Porady domowe

Pęknięcia i rysy na ścianach. W tych przypadkach należy wezwać fachowca

Rysy i pęknięcia na ścianach mogą być skutkiem poważnych wad konstrukcyjnych budynku. Jednak nie zawsze – zdarza się, że jest to jedynie efekt skurczu tynku, który powoduje nieatrakcyjny wizualnie uszczerbek na ścianie. Jakie są przyczyny pęknięć na ścianach, kiedy mogą być niebezpieczne i jak je naprawić?

Pęknięcia i rysy na ścianach. W tych przypadkach należy wezwać fachowca
Istnieje wiele przyczyn powstawania pęknięć w ścianie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rysy i pęknięcia na ścianach – przyczyny

Ściany mogą pękać z kilku różnych powodów. Zazwyczaj przyczyny tego procesu są zupełnie niezależne od mieszkających w danym domu czy bloku ludzi. Przyczyną pęknięć na ścianach mogą być wady konstrukcyjne, w tym nieprawidłowe połączenie ściany z elementami nośnymi budowli (np. szkieletem) lub ze stropem.

Podobna sytuacja może wydarzyć się, gdy budynek jest nierówno osadzony. Wtedy ściany naprężają się i w ostateczności pękają. Może to mieć miejsce również tam, gdzie łączy się kilka różnych materiałów – takie połączenia zawsze stanowią słaby punkt.

Powodem pojawiania się pęknięć na ścianach bywają też drgania ziemi. Są one szczególnie dokuczliwe nie tylko przy ruchliwych drogach, ale również na terenach górniczych (np. na Górnym Śląsku). Prace w kopalni często doprowadzają do tzw. szkód górniczych wywoływanych przez chwilowe trzęsienia ziemi.

Pęknięciami określa się szczeliny sięgające w głąb ściany i szerokie co najmniej na 0,3 mm. Z kolei węższe, płytkie ubytki to tylko rysy, które mogą powstawać przez skurcze tynku (spowodowane naciskiem wilgoci wydostającej się ze ścian).

Jak odróżnić, jaka jest przyczyna pęknięć w ścianie?

Nawet wprawne oko może mieć problem, by za pomocą kilku spojrzeń określić, jaka jest przyczyna pojawiania się pęknięć na ścianie. Na pierwszy rzut oka nie da się określić, czy ubytki są spowodowane błędami konstrukcyjnymi, naturalnymi odprężeniami, czy drganiami powierzchni. Do tego są potrzebne bardziej zaawansowane testy.

Łatwiej jest z tzw. pęknięciami skurczowymi. Różnią się one od innych szczelin tym, że jest ich dużo, są stosunkowo płytkie i rozchodzą się na wzór pajęczyny. Przyczyną takich ubytków jest zbyt szybko schnący tynk.

Jedynym sposobem na to, by samodzielnie określić, jak poważny jest problem, jest wstępne zaszpachlowanie szczeliny i obserwowanie jej. Jeśli w ciągu kilkunastu dni pęknięcie znowu się pojawi, niezbędne będzie wezwanie fachowca. Jeśli zniknie na dobre, oznacza to, że była to wyłącznie płytka i niegroźna rysa. Rysy, choć nie są tak niebezpieczne, jak pęknięcia, zauważalnie psują wygląd ściany. Jak się ich pozbyć?

rysy i pęknięcia na ścianach Jeśli szerokość pęknięcia przekracza 0,3 mm, z dnia na dzień ubytek staje się coraz większy, zgłoś problem fachowcom. Fot.123RF.com

Jak naprawić pęknięcia na ścianach?

Jeśli pęknięcie na ścianie jest stosunkowo płytkie i nie powiększa się, możesz spróbować naprawić je samodzielnie. W tym celu sprawdzi się specjalna masa naprawcza dopasowana do rodzaju tynku na ścianie (gipsowego lub cementowo-wapiennego).

Zanim jednak zaczniesz wypełniać ubytek, musisz dobrze go przygotować. Dlatego najpierw pozbądź się luźnego tynku i innych zanieczyszczeń za pomocą szpachli, papieru ściernego i miotełki lub pędzelka.

Gdy pęknięcie jest już oczyszczone, możesz zacząć je naprawiać. Wypełnij ubytek masą naprawczą i jednocześnie pilnuj, by nie powstały na jej powierzchni bąbelki powietrza. Następnie poczekaj, aż szpachla wyschnie – wróć do pracy najlepiej dopiero po 24 godzinach. Wtedy będziesz mieć pewność, że nawet najgłębsze warstwy masy całkowicie wyschną.

Do załatania głębszych rys nałóż kilka cieńszych warstw szpachli. Za każdym razem poczekaj ok. 6 godzin, aż masa wyschnie, zanim dodasz kolejną warstwę. Niektórzy do naprawy pęknięć w ścianach wykorzystują też specjalną taśmę z włókna szklanego, która wzmacnia brzegi ubytków. 

Na samym końcu połóż gładź w miejscu naprawy, wyrównaj powierzchnię papierem ściernym i pomaluj lub pokryj ją tapetą. Jeśli po kilku dniach ubytek znów się pojawił, oznacza to, że jest on efektem wady konstrukcyjnej budynku. Wtedy powinieneś udać się do specjalisty, który oceni stan techniczny budowli.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na pleśń i grzyba. Wydasz maksymalnie 8 zł w zielarskim i problem z głowy

Kiedy pęknięcia ścian są niebezpieczne?

Pęknięcia ścian mogą być uznane za niebezpieczne za każdym razem, gdy po zaszpachlowaniu znowu pojawią się w tym samym miejscu. Jest to pierwszy sygnał, że mogą być skutkiem błędów konstrukcyjnych budynku lub efektem dużego naprężenia ściany.

Sygnałem ostrzegawczym powinny być też pęknięcia pojawiające się w poprzek belki nośnej, szczególnie jeśli występują na środku pomieszczenia. Jest to oznaka niebezpiecznego przeciążenia i uginania się stropu. 

Nie należy też lekceważyć stale powiększających się szczelin i takich, których szerokość przekracza 2 mm. Zwłoka w tym wypadku może nawet doprowadzić do tragedii. W każdym z wymienionych przypadków jak najszybciej powinieneś wezwać specjalistę, który oceni, jakie działania będą wymagane do poprawy stanu technicznego budynku i wzmocnienia jego konstrukcji.

Kiedy warto zgłosić specjalistom pojawienie się pęknięcia w ścianie?

Nie powinieneś wpadać w panikę za każdym razem, gdy dostrzeżesz rysę lub pęknięcie w ścianie. Na przykład niewielkie szczeliny występujące wzdłuż belek lub na suficie są raczej niegroźne. Są one wynikiem tzw. klawiszowania stropów, czyli nierównomiernego uginania się elementów nośnych budowli. Ten proces powoduje jedynie powstawanie nieestetycznych rys, nie jest jednak uznawany za niebezpieczny.

Dlatego pamiętaj, by uważnie obserwować ściany domu i za każdym razem oceniać, z jakim typem szczeliny możesz mieć do czynienia. Jeśli pęknięcie jest płytkie, nieduże, niezbyt szerokie (do 0,3 mm) i z czasem się nie powiększa, nie musisz się martwić – najprawdopodobniej nie jest ono niebezpieczne. Jeśli jednak szerokość pęknięcia przekracza 0,3 mm, z dnia na dzień ubytek staje się coraz większy, przechodzi w poprzek belki nośnej bądź pionowo przez środek ściany, zgłoś problem fachowcom.

Przeczytaj również: Rysy i wgłębienia na parkiecie. Niezawodne domowe sposoby na uszkodzenia parkietu

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.