Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak pozbyć się pająków w domu? Nie tylko kasztany je odstraszają

Jesienią pająki lgną do domów i mieszkań w poszukiwaniu schronienia i pokarmu. Jak je odstraszyć i sprawić, by omijały nasz dom z daleka? Poznajcie domowe sposoby na pająki!

Jak pozbyć się pająków w domu? Nie tylko kasztany je odstraszają
Silne zapachy działają odstarszająco na pająki. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Pająki — nieproszeni goście w domu

Chociaż pająki nie powodują w domu zniszczeń ani nie rozprzestrzeniają chorób, tak jak inne szkodniki, to z pewnością można uznać je za uciążliwe i irytujące, a czasami nawet niebezpieczne. Niektóre pająki są jadowite, a ich ukąszenia mogą powodować poważne reakcje. Ukąszenia pająków bywają dotkliwe u dzieci, osób starszych lub osób z osłabionym układem odpornościowym. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób szuka naturalnych sposobów na pozbycie się pająków w swoich domach.

Istnieje wiele środków chemicznych, które bez problemu radzą sobie z zabijaniem pająków, ale często są one szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych, a także nie są przyjazne dla środowiska.

Warto jednak wiedzieć, że pająki są wartościowe dla naszego ekosystemu, ponieważ w naturalny sposób kontrolują populację groźnych szkodników, takich jak komary czy pchły, które mogą wywoływać choroby u ludzi. Dlatego ekolodzy radzą, by je wyłapywać i wynosić na zewnątrz, zamiast zabijać, jeśli ich obecność przeszkadza nam w domu. Innym środkiem zaradczym jest zastosowanie preparatów zapobiegających przedostawaniu się pająków do domów i mieszkań.

Jakie pająki są w domu?

W naszych domach, strychach i piwnicach kryje się wiele gatunków pająków. Spośród nich najczęściej spotykane pajęczaki to:

 • Kątnik domowy – wyróżniamy dwa rodzaje kątnikó - większy i mniejszy. Większy (mierzy ok. 1,8 cm, wraz z odnóżami nawet 8 cm, dożywa do 4-7 lat), z kolei mniejszy (dorasta do 1 cm, ma brązowo-szare ubarwienie i wzorzysty odwłok). Pajęczyny przez nie wytwarzane mają kształt lejka, zwykle dostrzec je możemy w kątach między dużymi płaszczyznami, stąd też nazwa tych żyjątek. Kątniki do bytowania wybierają miejsca wilgotne i zabrudzone, ze swoich zakamarków wychodzą najczęściej w poszukiwaniu partnerki. Pająki nie atakują ludzi same z siebie, robią to zazwyczaj wtedy, kiedy poczują się zagrożone. Jad kątników większych może powodować miejscowe, czerwone obrzęki. Kątniki mniejsze są zbyt małe, by przegryźć się przez ludzką skórę.

 • Nasosznik trzęś — dorasta do 7-9 mm wielkości. Ma delikatne, przeźroczyste ciała i długie, smukłe odnóża. Tworzy nieregularne, niekompletne pajęczyny.

 • Zyzuś tłuścioch (fałszywa czarna wdowa) - zamieszkuje piwnice i strychy. Dorasta do 8 mm i odznacza się dużym, nabrzmiałym odwłokiem. Potrafi wydawać dźwięki o częstotliwościach słyszalnych dla człowieka.

 • Sidlisz piwniczny — ma ciemnobrązowe ubarwienie i dorasta do 14 mm. Pojawia się głównie w piwnicach. Dotkliwie gryzie. 

 • Kosarz — nie jest pająkiem, ale należy do gromady pajęczaków. Ma niewielkie, owalne ciało o ciemnoszarym ubarwieniu  i długie, cienkie odnóża o rozpiętości ok. 5 cm. Nie posiadają jadu, bronią się wydzielając cuchnącą substancję.

Przeczytaj również: Uważaj w piwnicy, garażu, altance. Co zrobić po ukąszeniu sidlisza piwnicznego? Jak się go pozbyć?

Sidlisz piwniczny jest jednym z największych przedstawicieli z rodziny sidliszowatych. Fot.123RF/CC Search

Czy pająki gryzą?

Niemal wszystkie gatunki pająków występujących w Polsce są jadowite, co oznacza, że mogą ugryźć. W rzeczywistości jednak ugryzienia pająków zdarzają się bardzo rzadko. W większości przypadków małe pajączki nie mają wystarczająco silnych szczękoczułek, by uszkodzić ludzką skórę. Gdy jednak dojdzie do ukąszenia, a jad przedostanie się przez skórę, u alergików, osób starszych czy dzieci może spowodować to obrzęki przypominające ukąszenia os lub komarów. Trzeba pamiętać jednak, że pająki zwykle nie atakują ludzi, chyba że są niepokojone lub zostaną przypadkowo przygniecione. Z gatunków obecnych w domach gryźć mogą: kątnik domowy oraz sidlisz piwniczny. 

Gdzie pająki robią gniazda w domu?

Niektóre gatunki pająków zadowalają się przebywaniem w ogrodzie, a inne wolą ciepłe i ciemne zakamarki w naszych domach. Ich obecność staje się widoczna, zwłaszcza gdy pogoda na zewnątrz się ochładza, a pajęczaki mają przez to mniej pokarmu i szukają miejsca, w którym mogą go zdobyć.

Najczęściej pająki gromadzą się w szczelinach za meblami, w narożnikach ścian, na suficie, czyli, innymi słowy, w miejscach, w których człowiek rzadko zaznacza swoją obecność.

Co przyciąga pająki?

Pająki do domów przyciąga głównie chęć poszukiwania pożywienia. W naszych mieszkaniach żywią się one mrówkami, muchami, komarami czy rybikami. Jesienną porą pajęczaki przedostają się do domów również w poszukiwaniu schronienia przed mrozem i zimą. Wbrew powszechnej opinii brud, kurz i inne zanieczyszczenia nie są nie wpływają bezpośrednio na obecność pająków w budynkach.

Co ważne, pająki same przedostają się do domów, wykorzystując otwarte okna, otwory wentylacyjne czy drobne szpary.

Po co pająki wchodzą do domu? Najczęściej poszukują pożywienia, czyli much i innych owadów Fot. 123RF.com

Domowe sposoby na pająki

Podstawowym sposobem pozwalającym pozbyć się pająków w domu jest utrzymywanie czystości i regularne sprzątanie w miejscach, które na co dzień nie są użytkowane, czyli w ciemnych kątach czy zakamarkach. Pająki nie lubią, gdy się im przeszkadza, dlatego będzie to pierwszy krok do tego, by wyniosły się z domu.

Co zrobić, gdy sprzątanie nie pomaga, a pająki dalej żerują w domu? Wypróbuj te naturalne sposoby:

 • Olejki eteryczne

Olejki eteryczne są bardzo skuteczne w odstraszaniu z domu niechcianych przybyszów. Pająki szczególnie nie lubią olejku:

 • miętowego
 • cynamonowego
 • goździkowego
 • lawendowego
 • eukaliptusowego

Prawdziwe cuda w odstraszaniu pająków przynosi zastosowanie olejku z mięty pieprzowej. Można namoczyć w nim wacik, przetrzeć okolice okien czy umieścić w miejscach, gdzie wcześniej pojawiały się pająki. Na bazie olejku z mięty pieprzowej można przygotować także domowy spray odstraszający na pająki. Wystarczy do butelki ze spryskiwaczem nalać wody i 20 kropel olejku miętowego. Następnie ten preparat rozpylić w okolicach okien, rogach ścian i wszelkich zakamarkach. Dla uzyskania jak najlepszych efektów zabieg ten warto powtarzać co tydzień. Pająki uciekną, gdzie pieprz rośnie!

Olejki eteryczne skutecznie odstraszają pająki. Fot. 123RF.com

 • Cynamon

Pająki nie znoszą zapachu cynamonu, dlatego chcąc pozbyć ich się z domu, warto zakupić laski naturalne cynamonu i umieścić je w zakamarkach, w których przebywały pająki. W pobliżu okien czy framug można delikatnie rozsypać sproszkowany cynamon. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem zapach cynamonu straci na intensywności, dlatego należy go wymieniać.

 • Cytryna

Skuteczna w odstraszaniu pająków jest również cytryna. Wystarczy wyciśniętym z niej sokiem wysmarować okna i drzwi oraz spryskać kąty. Ten kwaśny owoc zadziała na pająki odstraszająco.

 • Kasztany

Pająki może odstraszyć również zapach kasztanów. Dlatego warto je ułożyć na oknie lub umieścić w wiklinowym koszu, co będzie dodatkową ozdobą naszego wnętrza, a na pająki podziała drażniąco.

Dlaczego do odstraszania pająków warto stosować środki o intensywnym zapachu? Otóż pająki mają narządy czuciowe umiejscowione na nogach, co oznacza, że ​​tak naprawdę poznają smaki i zapachy przez swoje kończyny. Dlatego chodzenie po pokrytych silnym zapachem powierzchniach jest dla nich bardzo nieprzyjemne i sprawia, że chcą jak najszybciej opuścić miejsce, w którym się znajdują.  Dzięki temu domownicy pozbywają się niechcianych gości.

Przeczytaj również: Żywią się krwią i roznoszą groźne choroby. Poznaj sprawdzone sposoby na wytępienie pcheł

Jeśli w twoim domu znajdują się pchły, sięgnij po sprawdzone sposoby zwalczania tych owadów. Fot.123RF.com

Masz w domu pchły? To nie powód do wstydu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.