Spis treści:
- Dlaczego złoto czernieje?
- Jak czyścić złotą biżuterię? Poznaj domowe sposoby
- Czyszczenie złota z kamieniami
- Jak wyczyścić biżuterię z diamentami?
- Jak czyścić perły? Oto skuteczny sposób
- Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii
- Jak dbać o biżuterię?
Dlaczego złoto czernieje?
Twój złoty naszyjnik lub kolczyki po kilku miesiącach sczerniały. To normalne. Do wytworzenia biżuterii, złoto stapia się z innymi metalami, po to, aby podnieść stopień jego twardości i osiągnąć żądaną barwę stopu lub aby obniżyć jego wartość. Im mniejsza zawartość złota w próbie, tym większe prawdopodobieństwo, że po czasie zmieni kolor na ciemniejszy. To oznacza, że biżuteria wykonana z niższej próby złota, czyli z próby 333 bądź 375 może po czasie czernieć. Spowodowane jest to składem metali.
Mieszanka metali w próbie tzw. „ligura” wchodzi w reakcję ze składnikami znajdującymi się w powietrzu. Im więcej jest w powietrzu zanieczyszczeń, tym proces utleniania jest szybszy. Na szczęście czernienie złota nie jest trwałe. Wystarczy wyczyścić biżuterię domowymi sposobami bądź specjalnym środkiem do czyszczenia biżuterii.
Jak czyścić złotą biżuterię? Poznaj domowe sposoby
Czyszczenie złota samodzielnie w domu jest bardzo proste. Ważne jest jednak to, by zachować ostrożność oraz używać odpowiednich środków. Oto najskuteczniejsze metody na czyszczenie złotej biżuterii.
-
Płyn do mycia naczyń
Jak pozbyć się nalotu ze złotej biżuterii? Wystarczy, że sięgniesz po płyn do mycia naczyń. Dodaj kilka kropel detergentu do miseczki z ciepłą wodą i dokładnie wymieszaj. Dzięki temu uzyskasz płyn z gęstą pianką na wierzchu. Nałóż ją na szczoteczkę i dokładnie przetrzyj biżuterię. Następnie włóż złoto do wody i odczekaj 15 minut. Na koniec opłucz złotą biżuterię pod bieżącą wodą i osusz bawełnianą szmatką.
Na szczęście istnieją skuteczne, domowe sposoby na czyszczenie biżuterii. Fot.123RF.com
-
Soda oczyszczona
Do czyszczenia złotej biżuterii stosuje się papkę przygotowaną z 1 łyżki wody i 1 łyżki sody oczyszczonej. Tak przygotowaną mieszankę należy wcierać w czyszczony przedmiot ze złota za pomocą miękkiej szmatki. Następnie umyj go pod bieżącą wodą i starannie wytrzyj.
-
Sok z cytryny
Sok z cytryny wchodzi w reakcję z patyną i dzięki temu wszystkie osady zostaną skutecznie usunięte. Wystarczy wycisnąć owoc do miseczki, a następnie zanurzyć błyskotki w płynie na 20 minut. Po tym czasie wyciągnij złotą biżuterię i ułóż na miękkiej ściereczce. Pozwól jej wyschnąć przez co najmniej kilka godzin. Dzięki temu przywrócisz jej dawny blask.
Kolor złota można również odświeżyć za pomocą soku z cebuli, octu, amoniaku albo denaturatu. Jeśli chcesz nadać złotu dodatkowy blask, oprósz je sodą oczyszczoną i skrop octem winnym. Po paru chwilach zmyj z niego oba specyfiki i wytrzyj do sucha, tak by nie pozostawić zacieków. Obrączki możesz także wypolerować ściereczką nasączoną jasnym piwem.
Nigdy nie używa do czyszczenia złota pasty do zębów, bo może to doprowadzić do jego trwałych przebarwień lub zmatowienia.
Czyszczenie złota z kamieniami
Czyszczenie złota z kamieniami szlachetnymi wymaga delikatnego działania. W tym przypadku nie wolno zanurzać biżuterii w wodzie, ponieważ może to spowodować rozpuszczenie kleju, który trzyma szlachetne ozdoby. Najlepiej więc wyczyścić złoto z kamieniami za pomocą namoczonej w roztworze, wyciśniętej szmatki. Wtedy nasza biżuteria będzie bezpieczna.
Jak wyczyścić biżuterię z diamentami?
Diamenty należą do najpiękniejszych i zarazem najbardziej cenionych kamieni szlachetnych w jubilerstwie. Mimo swojej niezwykłej trwałości, z biegiem czasu matowieją, przez co wyglądają mniej atrakcyjnie. By przywrócić im dawny połysk, umyj je w ciepłej wodzie z delikatnym mydłem. Następnie przeczyść je szczoteczką do zębów z miękkim włosiem. Dla lepszego efektu spryskaj biżuterię z diamentami płynem do mycia okien. Na koniec opłucz z detergentów i wypoleruj suchą szmatką. W podobny sposób możesz wyczyścić platynę i wolfram.
Do czyszczenia biżuterii z diamentami można też wykorzystać środek w proporcji jednej dawki amoniaku na sześć dawek wody. Na koniec przedmioty należy opłukać i wytrzeć do sucha miękką tkaniną.
Jak czyścić perły? Oto skuteczny sposób
Są najdelikatniejsze ze wszystkich kosztowności, wymagają więc szczególnej pielęgnacji. Do czyszczenia pereł będziesz potrzebować małego pędzla kosmetycznego oraz wody z domieszką szamponu dla dzieci. Ułóż biżuterię na miękkiej ściereczce. Pędzelkiem nasączonym mydlinami przemyj każdą kuleczkę. Następnie delikatnie przetrzyj je wilgotną ściereczką i odstaw do wyschnięcia. Podobnie wyczyścisz również kamienie szlachetne.
Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii
Niestety srebrna biżuteria jest słabo odporna na zarysowania i szybko ciemnieje, tracąc naturalny połysk. Jak temu zaradzić? Wystarczy spryskać srebrne przedmioty płynem do szyb i wyszorować miękką szczoteczką (np. do zębów dla dzieci), po czym wypolerować bawełnianą tkaniną.
Przywrócisz srebru dawny blask, używając… keczupu! Na kilka minut zamocz w nim ulubioną ozdobę, a następnie dokładnie ją wypukaj i osusz. Efekt cię zaskoczy!
W usunięciu uporczywych zabrudzeń pomoże również gęsta pasta, przygotowana z 1/4 szklanki sody oczyszczonej i dwóch łyżek wody. Nałóż ją na miękką gąbeczkę i delikatnie wyszoruj powierzchnię biżuterii. Przemyj ją w ciepłej wodzie i wytrzyj suchą ściereczką. Gotowe!
Jak dbać o biżuterię?
Pielęgnacja biżuterii nie kończy się na regularnym czyszczeniu. By zapobiec zarysowaniu ulubionych świecidełek, należy je odpowiednio przechowywać – najlepiej w kasetce lub pudełku wyścielonym miękką tkaniną.
Aplikuj kosmetyki przed nałożeniem naszyjnika i kolczyków. Niektóre perfumy i lakiery do włosów mogą uszkadzać i brudzić metale szlachetne. Biżuteria powinna być ostatnią rzeczą, jaką na siebie zakładasz i pierwszą, którą zdejmujesz.
Jak często czyścić biżuterię? Czyszczenie należy przeprowadzić wtedy, gdy tylko zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się nalotu czy innych zabrudzeń. Ponadto raz w miesiącu zaleca się przetrzeć kosztowności spirytusem lub innym mocnym alkoholem. W ten sposób zakonserwujesz je na dłużej.
Przeczytaj również: Gdzie ukryć pieniądze i kosztowności w domu? W tych miejscach złodzieje nie będą szukać