Porady domowe

Proszek do pieczenia nie tylko do ciast. 17 zadziwiających zastosowań

Proszek do pieczenia posiada szereg właściwości, dzięki którym może być stosowany nie tylko w kuchni. Doskonale nadaje się do sprzątania, zwalczania szkodników czy dbania o urodę. Sprawdź, co czyści proszek do pieczenia i jak zastosować go w domu.

Proszek do pieczenia nie tylko do ciast. 17 zadziwiających zastosowań
Proszek do pieczenia ma zastosowanie nie tylko w pieczeniu. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Zastosowanie proszku do pieczenia w domu jest naprawdę szerokie. Okazuje się, że można go wykorzystywać nie tylko w kuchni jako dodatek do pieczenia ciast, ale również jako naturalny środek do czyszczenia różnych powierzchni i usuwania plam, a także jako produkt wspomagający zdrowie i urodę. Poniżej przedstawiamy nietypowe zastosowania proszku do pieczenia.

Proszek do pieczenia — podstawowe informacje

Podstawową funkcją proszku do pieczenia jest spulchnienie ciasta, dzięki czemu po wypieczeniu staje się miękkie i puszyste. Głównym składnikiem proszku do pieczenia jest wodorowęglan sodu, czyli popularna soda oczyszczona, która w temperaturze przekraczającej 60 stopni rozpada się, wytwarzając jednocześnie duże ilości substancji gazowych, napowietrzających ciasto. Proszek do pieczenia wzbogacony jest również regulatorami kwasowości, których zadaniem jest niwelowanie gorzkawego posmaku sody.

Zastosowanie proszku do pieczenia

Okazuje się, że proszek do pieczenia doskonale sprawdza się nie tylko w cukiernictwie i piekarstwie. Z powodzeniem możemy również wykorzystywać proszek do pieczenia do sprzątania, prania i wybielania, przeprowadzania domowych zabiegów kosmetycznych i leczenia podrażnień. Poniżej przedstawiamy listę zastosowań proszku do pieczenia w domu, kosmetyce i lecznictwie.

Proszek do pieczenia — sprzątanie

1. Czyszczenie piekarnika i kuchenki

Aby wyczyścić piekarnik za pomocą proszku do pieczenia, wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1, tak aby powstała papka. Następnie należy ją nałożyć na szorstką stronę gąbki i wyszorować piekarnik. Zaschnięty brud i tłuszcz powinien łatwo zejść. Na trudniejsze zabrudzenia można nałożyć papkę i odczekać kilka chwil, aż zmiękczy osad. Na koniec piekarnik należy wymyć ciepłą wodą, pozbywając się pozostałości proszku.

Przeczytaj: Brudny piekarnik? Oto kilka metod, które pozwolą ci go wyczyścić

Proszek do pieczenia jest niezastąpiony w sprzątaniu. Fot. 123RF/PICSEL

2. Czyszczenie fug

Proszek do pieczenia wymieszany w proporcji 1:1 jest niezastąpiony w czyszczeniu fug. Papkę stworzoną z tych dwóch składników nałóż na zabrudzone fugi łazienkowe lub kuchenne i odczekaj 10 minut. Po tym czasie przeczyść fugi i zmyj je wodą, a zobaczysz, że będą lśniły czystością.

3. Czyszczenie biżuterii — srebra i złota

Proszek do pieczenia pomoże ci także wyczyścić matową i sczerniałą biżuterię. Wymieszaj jedną łyżeczkę proszku do pieczenia i jedną łyżeczkę wody. Następnie przy użyciu delikatnej ściereczki dokładnie wyczyść biżuterię. Na koniec wymyj ją pod bieżącą wodą i starannie wytrzyj.

Przeczytaj: Pierścionek jak od jubilera! Domowe sposoby na czyszczenie złota

4. Czyszczenie pralki

Proszek do pieczenia jest wskazany do czyszczenia pralki i usuwania z niej brzydkich zapachów. Należy do pustego bębna pralki wsypać kilka opakowań proszku do pieczenia, a następnie nastawić pranie na 90 stopni Celsjusza. Proszek skutecznie rozprawi się z brudem i brzydkim zapachem z bębna.

5. Czyszczenie lodówki

Proszek do pieczenia z łatwością poradzi sobie z wyczyszczeniem lodówki. Do litra wody wystarczy wsypać 3 łyżki proszku do pieczenia. W płynie należy zamoczyć szmatkę, a następnie przetrzeć wszystkie półki i szuflady w lodówce. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się brudu, ale również nieprzyjemnych zapachów z lodówki.

Przeczytaj: Twoja lodówka będzie błyszczeć i pachnieć! Ten środek kosztuje grosze

6. Usuwanie brzydkich zapachów

Za pomocą proszku do pieczenia możemy pozbyć się też brzydkich zapachów, ponieważ zadziała on jak pochłaniacz. Wystarczy wysypać go do pojemniczka (opcjonalnie można też dodać kawy) i umieścić w lodówce, ale też w łazience lub w innym pomieszczeniu, w którym pojawiają się nieprzyjemne zapachy. Proszek do pieczenia skutecznie je zneutralizuje.

Proszek do pieczenia pomoże nam wyczyścić biżuterię. Fot. 123RF/PICSEL

7. Czyszczenie rdzy

Proszek do pieczenia zadziała też na plamy z rdzy. Wszystkie zardzewiałe przedmioty, które chcesz wyczyścić, najpierw namocz w occie, a potem wyszoruj szczoteczką do zębów. Tak oczyszczone przedmioty włóż do miski z wodą i proszkiem do pieczenia, wymieszanych w proporcjach 2:1, a następnie pozostaw na kilka minut. Po upływie tego czasu opłucz narzędzia w wodzie i przeczyść suchą ściereczką. Po rdzy nie powinno zostać ani śladu!

8. Usuwanie pleśni

Proszek do pieczenia na pleśń działa równie dobrze jak na tłuszcz czy rdzę. Z jego pomocą możemy pozbyć się pleśni w łazience np. w kabinie prysznicowej. Wystarczy proszek połączyć z odrobiną wody, a powstałą pastę nałożyć na miejsca, w których pojawiła się pleśń i pozostawić na kilka minut. Następnie należy dokładnie wyczyścić powierzchnię czystą wodą.

9. Na pluskwy

Proszek do pieczenia polecany jest do walki z pluskwami. Aby zadziałał, należy znaleźć gniazdo pluskiew i rozsypać na nie proszek do pieczenia. Substancja jeszcze lepiej zadziała, gdy połączymy ją np. z kminkiem, kukrukmą czy goździkami, czyli przyprawami o silnym zapachu odstraszającym insekty.

Proszek do pieczenia — w ogrodzie

10. Na mączniaka, zgniliznę

Proszek do pieczenia zadziała także na mączniaka na liściach ogórków i dyni oraz na zgniliznę winorośli. Proszek do pieczenia ma działanie przeciwgrzybicze i z jego pomocą można uratować rośliny bez konieczności stosowania chemicznych substancji. Aby przygotować domowy oprysk, należy rozpuścić 10 g proszku do pieczenia w litrze wody i tym roztworem opryskiwać zainfekowane przez grzyby liście.

11. Na gąsienice i ślimaki

Proszek do pieczenia polecany jest również w zwalczaniu gąsienic i ślimaków żerujących w grządkach z warzywami. Aby szkodniki trzymały się z dala od upraw, należy wysypać proszek do pieczenia na ziemi wokół roślin, uważając przy tym, aby nie obsypać łodyg i liści. Dzięki temu ślimaki i gąsienice będą trzymały się z dala od naszych upraw, ponieważ proszek do pieczenia dosłownie je "rozpuszcza".

12. Na mrówki i karaluchy

Proszek do pieczenia w połączeniu z cukrem skutecznie zadziała przeciwko mrówkom i karaluchom. Wystarczy rozsypać mieszankę w miejscu, gdzie pojawiły się insekty, a powinna skutecznie się z nimi rozprawić.

Proszek do pieczenia rozsypany na mrówki skutecznie się z nimi rozprawi. Fot. 123RF/PICSEL

Proszek do pieczenia — w kosmetyce

13. Wybielanie zębów

Proszek do pieczenia stosowany jest jako środek wybielający zęby i usuwający kamień. Wystarczy niewielką ilość dodać do pasty do zębów i przy pomocy szczoteczki dokładnie wymyć zęby. Dodatkowo proszek do pieczenia łagodzi stany zapalne w jamie ustnej i pomaga neutralizować nieświeży oddech.

14. Oczyszczanie skóry

Proszek do pieczenia dogłębnie oczyszcza skórę, usuwa suchy naskórek, łagodzi podrażnienia i zmiany trądzikowe. Aby przygotować maseczkę oczyszczającą, wystarczy do dwóch łyżek proszku dodać jedną łyżkę ciepłej wody. Powstałą pastę należy nałożyć na oczyszczoną wcześniej twarz i po kilku minutach zmyć letnią wodą. Przed nałożeniem maseczki na całą twarz warto wykonać wcześniej próbę na małym fragmencie skóry, aby sprawdzić, czy proszek nie spowoduje uczulenia.

15. Na włosy

Proszek do pieczenia polecany jest również jako naturalny środek przeciwdziałający przetłuszczaniu się włosów. Można zastosować go w formie peelingu czy płukanki. Wystarczy łyżeczkę proszku rozpuścić w szklance wody i rozprowadzić miksturę na skórze głowy. Po około 15 minutach należy zmyć substancje, umyć włosy przy pomocy zwykłego szamponu i dokładnie spłukać włosy. 

 Proszek do pieczenia może być stosowany do naturalnego wybielania zębów i oczyszczania skóry. Fot. 123RF/PICSEL

Proszek do pieczenia — korzyści zdrowotne

16. Na zgagę

Proszek do pieczenia szybko przynosi ulgę osobom cierpiącym na zgagę, ponieważ neutralizuje kwas solny w żołądku. Proszek do pieczenia na zgagę przygotowuje się bardzo łatwo. Wystarczy w szklance wody rozpuścić łyżeczkę proszku do pieczenia i wypić, gdy pojawią się objawy zgagi. Zanim jednak zastosujemy proszek do pieczenia, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który stwierdzi czy nie ma przeciwwskazań do jego spożywania.

17. Na gardło

Proszek do pieczenia działa również przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, dlatego zaleca się, aby stosować go na bolące gardło w postaci płukanek. Roztwór do płukania gardła przygotujemy, rozpuszczając w połowie szklanki przegotowanej wody łyżkę proszku do pieczenia. Taką mieszanką warto płukać gardło 3-4 razy dziennie.

 Proszek do pieczenia stosowany jest do płukania gardła. Fot. 123RF/PICSEL

Jak widać, proszek do pieczenia ma mnóstwo praktycznych zastosowań i nie musimy się ograniczać do stosowania go tylko podczas przygotowywania wypieków. Z jego pomocą skutecznie wysprzątamy dom, pozbędziemy się insektów i zadbamy o zdrowie.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Nietypowe zastosowania sody na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.