Czym jest woskowijka?
Woskowijka to zdrowa alternatywa dla folii spożywczej, aluminiowej czy innych jednorazowych opakowań. Niepozorny kawałek materiału, dzięki dodatkowi pszczelego wosku robi się plastyczny i można go wykorzystywać wiele razy. Nie przenosi żadnych zapachów i jest prosty w pielęgnacji.
Dlaczego warto wybierać woskowijki?
- Woskowijki świetnie chronią jedzenie przed wyschnięciem. Można w nie pakować: kanapki, owoce, warzywa.
- Nie zajmują miejsca w torebce i są alternatywa dla folii czy papieru.
- Bez problemu myje się je pod bieżącą wodą, a gdy przestana spełniać swoją rolę, można je kompostować.
- Owijkami możemy przykrywać niezjedzone resztki, które trafiają do lodówki. Nie powinny być jednak wykorzystywane do przykrywania gorących potraw, bo wosk może się rozpuścić.
- Zawinięty w nie chleb dłużej pozostaje świeży. Nie ma lepszego sposobu na przedłużenie mu życia.
Jak zrobić woskowije samodzielnie?
Potrzebujesz: żelazko, papier śniadaniowy, 100g naturalnego wosku pszczelego, 15 ml oleju jojoba, kawałek materiału - najlepiej bawełna.
Pierwszy sposób wykonania: Wosk rozpuszczamy w kąpieli wodnej razem z olejem jojoba. Podgrzewamy do wrzenia. Gorącym płynem smarujemy rozłożony i wyprasowany materiał. Materiał można też namoczyć w rozpuszczonym wosku, a potem powiesić do całkowitego wyschnięcia.
Drugi sposób wykonania: Wosk ścieramy na tarce o drobnych oczkach i mieszamy z olejkiem. Rozsypujemy go na materiale, przykładamy papier do pieczenia i zaprasowujemy żelazkiem, tak, by wosk całkowicie się rozpuścił. Pozostawiamy do wyschnięcia.
Jak dbać o woskowijkę?
- Woskowijkę myjemy pod letnią lub ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Rozwieszamy do wysuszenia.
- Nie pierzemy woskowijki, nie wkładamy do zmywarki ani nie lejemy na nią gorącej wody, bo pozbędziemy się z niej wosku.
- Jeżeli po kilku miesiącach woskowijka traci właściwości, to wystarczy dołożyć nieco wosku i przeprasować ją między dwoma arkuszami papieru do pieczenia.
Autor: Redakcja Deccoria.pl