Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Po czym poznać, że kuna jest w domu? Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny

Kuny to małe drapieżniki, które mogą narobić wiele szkód. Ich obecność objawia się głośnymi odgłosami w środku nocy, a w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do ogromnych zniszczeń, które najczęściej wiążą się ze stratami finansowymi. Jak zatem skutecznie pozbyć się kun z domu? Sprawdźcie.

Po czym poznać, że kuna jest w domu? Skuteczne sposoby na pozbycie się kuny
Istnieje kilka możliwości, które mogą pomóc przeciwdziałać kunom. Fot.123RF.com

Spis treści

Skąd biorą się kuny w domu?

Kuna domowa to drapieżnik liczący około 50 cm. Jej znakiem rozpoznawczym jest bardzo duża zwinność, ponieważ potrafi skakać nawet na odległość 3 metrów, a co więcej znakomicie się wspina.

Kuny szczególnie dają się we znaki jesienią. Obniżające się temperatury i zbliżająca się zima to czas, kiedy kuna szuka schronienia. Wiele osób zastanawia się, jak kuna może wejść do domu. Otóż zwierzęta te posiadają silne łapy i ostre zęby, które zdecydowanie pomagają im pokonać przeszkody i wspinać się po ścianach budynków czy rynnach. Dzięki tym umiejętnościom potrafią z łatwością się dostać do ciepłego poddasza nawet przez najmniejszą szczelinę.

Obecność kuny domowej w szczególności przytrafia się mieszkańcom domów jednorodzinnych. Ulubionymi miejscami tych zwierząt są strychy, ponieważ stronią od otwartych przestrzeni i przede wszystkim unikają ludzi. Dlatego to właśnie poddasza stanowią dla tych drapieżników miejsce idealne do stworzenia gniazda. Można zadać pytanie, jak się tam dostają? Zawdzięczają to przede wszystkim swojej zwinności, dzięki której potrafią się przecisnąć nawet przez najmniejszy prześwit.

Po czym poznać, że kuna jest w domu?

Obecność kuny domowej wiąże się przede wszystkim z nocnymi hałasami. Gdzie kuna może zrobić gniazdo w domu? Poddasze to ich ulubione miejsce do zakładania gniazd, do których przynoszą między innymi upolowane ofiary. Jak widać zwierzęta te mogą być bardzo uciążliwe. Jakie kuna może spowodować szkody w domu? Najczęściej są to:

  • pogryzione kable,
  • uszkodzone instalacje,
  • zepsucie wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej, która stanowi ważny element dachu.

W rezultacie wszystkie jej działania prowadzą do dewastacji poddasza, które w głównej mierze pełni funkcję docieplającą.

Obecność kuny domowej w szczególności przytrafia się mieszkańcom domów jednorodzinnych. Fot. 123RF.com

Sposoby na odstraszenie kuny

Kuna domowa jest inteligentna i sprytna. Często udaje jej się przechytrzyć nawet ludzi.  Może się wydawać, że zwierzęta domowe tj. koty i psy powinny sobie z nią poradzić, ale mało kiedy się to zdarza. Jedynym wyjątkiem, w którym psi przyjaciel może pomóc, jest sytuacja, gdy biega on w dzień i w nocy swobodnie po posesji. Warto tutaj zaznaczyć, że naturalnym wrogiem kun są borsuki, wilki i lisy.

Jeśli jest pewność, że w domu grasuje kuna, czym prędzej powinno się dołożyć wszelkich starań, by się jej pozbyć. Inaczej można się spodziewać, że po 2-3 latach poddasze, a nawet i dach będą wymagać remontu.

Jak pozbyć się kuny z domu? Istnieje kilka możliwości. Zaliczamy do nich m.in.:

  • Preparaty zapachowe

W wielu miejscach można dostać substancje zapachowe, które mają za zadanie odstraszać kuny. Początkowo faktycznie ten sposób działa, ale tylko chwilowo. Ponieważ po wywietrzeniu zapachu, drapieżniki wracają.

  • Żywołapka na kunę

W tym przypadku zdania są podzielone. Mimo to większość uważa, że żywołapki działają, jeśli się je właściwie zastosuje. Działania zaleca się podejmować stopniowo. Na początku zablokowaną łapkę z przysmakiem powinno się zostawić na kilka dni na strychu, tak aby zwierzę się z nią oswoiło. Dopiero kiedy zauważy się, że pokarm zaczyna znikać, to można ją odblokować, tak by złapać w nią już ujarzmioną kunę.

  • Odstraszacze dźwiękowe

Ich funkcjonowanie opiera się na wytwarzaniu odstraszających dźwięków (np. odgłosy borsuka). Akustyczne odstraszacze emitują ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale nieznośne dla zwierząt.

  • Elektryczny pastuch

Jest to rodzaj instalacji, który umieszcza się wzdłuż okapów dachu, czyli najczęściej przy rynnach. Prąd o małym napięciu dostatecznie odstrasza kuny, ale mimo wszystko zawsze istnieje ryzyko, że znajdą inną drogę. Do montażu elektrycznego pastucha można użyć podnośnika koszowego, który w łatwy sposób pozwoli dostać się do najbardziej oddalonych miejsc. A co za tym idzie, w znaczący sposób przyczyni się do jak najlepszego rozłożenia pastucha i zabezpieczenia domu.

Jak się okazuje, kuna jest ciężkim przeciwnikiem. Dzięki sprytowi i inteligencji może przechytrzyć człowieka. Każde zwierzę szuka bezpiecznego miejsca, w którym ma możliwość się ulokować, a w tym przypadku domowe strychy są idealne do stworzenia gniazda. Mimo wszystko walka z kuną stanowi duże wyzwanie, ale da się ją wygrać.

Przeczytaj również: Najczęściej spotykane gryzonie w ogrodzie. Tak pozbędziesz się ich raz na zawsze

Gryzonie w ogrodzie nie sprzyjają estetyce i zdrowiu roślin ozdobnych czy grządek warzywnych. Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.