Spis treści:
- Jak myć lodówkę krok po kroku
- Jak przygotować domowy środek do czyszczenia lodówki
- Jak pozbyć się smrodu z lodówki
Gdy nadchodzą święta staramy się, by cały dom lśnił czystością. Planujemy wtedy generalne porządki — pierzemy firany, czyścimy meble, myjemy okna. Nie możemy też zapomnieć o porządnym wysprzątaniu tego sprzętu, z którego korzystamy na co dzień, a mianowicie lodówki! Sprzątanie lodówki jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. Dbając o czystość w lodówce zapobiegamy rozwojowi bakterii i pleśni, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Jak czyścić lodówkę wewnątrz — krok po kroku
Poniżej przedstawiamy sprawdzony schemat mycia lodówki, który zawsze się sprawdza:
- Mycie lodówki warto rozpocząć od wyłączenia sprzętu z prądu i wyciągnięcia wszystkich produktów spożywczych.
- Następnie należy wyciągnąć wszystkie półki i szuflady oraz umieścić je w zlewie lub wannie.
- Półki czyścimy przy użyciu płynu do naczyń, domowego roztworu lub chemicznego środka czystości (istnieją specjalne preparaty dostępne w sklepach) i wycieramy do sucha ściereczką.
- Wnętrze lodówki myjemy, zaczynając od góry i kierując się ku dołowi.
- Do czyszczenia lodówki wykorzystujemy ściereczkę zwilżoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub domowego środka do czyszczenia lodówki (instrukcja, jak go wykonać - poniżej).
- Starajmy się wyczyścić wszystkie szczeliny i uszczelki, zwracając uwagę na to, czy w naszej lodówce nie ma pleśni.
- Po wymyciu brudu jeszcze raz dokładnie wyczyśćmy lodówkę czystą szmatką.
- Jeśli lodówka w środku będzie mokra, pozostawmy na chwilę otworzone drzwi, by mogła spokojnie wyschnąć.
- W tym czasie możemy zająć się myciem lodówki z zewnątrz. Dokładnie wyczyśćmy drzwi i uchwyt, nie zapominając też o gumie przy drzwiach oraz wytarciu kurzu z góry chłodziarki.
- Po wyschnięciu lodówki w środku możemy do niej z powrotem włożyć naszą żywność.
Mycie lodówki rozpoczynamy od góry i kierujemy się ku dołowi. Fot. 123RF/PICSEL
Przeczytaj też: Ekologiczne środki DIY. Porządki w łazience
Jak wyczyścić lodówkę — domowe sposoby na środek czyszczący
Lodówkę możemy wyczyścić, korzystając z produktów, które mamy w kuchni. Taki domowy środek czyszczący jest nie tylko skuteczny i tani, ale również ekologiczny. Poniżej znajdziesz przepisy na przygotowanie środków do czyszczenia lodówki domowymi sposobami:
- soda - do 1 litra wody dodaj 3 łyżki sody oczyszczonej. Dokładnie rozmieszaj miksturę, namocz w niej ściereczkę i wyczyść lodówkę.
- ocet - wodę z octem wymieszaj w równych proporcjach. Tym roztworem wymyj lodówkę pamiętając o wszystkich szczelinach.
- sól - 2 łyżki soli rozpuść w 2 litrach ciepłej wody. Tak przygotowanym roztworem umyj lodówkę.
- kwasek cytrynowy - w 500 ml ciepłej wody rozpuść 4 łyżeczki kwasku cytrynowego. Zamocz w roztworze ściereczkę i dokładnie umyj lodówkę.
- sok z cytryny - do 2 litrów wody dodaj sok wyciśnięty z dwóch cytryn. Miksturę wykorzystaj do wyszorowania lodówki.
Wymienione wyżej domowe sposoby na czyszczenie lodówki nie tylko usuną z niej wszelkie zanieczyszczenia i pleśń, ale także wyeliminują nieprzyjemny zapach i zadziałają antybakteryjnie. Wszystkie zaproponowane rozwiązania są w 100% naturalne i nie zagrażają zdrowiu człowieka.
Jak często myć lodówkę?
Szybki przegląd lodówki warto robić co tydzień, najlepiej przed większymi zakupami. Sprawdźmy, czy żaden produkt nie jest przeterminowany lub nieświeży. Produkty o krótszej dacie przydatności do spożycia ułóżmy z przodu, tak by zużyć je w pierwszej kolejności. Warto wtedy przetrzeć półki w naszej lodówce czy szuflady na warzywa. Gruntowne czyszczenie lodówki powinno się natomiast wykonywać raz w miesiącu. Zniweluje to pojawienie się pleśni czy innych drobnoustrojów i bakterii.
Przeczytaj też: Szare mydło dobre na wszystko! Poznaj najlepsze zastosowania
Jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki?
Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, do środka możemy włożyć mały talerzyk lub pojemniczek z sodą oczyszczoną oraz kawą. Taka mikstura będzie pochłaniać brzydkie zapachy i zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu podczas otwierania drzwi. W sklepach dostępne są też specjalne pochłaniacze zapachów do lodówek. Aby jednak skutecznie działały, konieczne będzie ich częste wymienianie. Dlatego bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest domowy środek na smród w lodówce stworzony z sody i kawy.