Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Kuna w samochodzie. Co zrobić, żeby odstraszyć kunę - domowe i profesjonalne sposoby

Gryzoń w samochodzie zawsze oznacza mniejsze lub większe kłopoty. Szczególnie jeśli jest nim drapieżna i wyposażona w ostre zęby kuna. Przed zimą warto dowiedzieć się, dlaczego kuna wchodzi do samochodu, jakie szkody może w nim poczynić i jak skutecznie odstraszyć gryziona. 

Kuna w samochodzie. Co zrobić, żeby odstraszyć kunę - domowe i profesjonalne sposoby
Auto można skutecznie chronić przed gryzoniami, jeśli wie się nie tylko po co, ale też kiedy kuna wchodzi do auta. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego kuna wchodzi do samochodu?

Zanim zacznie się zabezpieczać auto przed kunami, warto poznać zwyczaje tych gryzoni. Odpowiedź na pytanie, dlaczego kuna wchodzi do samochodu, jest prosta. Zwierzęta te w okresie mrozów, a więc późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, poszukują ciepłego, ale chwilowego schronienia.

Komora silnika i zakryta z góry maską samochodu wydają im się idealną kryjówką. To tam zazwyczaj pożywiają się przyniesionym ze sobą jedzeniem lub po prostu się bawią. Szczególnie chętnie kuny wchodzą między elementy rozgrzanego jeszcze po jeździe silnika auta ustawionego na parkingu czy podjeździe.

Przeczytaj również: Nowy patent na kuny. Nie wejdą ani na strych, ani pod maskę samochodu

Kiedy kuna wchodzi do auta?

Auto można skutecznie chronić przed gryzoniami, jeśli wie się nie tylko po co, ale też kiedy kuna wchodzi do auta. Zwierzęta te są aktywne i żerują wieczorami oraz nocą. Najczęściej pod maskę samochodu wchodzą więc po zmierzchu. Na szkody narażeni są więc przede wszystkim właściciele pojazdów, które poruszały się nocą i zostały zaparkowane na podjeździe lub parkingu.

Jeśli mowa o porze roku, w której kuny generują szczególnie dużo strat w samochodach, można wymienić dwa okresy. Przeważnie jest to czas pierwszych jesiennych przymrozków, gdy zwierzęta te szukają chwilowego i ciepłego schronienia, ale potem przenoszą się na stałe w inne, solidniejsze kryjówki. Więcej uszkodzeń spowodowanych przez kuny zgłaszanych jest także podczas bardzo silnych mrozów zimowych. Wtedy gryzonie chcą się ogrzać i spożyć posiłek w spokoju.

Pogryzione kable to jedna z odznak, że pod maską samochodu zagnieździła się kuna. Fot.123RF/Piscel

Jakie szkody może poczynić kuna w samochodzie?

Dla kuny komora silnika samochodu jest niczym plac zabaw. Mnóstwo zakamarków pozwala na zwinne chowanie się. Wykonane z różnych materiałów elementy są idealne do ostrzenia zębów. Ograniczona klapą przestrzeń wydaje się natomiast stworzona do spokojnego oddawania się przyjemności gryzienia czy też zjadania przywleczonego ze sobą pożywienia (małych gryzoni, ptaków, owoców i warzyw).

Jakie szkody może poczynić kuna w samochodzie? Najczęściej kierowcy zgłaszają ubezpieczycielom takie uszkodzenia jak:

 • przedziurawienie lub odgryzienie gumowych elementów;
 • przegryzienie przewodów elektrycznych;
 • przegryzienie wężów wodnych;
 • zniszczenie wygłuszenia komory silnika.

Po czym poznać, że kuna była w samochodzie?

Najczęściej wizytę nieproszonego gościa, jakim jest kuna, widać na pierwszy rzut oka. Wystarczy otworzyć maskę silnika, aby zobaczyć pogryzione elementy pojazdu (w tym poszycia wygłuszającego, przewodów i wężów), odbite ślady łapek gryziona, resztki jego posiłku czy też sierść i odchody. Niewielu kierowców ma jednak w zwyczaju zaglądanie pod maskę bez powodu. Po czym poznać, że kuna była w samochodzie? Sygnałami ostrzegawczymi powinny być:

 • wyciek płynu chłodniczego pod samochodem (mokra plama);
 • problem z uruchomieniem silnika;
 • brak reakcji pojazdu po uruchomieniu silnika;
 • nierówna praca silnika.

Jak pozbyć się kuny z samochodu? Domowe sposoby

Sposobów na to, jak pozbyć się kuny z samochodu, jest naprawdę wiele. Nie wszystkie jednak są równie skuteczne. Do kategorii tzw. domowych sposobów na kuny można zaliczyć m.in. wsadzanie pod maskę samochodu kostki do WC o silnym, chemicznym zapachu. Należy je wymieniać, aby kuna się nie przyzwyczaiła do aromatu.

Kierowcy chwalą także skuteczność umieszczania w komorze silnika torby z sierścią lub moczu kota, psa czy innych zwierząt drapieżnych. Mają one emitować zapach naturalnych wrogów kuny i przez to odstraszać te gryzonie. Metoda ta będzie skuteczna jednak dopiero po dokładnym usunięciu zapachu kuny z komory silnika.

Osoby, które nie mają czasu na zbieranie sierści zwierząt, ucieszy informacja, że na rynku dostępne są już gotowe produkty z sierścią psów, mieszaniną odpowiednich aromatów i wosku.

Przeczytaj również: Mimo uroczego wyglądu, potrafi nieźle nabroić. Sprawdź, jak pozbyć się kuny z ogrodu

Jak odstraszyć kuny? Profesjonalne sposoby

Wielu kierowców, zrażonych niską skutecznością domowych metod na odstraszenie kun, sięga po bardziej zdecydowane środki. Wśród profesjonalnych metoda odstraszania kun wymienić można m.in.:

 • specjalne płytki elektryczne na kuny, których zadaniem jest przegonienie kun spod maski samochodu po porażeniu ich prądem;
 • odstraszacze ultradźwiękowe o nieprzerywanej pracy, dzięki którym zwierzęta nie będą chciały się zbliżać go pojazdu;
 • spraye o zapachu nielubianym przez kuny, które jednak wykazują skuteczność wyłącznie po uprzednim solidnym wyczyszczeniu komory silnika z zapachu zwierzęcia.

Czego nie lubią kuny?

Wiele osób zastanawia się, czego nie lubią kuny. Te niewielkie zwierzęta o ostrych zębach i niszczycielskich zapędach nie tolerują rzeczywiście zapachu innych drapieżników. Zwłaszcza większych od siebie, które stanowią ich naturalnych wrogów. Gryzonie te nie akceptują także zapachu świeżego czosnku, chociaż ten szybko wietrzeje, a także mocno chemicznych aromatów. Wśród naturalnych woni, które odstraszają kuny, można wymienić natomiast olejek eteryczny z rośliny o nazwie komarzyca (Plektrantus psi).

Zanim zastosuje się którąkolwiek z metod wykorzystujących zapachy, których nie lubią kuny, trzeba wykonać jeszcze jedno zadanie. Jakie? Usunąć zapach kuny poprzez dokładne umycie komory silnika samochodu.

Przeczytaj również: Po czym poznać, że kuna jest w domu? Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny

Co zrobić, żeby kuna nie wchodziła do samochodu?

Kuny są zwierzętami niezwykle terytorialnymi. W praktyce oznacza to, że jeśli raz pojawiły się w jakimś miejscu i zostawiły tam swój zapach, z pewnością będą chciały do niego wrócić. To zła wiadomość dla właścicieli samochodów, które już raz zostały zaatakowane przez te gryzonie i nadal parkują w tym samym miejscu.

Co zrobić, żeby kuna nie wchodziła do samochodu? Można zastosować którąś z wymienionych wyżej metod. Warto też jednak spróbować przechytrzyć zwierzę i utrudnić mu dostęp do auta.

 • Jeśli zazwyczaj parkuje się samochód na podjeździe, np. aby szybciej korzystać z pojazdu, najlepiej zacząć wjeżdżać do garażu (o ile się nim dysponuje).
 • Osoby zostawiające samochód na parkingach w pobliżu lasu, łąk czy rzek powinny zastanowić się natomiast nad znalezieniem innego, położonego z dala o tych naturalnych miejsca postojowego.
 • Jeśli ktoś jest właścicielem psa lub kota, powinien pozwolić im chodzić swobodnie obok pojazdu i znaczyć teren moczem.

Czy ubezpieczenia auta pokrywa szkody wyrządzone przez kunę?

Chociaż szkody wyrządzone przez kuny nie są zazwyczaj rozległe, mogą być kosztowne i czasochłonne do usunięcia. Wielu kierowców zastanawia się, czy ubezpieczyciel samochodu pokryje koszty napraw wynikających z działalności kun. Niestety w większości przypadków tak się nie stanie. Dlaczego? Podstawowe ubezpieczenie samochodu, a więc OC, nie obejmuje szkód wyrządzonych przez zwierzęta dziko żyjące.

Inaczej jest w przypadku AC, czyli Autocasco. Naprawy szkód wyrządzonych przez kuny w takim przypadku zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Zanim podpisze się jednak konkretną umowę ubezpieczeniową, warto dokładnie prześledzić szczegółowe warunki ubezpieczenia i upewnić się, że obejmują one szkody wyrządzone przez zwierzęta.

Przeczytaj również:

Jak pozbyć się myszy z domu? Internauci przekazują sobie ten patent na forach

Jak sprawdzić, czy mysz jest w domu? Co zrobić, żeby szybko i skutecznie pozbyć się myszy?

Czego boją się szczury? Skuteczne sposoby na odstraszanie gryzoni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.