Spis treści:
Dlaczego panele podnoszą się do góry?
Panele podłogowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Oprócz stosunkowo niskiej ceny są proste w montażu, a ogromny wybór wzorów i kolorów pozwala osiągnąć imponujące efekty. W zależności od rodzaju panele laminowane doskonale imitują podłogę drewnianą, dzięki czemu bez trudu dopasujemy je do charakteru naszego wnętrza.
Niestety czasami się zdarza, że pojawiają się na nich paskudne wybrzuszenia. Najczęściej to efekt zalania podłogi wodą lub wilgoci, która pojawiła się pod panelami. Warto również zaznaczyć, że wybrzuszenia pojawiają się przede wszystkim na panelach niższej klasy, które nie są wodoszczelne i źle znoszą długotrwały kontakt z wodą i wilgocią. W rezultacie na powierzchni laminatu powstają brzydkie bąble. Jak w takim wypadku uratować podłogę? Podpowiadamy!
Jak osuszyć zalane panele?
W przypadku zalania paneli podłogowych należy jak najszybciej wysuszyć podłogę i usunąć wilgoć. Im krócej będą miały styczność z wilgocią, tym większa szansa na to, że nie zdążą napuchnąć.
Do wysuszenia paneli podłogowych użyj mopa lub ściereczek z mikrofibry, a na koniec dokładnie wytrzyj podłogę ręcznikami papierowymi. Dobrym rozwiązaniem będzie też osuszenie paneli ciepłym powietrzem z suszarki do włosów lub grzejnika elektrycznego. Natomiast po dużym i rozległym zalaniu paneli konieczne będzie zdjęcie części posadki i wymiana zawilgoconego podkładu.
Jeżeli nasze panele podłogowe zostały zalane, należy szybko działać. Fot.123RF.com
Jak uratować spuchnięte panele?
Zastanawiasz się, jak odratować zalane panele? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym pozbędziesz się brzydkich wybrzuszeń, a twoja podłoga będzie znów prezentować się ładnie.
-
Połóż książki na panele
Może brzmi to dziwnie, ale właśnie książki mogą uratować wybrzuszone panele. W jaki sposób? Aby uratować spuchnięte panele, należy przede wszystkim dokładnie je osuszyć. Istnieje spora szansa, że po odparowaniu wody same wrócą do pierwotnego kształtu.
Gdyby jednak wybrzuszenie nie wchłonęło się całkowicie po kilku dniach, można spróbować położyć na nie coś ciężkiego. Tutaj idealnie sprawdzą się książki, które należy pozostawić na kilka godzin. Jeżeli ten trik nie pomoże, warto wypróbować inny sposób, który przedstawiamy poniżej.
-
Prasowanie spuchniętych paneli
Innym sposobem na spuchnięte panele jest ich… wyprasowanie. Żelazko w mig usunie odkształcenia powstałe wskutek wilgoci na łączeniach paneli podłogowych. Ta metoda doskonale się sprawdzi w przypadku zalania niewielkich powierzchni. Wystarczy tylko wiedzieć, jak prawidłowo wykonać ten zabieg.
Jak prasować spuchnięte panele krok po kroku?
- Dokładnie osusz panele z wilgoci.
- Przygotuj suchą ściereczkę z naturalnej tkaniny (żeby nie stopiła się pod wpływem wysokiej temperatury) i żelazko.
- Ustaw żelazko na średnią moc i poczekaj, aż się nagrzeje. Bardzo ważne jest, aby wyłączyć w nim funkcję parowania.
- Rozłóż ściereczkę w miejscu spuchnięcia i prasuj bąbel nagrzanym żelazkiem.
- Aby nie przypalić paneli, co chwilę podnoś szmatkę i sprawdzaj, jak przebiega prasowanie.
- Po kilku minutach nasze panele powinny wyglądać jak nowe.
Jeżeli jednak żaden z wymienionych wyżej sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i podłoga nie odzyska pierwotnego kształtu, konieczna będzie wymiana uszkodzonych paneli na nowe. Niestety wiąże się to z dodatkowymi wydatkami i pracą, na którą trzeba poświęcić sporo czasu.
Przeczytaj również:
Skrzypiące panele to zmora w wielu domach. Zastosuj prosty trik i nastanie cisza
Rysy i wgłębienia na parkiecie. Niezawodne domowe sposoby na uszkodzenia parkietu
Jak umyć panele podłogowe, żeby nie było smug? Szybki i tani patent na podłogę bez zacieków