Spis treści:
- Wysokie rachunki za wodę
- Jak oszczędzać wodę w łazience?
- Jak oszczędzać wodę w kuchni?
- Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Wysokie rachunki za wodę
Dlaczego warto oszczędzać wodę w domu? Jeśli względy ekologiczne nie są wystarczająco przekonujące, być może przemówią do nas argumenty ekonomiczne. Rachunek za jej zużycie to nierzadko spore obciążenie dla domowego budżetu. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym wydamy mniej i wspomożemy środowisko. Dzięki zmianie kilku nawyków oszczędzanie wody na co dzień stanie się o wiele prostsze.
Obok rachunków za prąd i gaz, opłaty związane z zużyciem wody to jedne z najbardziej kosztownych pozycji, jakie obejmuje nasz domowy budżet. Chcąc zmniejszyć nieco wydatki i oszczędzać wodę na co dzień, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na stan instalacji wodnej w domu oraz nasze codzienne zwyczaje. Dopiero w dalszej kolejności pomyśleć możemy o zakupie i montażu urządzeń ograniczających zużycie wody.
Jak najlepiej oszczędzać wodę w domu? Warto zacząć od naprawy usterek. Zawyżeniu rachunków za wodę, często winne są bowiem… przecieki. Nieszczelna toaleta, baterie i rury zawyżają zużycie o nawet o 30 metrów sześciennych rocznie. Uszczelnijmy zatem najważniejsze zawory i pouczmy pozostałych domowników, by dokładnie dokręcali kurki, tak, by nic z nich nie skapywało.
W miarę możliwości tradycyjne krany zastąpmy tymi bezdotykowymi, w których fotokomórka steruje włączeniem i wyłączeniem strumienia lub jednouchwytowymi, mieszającymi ciepłą oraz zimną wodę jednocześnie. Tanim i prostym w zastosowaniu rozwiązaniem ułatwiającym oszczędzanie wody jest również perlator. Możemy kupić go w formie nasadki, która ogranicza zużycie wody bez zmniejszania jej strumienia.
Zamiast kąpieli, weź szybki prysznic. To sposób na zaoszczędzenie dużej ilości wody. Fot. familylifestyle/123RF.com
Przeczytaj również: Rano okna będą suche. Mój wypróbowany sposób na parowanie szyb jesienią i zimą
Jak oszczędzać wodę w łazience?
Wysokie zużycie wody jest zwykle powodowane nieprawidłowym gospodarowaniem i złymi nawykami mieszkańców gospodarstw domowych. Jak zatem zacząć ją oszczędzać? Zacznijmy od łazienki.
- Myjesz zęby, twarz, golisz brodę nad umywalką, a z baterii spokojnym strumieniem spływa woda? Ten niewielki z pozoru błąd może naprawdę sporo kosztować. Na czas codziennej pielęgnacji dobrze jest zatkać odpływ lub przygotować odpowiednią ilość wody, potrzebną np. do wypłukania ust w poręcznym kubku. Szczotkowanie zębów przy bieżącej wodzie w niektórych przypadkach powoduje straty nawet 9 l na minutę.
- Zamiast relaksującej kąpieli, racjonalniej jest wziąć krótki, orzeźwiający prysznic. Tak jednorazowo można oszczędzić nawet do 90 l wody, za co portfel niewątpliwie nam podziękuje. Jeśli jednak nie możemy zrezygnować z pluskania się w wannie, nie napełniajmy jej w całości. Już 1/3 tradycyjnie napuszczanej objętości pozwala komfortowo się umyć, a przy okazji zaoszczędzić trochę gotówki.
- Jak oszczędzać ciepłą wodę? Skróćmy pobyt pod prysznicem! W ciągu 10 minut nieustannego natrysku wylewamy prawie 150 l wody. Aby jeszcze bardziej zredukować wydatki, obniżmy nieco temperaturę wody, w której się myjemy. Ogrzanie wody do pożądanego przez nas poziomu to kolejne koszty. Tutaj warto rozważyć instalację baterii z termostatem, która tuż przed planowaną szybką kąpielą ociepla ciecz do komfortowej dla nas temperatury. Dobrym sposobem kontroli wydatków są również baterie z ogranicznikami temperatury i przepływu wody.
- Starajmy się też nie wrzucać drobnych śmieci do toalety – niepotrzebnie uruchamiając spłuczkę, znacznie obciążamy nasz rachunek. A skoro już o ubikacji mowa – jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, wymieńmy spłuczki ustępowe na kompaktowe. W wariancie dwudzielnym (ze zbiornikami o pojemności np. 3 i 6 l) pozwalają całkiem precyzyjnie kontrolować zużycie wody.
Długotrwałe mycie produktów i naczyń pod bieżącą wodą odbija się na naszych rachunkach. Fot. kirbystudios/123RF.com
Jak oszczędzać wodę w kuchni?
Kuchnia jest kolejnym miejscem w domu, w którym marnuje się mnóstwo wody. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na zmniejszenie jej zużycia i tym samym – spore oszczędności finansowe.
- Zmywarkę do naczyń uruchamiajmy wtedy, kiedy w całości zapełni się brudnymi naczyniami. W miarę możliwości nie namaczajmy ich wcześniej. Wybierajmy oszczędny tryb zmywania, który zmniejsza nie tylko zużycie wody, ale także energii elektrycznej.
- Myjąc garnki ręcznie, nigdy nie róbmy tego pod bieżącym strumieniem. Jeśli mamy dwukomorowy zlew, napełniajmy go ciepłą i zimną wodą. W jednym zagłębieniu czyśćmy talerze, w drugim opłukujmy je z mydlin. Jeśli zlew ma tylko jedną komorę, możemy dodatkowo użyć dużej miski lub miednicy. W wodnych instalacjach kuchennych warto także zamontować wcześniej wymienione przyrządy, które zmniejszają zużycie wody.
Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym nie oznacza, że musimy porzucić pieczołowitą pielęgnację ogrodu. Istnieje wiele sposobów, by zmniejszać jej zużycie i wciąż cieszyć się piękną, kwitnącą działką. Przede wszystkim, podlewajmy rośliny rzadziej, ale obficiej. Dogodna pora na ten zabieg to ranek lub wieczór, kiedy temperatura na dworze jest niższa. Do nawadniania ogrodu najlepiej nada się deszczówka. Po kilkunastominutowym deszczu z dachu zebrać można ok. 180 l wody.
Jak gromadzić deszczówkę? Najprostszym sposobem na odzysk wody opadowej jest specjalny zbieracz, montowany w rurze spustowej i podłączany do instalacji zbiornikowej, np. pojemnika z kranikiem. Pojemnik powinien być wykonany z zacienionego materiału, najlepiej tworzywa sztucznego – polietylenu. Łapać i zarządzać deszczem możemy też z użyciem drenażu opaskowego, odwodnienia liniowego, a także w tunelach i skrzynkach rozsączających ją na terenie ogrodu.
Używajmy również naturalnego kompostu do nawożenia roślin. Dodanie materii organicznej do gleby zwiększa jej zdolności absorpcyjne i retencyjne, o czym warto pamiętać.
Źródło: deccoria.pl
Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 03.11.2021 roku.
Przeczytaj również:
Mam swoje patenty na czyszczenie szyby kominkowej. Chemii nie używam
Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki. Co wrzucić do prania, by ich nie zniszczyć?
Uciążliwe plamy na dywanie. Proste, ale skuteczne sposoby na odnowienie dywanu