Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Masz problem z osami? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich z balkonu, strychu i ogrodu

Obecność os w domu czy w ogrodzie wiąże się z ryzykiem nieprzyjemnych ukąszeń. W niektórych przypadkach kontakt z jadem tych owadów może prowadzić do skrajnie niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Jak zlikwidować gniazdo, jeśli mamy osy na strychu, balkonie lub w ogrodzie? Sprawdź!

Masz problem z osami? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich z balkonu, strychu i ogrodu
Osy, które zagnieździły się na działce, balkonie lub w garażu okazują się niemałym utrudnieniem. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Osy – nieproszeni goście na balkonie i w ogrodzie

Osy są owadami latającymi, które budzą szczególną niechęć ludzi. Nie dość, że ich ukąszenia są bardzo bolesne, to jeszcze potrafią one kąsać kilkukrotnie, a nie – jak w przypadku pszczół – jeden raz. Są jednak pożyteczne – zapylają rośliny, chronią uprawy (ponieważ zjadają szkodniki roślin, np. mszyce, mączliki i gąsienice), a substancje z ich jadu stosowane są w medycynie.

Masz osy na balkonie? Martwią cię osy w ogrodzie? Zadomowiły się u ciebie osy na strychu? Decyzję o uśmierceniu tych owadów podejmij w ostateczności, gdy zagrażają twojej rodzinie. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się os, kiedy najlepiej to zrobić oraz jakie działania profilaktyczne wdrożyć, aby nie zostały one ponownie naszymi sąsiadami.

Co przyciąga osy w ogrodzie?

Tym, co skutecznie wabi osy w ogrodzie, są wszelkiego typu słodkie wonie. Mogą być to zapachy kwitnących roślin, drzew i krzewów, a także dojrzałych owoców.

Co przyciąga osy w ogrodzie oprócz słodkich zapachów? Zapach zgnilizny i fermentacji owoców. Wzmożoną aktywność os można więc zauważyć pod koniec lipca i w sierpniu. Wtedy opadają z drzew m.in. śliwki, jabłka, a z krzewów winogrona, ostatnie porzeczki, agrest.

Jeśli jadasz w ogrodzie czy na tarasie, z pewnością osy towarzyszą ci podczas posiłków. Ważną część ich diety stanowi białko zwierzęce, np. z gąsienic, larw innych owadów czy padliny zwierząt. Od os nie opędzisz się w sezonie letnim, gdy na świeżym powietrzu serwowane będą piwo, wino, słodkie napoje, a na deser ciasta, lody, cukierki itp. Na towarzystwo owadów w ogrodzie skazane są także osoby, które używają kosmetyków o kwiatowym aromacie.

Przeczytaj również: Szerszenie i osy pod podbitką. Jak się ich pozbyć?

Co odstrasza osy?

Czy istnieją naturalne sposoby, aby odstraszyć ciekawskie osy i zapobiec założeniu gniazda na twoim balkonie, strychu lub przy ogrodowym tarasie? Zdecydowanie tak! Wystarczy zastosować w wybranym miejscu kwaśne lub intensywne aromaty. Możesz umyć meble, barierki czy konstrukcję drewnianą roztworem wody z octem, a następnie spryskać olejkami eterycznymi z goździków, cytryny, bazylii, mięty, tymianku, eukaliptusa, drzewa herbacianego, czosnku czy majeranku.

Domowym sposobem na osy jest też wykonanie specyficznej, pachnącej dekoracji, a więc cytryny nabitej suszonymi goździkami. Jeśli masz osy na balkonie lub obawiasz się, że w końcu zadomowią się u ciebie owady na tarasie, wybieraj wyjątkowo aromatyczne, ale nieprzyjemne dla os rośliny doniczkowe. Co odstrasza osy? Takie gatunki jak: pelargonia, komarzyca, bazylia, tymianek, majeranek, melisa cytrynowa, lawenda, macierzanka.

co odstrasza osy Osy odstrasza zapach cytryny, bazylii, mięty, majeranku, tymianku, piołunu, eukaliptusa i czosnku. Fot.123RF.com

Jak pozbyć się os z balkonu?

Jeśli twoim problemem są osy na balkonie, najpierw trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim, czy owady pojawiają się sporadycznie, czy też ich aktywność wskazuje na to, że założyły na twoim balkonie gniazdo. W pierwszym przypadku wystarczy zastosować odstraszające zapachy lub inne metody profilaktyczne (patrz niżej). W przypadku tej drugiej sytuacji oceń, czy gniazdo os znajduje się w miejscu, które zagraża użytkownikom balkonu. Jeśli nie, warto poczekać do jesieni, gdy insekty opuszczą gniazdo i wtedy je zlikwidować.

Gdy osy skutecznie przeszkadzają jednak w relaksie na balkonie, wlatują do domu i podrażnione wymachiwaniem rękami robią się agresywne, trzeba działać. Jak pozbyć się os z balkonu? Pamiętaj, że osy budowę gniazda zaczynają w maju – wtedy przyglądaj się uważnie balkonowi i oceń, czy zniszczyć „domostwo” os, zanim pojawi się więcej owadów. Jeśli kolonia insektów okaże się już naprawdę liczna i konieczne będzie zlikwidowanie gniazda, możesz:

  • poprosić o pomoc specjalistów;

  • wykorzystać tzw. gaśnicę na osy (środek owadobójczy w aerozolu stosowany z dużej odległości), ale koniecznie zabezpieczyć wcześniej ciało – zwłaszcza głowę, szyję i twarz;

  • wezwać strażaków.

Przeczytaj również: Co wabi szerszenie? Poznaj naturalne sposoby na odstraszanie szerszenie

Jak pozbyć się os ze strychu?

W domach bez mieszkalnego poddasza zdarza się, że osy na strychu budują swoje gniazda pod więźbą dachową. Zanim zostanie ono zauważone, przeważnie mija dużo czasu i dom owadów zazwyczaj ma już spore gabaryty. Pamiętaj, że im jest on większy, tym więcej os mieszka w środku i tym wyższe jest ryzyko pokąsania. Jak pozbyć się os ze strychu? Można poczekać do jesieni lub początku zimy, gdy gniazdo zostanie opuszczone przez osy. Wtedy z łatwością je usuniesz i zniszczysz, np. przez spalenie.

Jeśli chcesz intruzów pozbyć się jak najszybciej, możesz zastosować samodzielnie metodę zadymiania, np. świecą zadymiającą – gaśnicę na osy.

Uważaj jednak, aby nie podejmować się tego zadania z odsłoniętą skórą. Ubierz się w kilka warstw ubrań, szczelnie zasłoń naskórek i chroń twarz, szyję oraz głowę. Do miejsc trudnodostępnych, np. z wysięgnika czy drabiny, najlepiej wezwij specjalistów lub strażaków.

osy w ogrodzie Osy w ogrodzie mogą być uciążliwe, a usuwanie gniazda os niebezpieczne. Sprawdź, jak się ich pozbyć! Fot.123RF.com

Jak pozbyć się os z ogrodu?

Twoim problemem są osy w ogrodzie lub na tarasie przydomowym? Z pewnością owady te mogą być dokuczliwe, gdy przy domu rosną drzewa i krzewy owocowe. Jak pozbyć się os z ogrodu? Latem, w przypadku balkonu czy tarasu, możesz próbować je odstraszyć silnymi zapachami octu, cytryny czy silnie aromatycznych roślin, np. melisy, mięty, majeranku. Umyj cały taras wodą z octem, skrop olejkami, a na stole umieść cytrynę z goździkami wbitymi w skórkę.

Skuteczne jest też zakładanie pułapek w pobliżu miejsc, w których spędzasz czas z rodziną. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe produkty tego typu, ale można też samodzielnie przygotować pułapkę na osy. Wystarczy plastikowa butelka, którą przecina się na dwie części. Górna część z „lejkiem” powinna zostać umieszczona w drugiej części wypełnionej słodkim napojem, piwem czy wodą z cukrem. Osy, które wlecą do środka zwabione zapachem, nie będą umiały wydostać się z butelki.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na komary w ogrodzie - opryski i rośliny, które odstraszają komary

Naturalni wrogowie os

Czy owady mają w przyrodzie wrogów innych niż ludzie? Naturalni wrogowie os to m.in. ich więksi kuzyni, a więc szerszenie. Zjadają one osy, ponieważ odznaczają się większym ciałem, a przez to również siłą.

Zagrożeniem dla os są także ptaki. Głównym zabójcą insektów są trzmielojady. Ptaki te atakują nie tylko pojedyncze owady. Gdy znajdą miejsce, w którym umieszczone zostało gniazdo os, potrafią je zerwać i rozszarpać. Zdarza się, że zamiast wyjadać owady z takiego zniszczonego gniazda na miejscu, porywają je i przenoszą w pazurach w inne miejsce! Owadożerny jest też ptak o nazwie żołna. Osy są jego wielkim przysmakiem.

Jak chronić się przed osami? Profilaktyka

Na twoim balkonie, strychu lub w ogrodzie nie zadomowiły się jeszcze osy? Obawiasz się jednak, że to tylko kwestia czasu? Możesz temu zapobiec. Sprawdź skuteczne metody profilaktyczne, chroniące przed zakładaniem gniazd przez osy. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć pojemniki na śmieci tak, aby nie były uchylone, a podczas upałów regularnie myć je roztworem octu i spryskiwać olejkami eterycznymi nieakceptowanymi przez osy. Umieść je też z dala od miejsca relaksu, np. tarasu czy huśtawki.

Jeśli planujesz remont tarasu czy balkonu, do drewnianych elementów możesz zastosować ekologiczny impregnat z zapachami odstraszającymi owady, w tym osy. Prostą metodą na insekty jest też zamontowanie na balkonie, strychu czy tarasie w ogrodzie sztucznego gniazda os z papieru lub trwalszego materiału. Owady, widząc kształt podobny do swojego gniazda, ocenią, że nie ma już u ciebie miejsca na kolejną kolonię.

Przeczytaj również: Sposób na osy i szerszenie. Jak się ich pozbyć raz, a dobrze?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.