Spis treści:
- Gdzie przechowywać papierowe pieniądze?
- Gdzie chować pieniądze i kosztowności w domu? Sekretne skrytki
- Gdzie złodzieje szukają pieniędzy?
Gdzie przechowywać papierowe pieniądze i złoto?
W ostatnim czasie dużo słyszy się o włamaniach do domów i mieszkań, kradzieżach pieniędzy, kosztowności czy innych drogocennych przedmiotów. Złodzieje bardzo często przed rabunkiem obserwują domy, sprawdzają aktywność domowników oraz oznaczają mieszkania, których właściciele są poza domem lub wyjechali np. na urlop.
Jeśli należysz do osób, które często wyjeżdżają i rzadko bywają w domu, powinieneś znać najważniejsze sposoby ukrycia cennych przedmiotów. Niektórzy z różnych względów nie chcą trzymać pieniędzy na kontach czy lokatach bankowych. Gdzie w takim razie przechowywać pieniądze?
- Skrytka bankowa
Możesz umieścić je w skrytce w banku, która jest zabezpieczona i strzeżona. Taka usługa kosztuje jednak od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie, a ostateczna cena jest zależna od wartości umieszczanego w skrytce przedmiotu, czasu przechowywania i wielkości skrytki.
- Domowy sejf
Czasem bywa jednak, że pieniądze i kosztowności chcemy trzymać najbliżej siebie. Najlepszym sposobem jest umieszczenie swoich skarbów w stalowej skrytce zabezpieczonej kodem elektronicznym i kluczem. Takie rozwiązanie kosztuje od 200 zł za prosty sejf do nawet kilku tysięcy złotych. Tańszy schowek to metalowa kasetka, którą nabędziesz już za około 50-100 zł. Minusem jest to, że zwykle zabezpiecza ją tylko klucz – można go otworzyć, a kasetkę ukraść i następnie przepiłować. Bezpieczniej jest więc wybierać te z dodatkowym szyfrem – najprostsze można znaleźć w tej samej cenie. Sejf powinien być zakotwiczony do podłoża, by trudniej było go ukraść.
Sprytnym sposobem jest również umieszczenie drugiego, mniejszego sejfu w miejscu, w którym pozornie trudno go znaleźć. Chodzi o to, żeby złodziej myślał, że to docelowe źródło twojego bogactwa. Możesz schować tu drobną biżuterię, trochę pieniędzy i drobiazgi, które nie są dla ciebie ważne. Co zrobić, kiedy nie potrzebujesz sejfu, ale chcesz mieć własny schowek na cenne przedmioty?
Sejf powinien być przymocowany do podłoża, by złodziej nie był w stanie go wynieść. Fot. 123RF.com
Gdzie chować pieniądze i kosztowności w domu? Sekretne skrytki
Zastanawiasz się, gdzie schować pieniądze czy kosztowności, by żaden złodziej ich nie znalazł w twoim domu? Sprawdź nasze propozycje:
- Skrytka w książce
Brzmi to jak motyw z filmu, ale jeśli masz w domu regał pełen książek, możesz się zastanowić, czy nie przeznaczyć jednej na schowek. Wystarczy wyciąć ostrym nożykiem kształt prostokąta i zagłębieniu umieścić gotówkę. Złodziej działający w pośpiechu nie będzie miał czasu, by zajrzeć do wszystkich książek w domu i sprawdzać, czy nie są tam pochowane pieniądze.
- Skrytka w butelce
Pieniądze możesz też umieścić w butelkach po alkoholu wykonanych z ciemnego nieprzezroczystego szkła. Butelka stojąca w barku razem z innymi trunkami nie będzie wzbudzać w złodziejach podejrzeń.
- Skrytka w kuchni
Rozwiązaniem wartym rozważenia jest schowanie pieniędzy w pojemnikach po żywności. Możesz wykorzystać np. pudełko po ryżu czy kaszy, włożyć do niego pieniądze i zakleić opakowanie folią dwustronną lub klejem w sztyfcie, tak by wyglądało na nowe.
- Skrytka w doniczce
Jeśli masz w domu kwiat w dużej donicy, możesz też zakopać w ziemi mały słoik z pieniędzmi czy biżuterią. Aby łatwiej ci go było zlokalizować i wyciągnąć, możesz małym kamyczkiem zaznaczyć miejsce, w którym słoik został zakopany.
- Skrytka w łazience
Cenne przedmioty można również umieścić w pojemnikach po kremach, balsamach czy szminkach. Pamiętaj, by twoje skarby były umieszczone w folii. Stojące w łazienkowej szafce buteleczki na pewno nie są miejscem, w których złodziej będzie szukał swojego szczęścia.
- Skrytka w gniazdku lub za kratką wentylacyjną
Drobiazgi możesz umieścić nawet w gniazdku! Wystarczy odkręcić obudowę i włożyć między kable woreczek z biżuterią czy pieniędzmi. Skutecznym sposobem jest schowanie ważnych przedmiotów za kratką wentylacyjną. Złodziej zapewne nie będzie miał ani czasu, by odkręcać każdą kratkę i zaglądać do środka.
- Skrytka za meblami
Sprytnym sposobem jest chowanie cennych przedmiotów za ciężkimi meblami np. za szafą, dużym segmentem czy pianinem. Złodziej zwykle nie ma czasu i energii, by przestawiać duże gabaryty.
Pamiętaj jednak, by drogocenne skarby chować w kilku różnych miejscach. To proste – jeśli rabuś odnajdzie tylko jeden schowek, nie stracisz wszystkich kosztowności. Jak wspominaliśmy wcześniej, dobrze jest umieścić w jednym miejscu małą sumkę pieniędzy lub biżuterii dla zmylenia włamywacza.
- Skrytka w ogrodzie
Włóż dobytek do folii, a następnie do pojemnika i zakop w ziemi. Zapamiętaj miejsce, w którym zakopujesz majątek i odetchnij z ulgą. To metoda dla posiadaczy ogródka lub mieszkających na własnej działce.
Często obcą walutę przechowujemy w domu. Fot. Elmar Gubisch/123RF.com
Gdzie złodzieje szukają pieniędzy?
Złodzieje doskonale znają najczęstsze skrytki Polaków. Te najprostsze, znane z filmów to oczywiście miejsca, których pozornie nikt by się nie domyślił. Nic bardziej błędnego. Popularne schowki to miejsca za obrazem, pod materacem, w pościeli. Pierwsze, co zrobi złodziej, który włamie się do domu, to sprawdzi wnętrze twoich szuflad i komód oraz wszelkich ozdobnych kasetek. Przeszuka szafy i opróżni ich zawartość. Złodzieje często przeszukują też pozostawione w domu torebki.
Przeczytaj również:
Przezorny zawsze zabezpieczony
Jeśli nie wiesz, która skrytka będzie najlepsza, możesz umieścić majątek w bezpiecznym sejfie albo dać go na przechowanie przyjaciołom. Ile ludzi, tyle sposobów, a każdy na pewno znajdzie dla siebie ten najlepszy. Kiedy stworzysz już kryjówki dla swoich kosztowności, nie dziel się nimi z nikim. Niech to pozostanie twoją słodką tajemnicą.
Materiał został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 24.10.2022 roku
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak złodzieje oznaczają mieszkania i domy? Zabezpiecz się przed wyjazdem na wakacje