sięgam po maszynkę do golenia i przesuwam ją po szybie. Przecieram wszystko czystą i suchą szmatką, a szyba kominka lśni jak nowa.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak odkamienić czajnik? Poznaj sposób, który nic nie kosztuje, a działa bezbłędnie
Przypalony i tłusty garnek można wyczyścić bez chemii. 15 minut i będzie jak nowy
Nałóż na gąbkę i wyszoruj kabinę prysznicową. Kamień i zacieki znikną w kilka minut