Bez względu na to, jakie sztuczki zastosujemy podczas sprzątania – najważniejsza zawsze będzie systematyczność. Okna powinno się myć co 4–6 tygodni. Brudne szyby wyglądają bardzo nieestetycznie i w dodatku stanowią zaporę dla światła.
Unikajmy mycia okien w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni. Woda z płynem bardzo szybko wysycha, więc na szybach mogą pojawić się niechciane smugi. Nie należy ich również myć w mróz, gdyż szkło jest wtedy delikatniejsze, bardziej kruche i może pękać.
Zanim zabierzesz się za szyby, najpierw dokładnie odkurz ramy okienne. Resztki brudu ze szczelin usuwa się najlepiej za pomocą małego pędzelka. Z łatwością oczyścimy je również za pomocą mieszanki sody i octu (pozostawmy ją na 5-10 minut, a następnie za pomocą szczoteczki do zębów wetrzyjmy dokładnie. Po kilku minutach usuńmy za pomocą ściereczki). Do trudno dostępnych miejsc dostaniemy się także korzystając z pomocy odkurzacza i starej rolki po papierze toaletowym.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Jeżeli szyby są bardzo zatłuszczone, pracę ułatwi trik z cebulą. Przetrzyj nią taflę, a po kilku minutach wytrzyj do słucha papierowym ręcznikiem. Po tym zabiegu mycie będzie dużo łatwiejsze. Doskonale sprawdza się także olej lniany - natrzyj nim brudne szyby, po godzinie zetrzyj i umyj okna jak zwykle. Szyby znów będą czyste i przejrzyste.
O tych trikach warto wiedzieć!
Na rynku występuje wiele detergentów, z których korzystamy podczas mycia okien. Możemy jednak wypróbować kilka domowych i tańszych sposobów:
Ściereczka z mikrofibry - najlepiej sprawdzi się przy polerowaniu szyb. Warto zainwestować w taką, która będzie wykonana z wysokiej jakości materiałów, a wówczas zbędne okaże się stosowanie jakichkolwiek detergentów.
Jednorazowe ręczniki - wyczyszczone z kurzu i brudu szyby wystarczy polerować papierowymi ręcznikami lub szarym papierem.
Gazety - zgniecioną gazetą należy polerować już umyte szyby dla efektu połysku.
Nylonowe rajstopy - warto wykorzystać je do końcowego polerowania, ponieważ doskonale usuwają smugi z umytych okien.
Płyn do mycia naczyń - do ciepłej wody dodaj niewielką ilość płynu. Szyby należy przetrzeć ściereczką nie pozostawiającą po sobie kłaczków.
Cytryna - do 3 litrów wody wystarczy dodać 4 łyżki soku z cytryny i nanieść płyn na szyby.
Przeczytaj również: Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny
Ocet – zamiast płynu do mycia szyb możesz użyć ciepłej wody z octem (w proporcjach 1 część octu na 4 części wody). Dobre rezultaty daje także ciepła woda z dodatkiem denaturatu (3 łyżki denaturatu na 1 litr wody).
Amoniak - do trzech szklanek wody dodajemy jedną szklankę amoniaku. Tak powstałym roztworem spryskujemy szyby.
Gliceryna lub płyn zmiękczający do prania- Już kilka kropel dodanych do wody spowoduje, że na szybach nie będzie osadzał się kurz, a po deszczu nie pozostaną na nich żadne zacieki.
Olej lniany - Jeżeli okna były długo niemyte i są bardzo brudne, warto zacząć od przetarcia ich olejem lnianym. Dopiero po godzinie można go zmyć i nanieść wodę ze środkiem myjącym.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL
Przeczytaj również: Proste triki, które ułatwią świąteczne sprzątanie w domu