Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Żywią się krwią i roznoszą groźne choroby. Poznaj sprawdzone sposoby na wytępienie pcheł

Pchły to częsty problem właścicieli domowych czworonogów. Choć wyglądają niepozornie, mogą być niebezpieczne zarówno dla zdrowia zwierząt, jak i ludzi, gdyż są nosicielami wielu chorób. Pchły, które zadomowiły się w naszym domu, są niezwykle trudne do wytępienia – lubią bytować w ciemnych i mało dostępnych miejscach. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się tych uciążliwych owadów z domu. Zdradzamy najlepsze sposoby!

Żywią się krwią i roznoszą groźne choroby. Poznaj sprawdzone sposoby na wytępienie pcheł
Jeśli w twoim domu znajdują się pchły, sięgnij po sprawdzone sposoby zwalczania tych owadów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda pchła?

Pchły są owadami, które łatwo rozpoznać. Niezależnie od tego, czy są to pchły kocie, psie czy ludzkie, wyglądają podobnie. Mają brązowo-czerwony kolor i osiągają wielkość około 2-3 mm (niektóre osobniki osiągają nawet 6 mm). Pchły nie mają skrzydeł i poruszają się na swoich licznych, mocnych odnóżach, z których tylne są dłuższe od pozostałych. Dzięki temu mogą wykonywać długie skoki.

Pchły rozmnażają się bardzo szybko. Samica po wypiciu krwi żywiciela po 2-4 dniach składa jaja na jego ciele (od 20 do 50 jaj). Dlatego wystarczy tylko jeden pasożyt przeniesiony z podwórka, aby w krótkim czasie rozprzestrzeniły się po całym mieszkaniu. Warto zaznaczyć, że pchły rozmnażają się najintensywniej w wysokich temperaturach. W związku z tym chętnie szukają schronienia w ciepłych domach i na strychach. Ponadto na człowieku i zwierzęciu bytują tylko dorosłe osobniki, z kolei ich larwy chowają się w dywanach i materacach, a także wchodzą w szczeliny i szpary przy podłogach.   

jak wygląda pchła Pchły mają brązowo-czerwony kolor i nie posiadają skrzydeł, dlatego poruszają się, skacząc. Fot.123RF.com

Jak rozpoznać, że zwierzę ma pchły?

W zasadzie pchły zwierzęce atakują przez cały rok, ale z różnym natężeniem. Natomiast główny sezon inwazji przypada na okres jesienny. Zarówno psy, jak i koty wychodzące na spacer mogą złapać pchły na trawie, a następnie przynieść je ze sobą do domu. Poza tym sami możemy przynieść jaja lub dorosłe osobniki (np. na naszych ubraniach czy butach), nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie nawet niewychodzących czworonogów.  

Jakie oznaki mogą świadczyć o tym, że zwierzę ma pchły?

  • nadmierne drapanie się,

  • intensywne wygryzanie sierści,

  • zmiany skórne,

  • niechęć do zabawy,

  • zaburzenia snu,

  • niechęć do jedzenia.

Dlatego bardzo ważne jest regularne kontrolowanie i pielęgnowanie zwierząt domowych pod względem ugryzień pcheł i występowania larw. Niestety pasożyty znalezione na ciele naszego czworonoga to dopiero początek problemu, ponieważ oprócz nich w otoczeniu znajduje się mnóstwo jaj i larw, które kryją się w trudno dostępnych miejscach. W związku z tym, aby pozbyć się pcheł z domu, nie wystarczą tylko owadobójcze krople czy szampony dla zwierząt, które eliminują tylko dorosłe osobniki.

Przeczytaj również: Uważaj, te cuchnące owady już wchodzą do domów! Jak pozbyć się wtyka amerykańskiego?

wtyk amerykański Wtyk amerykański to inwazyjny gatunek pluskwiaka, który przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Fot.123RF.com

Ugryzienie pchły – zagrożenia i choroby

Ugryzienie pchły jest dość bolesne. Po kilku minutach miejsce ukąszenia zaczyna się czerwienić, pojawia się silne swędzenie i pieczenie. Pojawia się również niewielka opuchlizna. Warto również zaznaczyć, że ukąszenia z reguły występują w dużej ilości. Zazwyczaj można je zaobserwować w okolicach kostek stóp, barków, bioder i pasa. Mimo uciążliwego świądu należy powstrzymać się od drapania.

U niektórych osób ugryzienie pchły może wywołać reakcję alergiczną, zwłaszcza u dzieci. Objawy mogą obejmować suchy kaszel, katar, swędzenie i zapalenie skóry.  

Niestety ugryzienie pchły powoduje nie tylko nieprzyjemne objawy, ale może być również przyczyna wielu groźnych dla zdrowia człowieka chorób. Należą do nich:

  • tularemia – choroba zagrażająca życiu, która wywołuje zapalenie płuc i może prowadzić do wystąpienia posocznicy;

  • gronkowiec złocisty – może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ale także do zapalenia mózgu i powstawania w jego obrębie ropni;

  • choroba kociego pazura – nieleczona może doprowadzić nawet do zapalenia mózgu;

  • dipylidoza – u dorosłego człowieka przebiega bezobjawowo, z kolei u dzieci może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego;

  • tyfus plamisty – bardzo niebezpieczna choroba zakaźna, co prowadzi do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, nerek, nadnerczy, serca;

  • dżuma – w Europie właściwie nie występuje, objawia się gorączką, bólami brzucha, a także ciemnymi plamami na skórze.

jak pozbyć się pcheł Najlepiej przeciwko pchłom działa szampon, który jest bezpieczny dla zwierząt. Fot.123RF.com

Jak pozbyć się pcheł z domu? Skuteczne sposoby na pchły

Skoro już wiemy, dlaczego pchły są szkodliwe dla ludzi, konieczne jest szybkie rozpoczęcie walki z nimi.

  • Wypierz wszystkie rzeczy, w których mogą znajdować się pchły.

  • Starannie odkurz dywany i tapicerkę. Zaraz po odkurzaniu wyrzuć worek prosto do śmietnika lub owiń go w foliową torebkę i zostaw na słońcu (słońce sprawi, że pchły zginą).

  • Zadbaj o odkurzanie we wszystkich innych miejscach w domu, m.in. szpar w kanapie, miejsc pod meblami i łóżkiem oraz szczelin przy listwach podłogowych. W ten sposób można pozbyć się dorosłych osobników, larw i jaj.

  • Zastosuj odpowiednie środki larwobójcze i jajobójcze. Najlepszym rozwiązaniem są opryski na pchły. Ten środek w koncentracie należy rozcieńczyć z wodą i rozprowadzić przy użyciu opryskiwacza ciśnieniowego (zwłaszcza w szczelinach parkietu, listwach przypodłogowych i innych zagłębieniach, gdzie mogą znajdować się jaja pcheł). Pamiętaj, by postępować zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Dla skuteczności zabieg należy powtórzyć po około dwóch tygodniach.  

choroby przenoszone przez pchły Należy wiedzieć, jak zwalczyć pchły w domu, aby zapobiec ich szybkiemu namnażaniu się i zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na pozbycie się pcheł

Istnieje również możliwość pozbycia się pcheł domowymi sposobami.

  • Ocet

Jest to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków do walki z pchłami. W tym celu rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 1:3, a następnie spryskaj podłogę oraz te miejsca, w których były widziane pchły. Ponadto można też wyprać pościel, legowisko czy koce w wysokiej temperaturze, wlewając do środka ocet. Warto dodać go także do wody przeznaczonej do czyszczenia dywanu.  

  • Sól  

Skutecznym naturalnym preparatem na pchły jest także sól. Należy jej użyć do posypania dywanów oraz wszelkich szpar w podłodze i listwach, a po trzech godzinach odkurzyć. Sól pochłania wilgoć, a larwy i jaja pcheł źle znoszą brak wody, dlatego szybko zasychają i umierają. Warto zaznaczyć, że największą skuteczność ma ta najdrobniejsza.

  • Olejek herbaciany

Aby pozbyć się pcheł, dodaj do wody kilka kropel olejku herbacianego i użyj jej do przemycia budy, kuwety i wszystkich zabawek pupila. Ponadto można też dodać olejek z drzewa herbacianego do wody, a następnie przelać do butelki z atomizerem i spryskać powierzchnie.

  • Mięta lub eukaliptus

Pchły nie lubią ostrych, intensywnych zapachów, np. mięty lub eukaliptusa. W celu pozbycia się tych owadów z domu kąp regularnie swojego pupila używając szamponu z olejkami eterycznymi (m.in. miętowym czy eukaliptusowym). Od aromatycznych, mocnych zapachów pchły giną. Można też skropić dywany, koce i narzuty kilkoma kroplami tych olejków. Ten sposób nie tylko odstrasza pchły, lecz także pomaga zapobiec ich obecności.  

  • Saszetki zapachowe

Aby pozbyć się pcheł z domu, warto także przygotować saszetki z płatkami róży lub skórką cytryny. Następnie umieść je w szafkach i szufladach z ubraniami, gdyż owady te lubią ciemne miejsca i chętnie się w takich gromadzą.

Reasumując, sposobów na to, jak pozbyć się pcheł z domu jest naprawdę wiele. Pomocne jest też regularne sprzątanie i odkurzanie szpar w kanapie i innych meblach. Poza tym właściciele czworonogów muszą zadbać o otoczenie, w którym przebywają zwierzęta, a także o ich higienę.

Przeczytaj również: Uważaj w piwnicy, garażu, altance. Co zrobić po ukąszeniu sidlisza piwnicznego? Jak się go pozbyć?

sidlisz piwniczny Sidlisz piwniczny jest jednym z największych przedstawicieli z rodziny sidliszowatych. Fot.123RF/CC Search

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.