Porady domowe

Rozmnażanie pelargonii z nasion. Dzięki temu kwiaty będą odporne na choroby

Pelargonie to królowe letnich balkonów: kolorowe, bujnie kwitnące, wytrzymałe.  Podpowiadamy, jak samodzielnie rozmnażać te rośliny z nasion.

Rozmnażanie pelargonii z nasion. Dzięki temu kwiaty będą odporne na choroby
Wyjaśniamy, jak rozmnażać pelargonie z nasion Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Pelargonie można rozmnażać z sadzonek lub z nasion. Dziś wyjaśniamy, jak wyhodować te piękne rośliny według drugiej metody. Daje ona bardziej efektowne rezultaty, ale jest trudniejsza i wymaga więcej zaangażowania. Jeśli do wysiewu wykorzystamy nasiona pobrane z posiadanych już okazów, należy liczyć się z tym, że uzyskane potomstwo może znacząco różnić się wyglądem od matecznej rośliny.

Okazy wyhodowane „od nasionka” będą jednak bardziej odporne na choroby oraz niekorzystne warunki atmosferyczne i zaniedbania w pielęgnacji. Rozmnażanie z nasion trwa dłużej niż w przypadku rozmnażania wegetatywnego – po wysiewie pierwsze kwiaty pojawią się po upływie co najmniej sześciu miesięcy.

Nasiona pelargonii — jakie wybrać

Nasiona potrzebne do produkcji rozsad pelargonii pozyskać można z już posiadanych roślin, choć wygodniejszą i pewniejszą opcją (pod względem oczekiwanego wyglądu) jest zakup nasion heterozyjnych (F1) przez internet lub w sklepie ogrodniczym. Z tego typu nasion otrzymamy rośliny o cechach (pokroju, sile wzrostu, koloru) opisanych na opakowaniu. Wysiewa się je przeważnie w styczniu i lutym.

Przeczytaj: Rozmnażanie pelargonii z sadzonek w kilku krokach. Szybko wypuszczą nowe kwiaty

Podłoże do siewu pelargonii

Nasiona wysiewamy do wielodoniczek lub pojemników o niewielkiej średnicy (np. czystych opakowań po jogurtach)  wypełnionych ziemią inspektową, torfem i perlitem (proporcja 1:1:1) lub samym torfem. Przed umieszczeniem nasion w podłożu, należy namaczać je w wodzie przez ok. dobę.

Stanowisko do siewu pelargonii

Następnie nasiona przysypujemy warstwą ziemi, a pojemnik z przyszłymi siewkami nakrywamy folią perforowaną, by zapewnić im właściwą wilgotność. Przenosimy je w widne miejsce. Optymalna temperatura kiełkowania pelargonii to ok. 20-25 st. C. Wchody pojawiają się zwykle po upływie 7-12 dni – wtedy również należy zdjąć okrycie, by zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.

Pikowanie pelargonii

Siewki przenosimy z wielodoniczek do pojedynczych pojemników, gdy wykształcą po 2-3 liście. Na balkon lub do ogrodu można przenieść je po majowych przymrozkach.

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozmnażanie pelargonii z nasion. Dzięki temu kwiaty będą odporne na choroby"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.