Spis treści:
- Legionelloza – co to za choroba i co ją wywołuje?
- Jak i gdzie można się zarazić chorobą legionistów? Jakie są jej objawy?
- Jak ustrzec się przed Legionellą?
- Jak sprawdzić obecność bakterii Legionella w wodzie?
Legionelloza – co to za choroba i co ją wywołuje?
Legionelloza to choroba powodowana przez bakterie gatunku Legionella pneumophila. Wyróżniamy dwie postacie zakażenia Legionellą o różnym przebiegu: chorobę legionistów oraz gorączkę Pontiac. Gram-ujemne pałeczki powszechnie występują w środowisku naturalnym. Bytują w mokrej glebie oraz wodzie. Wykrywane są przede wszystkim w zbiornikach wodnych, strumieniach, sieciach wodociągowych, instalacjach wodno-kanalizacyjnych, urządzeniach medycznych, basenach czy nawilżaczach powietrza.
Hipotetycznie bakteria Legionella może się pojawić w każdej instalacji wodno-kanalizacyjnej budynku. Rozwojowi Legionella pneumophila sprzyjają jednak konkretne warunki. Ryzyko kolonizacji znacznie wzrasta, gdy przepływ wody przez instalację jest zwolniony lub czasowo przerywany. Na wzrost Legionelli korzystny wpływ ma znajdująca się na powierzchni rur warstwa biofilmu. Obecność pałeczek odnotowywana jest zwłaszcza w nieutrzymywanych w odpowiednim stanie i starych rurach, które stwarzają idealne warunki do ich rozwoju.
Legionella pneumophila do wzrostu potrzebuje obecności soli wapnia i magnezu, które znajdują w wodzie. Sprzyjają im również glony i pierwotniaki bytujące w otoczeniu. Optymalna temperatura dla tych groźnych pałeczek mieści się w zakresie 25-40°C, przy czym są w stanie przetrwać znacznie wyższą temperaturę (rozmnażają się przy 40-60°C).
Jak i gdzie można się zarazić chorobą legionistów? Jakie są jej objawy?
Do zakażenia Legionella pneumophila może dojść na skutek wdychania aerozolu z kropelek wody, w której namnożyły się te bakterie. Może to nastąpić podczas przykładowo codziennej kąpieli lub spłukiwania toalety. Legionellą nie zarazimy się, pijąc skażoną wodę. Nie grozi nam również zarażenie się nią od drugiej osoby czy od zwierząt. Legionella stanowi największe zagrożenie dla seniorów, obciążonych chorobami i osób o obniżonej odporności.
Legionella może rozwijać się w baterii umywalkowej lub słuchawce prysznicowej. Fot. 123RF.com
Choroba legionistów ma przebieg ciężkiego zapalenia płuc i może skutkować powikłaniami narządowymi. Wśród najczęstszych objawów legionellozy wymieniamy bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, wysoką gorączkę, nudności, wymioty, biegunkę oraz utratę apetytu. Symptomem choroby jest również początkowo suchy, a następnie mokry kaszel z wykrztuszaniem, duszności i ból w klatce piersiowej. Choroba legionistów daje również objawy ze strony układu nerwowego. Częstym objawem jest senność, która może skutkować śpiączką. Zakażenie może prowadzić do niewydolności układu oddechowego oraz wielonarządowego.
Przeczytaj również: Rzeszów. Zmarła piąta osoba zakażona Legionellą
Jak ustrzec się przed Legionellą?
Obecności pałeczek Legionella w instalacjach należy przeciwdziałać. Zalecenia w tym zakresie znajdujemy w Rozporządzeniu Ministra w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wśród najważniejszych kroków, jakie możemy podjąć, jest odpowiednie dobranie izolacji termicznej rur. W przypadku wody zimnej ma to uchronić przed jej podgrzewaniem, natomiast ciepłej - chronić przed spadkiem większym niż zalecana (55° C). Aby ustrzec się przed rozwojem Legionelli, musimy zadbać o odpowiednią cyrkulację wody w instalacji, a także systematycznie ją czyścić z osadów i biofilmu.
Jak sprawdzić obecność bakterii Legionella w wodzie?
Informacje na temat badań dotyczących obecności bakterii Legionella w wodzie znajdujemy w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017 roku. W akcie wskazywane są normy dotyczące dopuszczalnego stężenia jednostek bakterii w 100 ml próbki. Rozporządzenie jasno określa, kto jest zobowiązany do przeprowadzania badań wody pod kątem obecności Legionella pneumophila, a także jak często musi to robić. Obowiązek został nałożony na wszystkich zarządców obiektów zaopatrywanych w ciepłą wodę. Badanie na obecność bakterii Legionella można zrealizować w akredytowanym laboratorium.
Źródło: Deccoria.pl, wydarzenia.interia.pl
Przeczytaj również:
Masz problem z osami? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich z balkonu, strychu i ogrodu
Internet okrzyknął je zmutowanymi szerszeniami. Zaczynają być plagą w blokach i mieszkaniach