Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak wypędzić kunę ze strychu lub samochodu? Wystawszy kawałek materiału i płyn z zielarskiego

Obecność kuny w domu łatwo poznasz po śladach, które zostawia w rozmaitych miejscach. Jeśli tylko je zauważysz, działaj, bo to niepozorne zwierzę potrafi siać prawdziwe spustoszenie w domach i ogrodach. Przedstawiamy naturalne sposoby na kunę, które skutecznie odstraszą czworonożnego szkodnika.

Jak wypędzić kunę ze strychu lub samochodu? Wystawszy kawałek materiału i płyn z zielarskiego
Te małe drapieżniki jesienią chętnie wprowadzają się do domu. Jakie szkody mogą wyrządzić kuny? Lista jest długa. Fot. sebek1/123rf.com; KLH49/CanvaPro

Spis treści:

Gdzie chowają się kuny?

Nieciekawa aura za oknami sprawia, że wszyscy szukają suchego, ciepłego schronienia, w tym również dzikie zwierzęta, które jesienią chętnie wprowadzają się do domów, pomieszczeń gospodarczych i garaży. Jednym z niechcianych lokatorów, którzy pojawiają się w tym okresie w naszych domach, są kuny. Ostrożni drapieżnicy urzędują nie tylko na wsiach, jak mogłoby się wydawać, lecz także w miastach, a z uwagi na terytorializm kuny chętnie wracają do miejsc, które już wcześniej zamieszkiwały.

Gdzie chowają się kuny? Zwykle kryją się w stodołach, drewutniach i wielofunkcyjnych domkach ogrodowych, a także w piwnicach, spiżarniach, na strychach. Zdarza się również, że chowają pod maskami aut. Zachęca je do tego wyższa temperatura, a także bliskość ludzi, co przekłada się bezpośrednio na większą dostępność pożywienia.

Po czym poznać obecność kuny w pobliżu domu, na strychu, w altanie czy garażu? Niewprawne oko może mieć z tym problem, ponieważ zwierzęta prowadzą nocny tryb życia, potrafią zachowywać się bardzo cicho i przemykać niezauważenie. Zwykle obecność drapieżnika poznaje się po pozostawianych śladach:

  • odciskach łap na mokrej ziemi lub w śniegu zalegającym wokół domu,
  • rozrzuconych resztkach jedzenia, okruchach czy rozerwanych workach na śmieci,
  • charakterystycznej woni nieczystości: odchodów, moczu, a także rozkładających się resztek odzwierzęcych, pozostawionych po upolowaniu i zjedzeniu.

Przeczytaj również: Myszy już pchają się do domów. Ten naturalny sposób skutecznie je odstrasza

Jakie szkody mogą wyrządzić kuny?

Choć wydawałoby się, że te niewielkie, niepozorne stworzenia nie mogą wyrządzić wielkiej szkody, jest wręcz przeciwnie – jedna kuna może spowodować awarię pojazdu, uszkodzenie dachu, zwarcie instalacji elektrycznej czy siać spustoszenie np. w kurniku.

kuna Nie pozwól, aby kuna zniszczyła ci elewację, ocieplenie dachy czy elementy pojazdu. Sprawdź, jaki mam na nią sposób. Fot. Sven Loeffler/clu/CanvaPro

Przemieszczając się po domu w poszukiwaniu schronienia i pokarmu, kuna potrafi podgryzać kable, niszczyć elementy docieplenia, rozszarpywać ostrymi pazurami folie dachowe czy wełnę mineralną. W stresie oraz w obronie terytorialnej zwierzę jest w stanie zaatakować człowieka, dlatego warto mieć to na uwadze, planując, jak pozbyć się kuny ze strychu lub samochodu.

Nie pozwól, by drapieżnik się u ciebie zadomowił, ponieważ nie tylko może doprowadzić do licznych uszkodzeń, lecz także stworzyć zagrożenie biologiczne. Pozostawione przez kuny resztki pokarmowe oraz rozmaite nieczystości przyciągają owady, a wszelkie patogeny rozwijające się w nieodkrytych pozostałościach po aktywności zwierzęcia stanowią dla zdrowia domowników realne zagrożenie. I choć kuny w swoim menu mają m.in. robaki, owady będące ogrodowymi szkodnikami, ślimaki, a nawet polne myszy, buszujące jesienią i zimą w domach i zabudowaniach gospodarczych, to lepiej nie pozwolić im się zbytnio zadomowić.

Naturalne sposoby na kunę

W walce z kunami najważniejsze jest pilnowanie, aby w twoim domu i jego okolicy środowisko nie było dla nich nadmiernie przyjazne. Oczywiście chodzi o zabezpieczenie koszy na śmieci, niepozostawianie rozmaitych resztek kuchennych w miejscach, do których zwierzęta mogłyby z łatwością się dostać.

Istotne jest zabezpieczanie kompostowników, kontrola konstrukcji kurnika czy gołębnika w celu stwierdzenia i naprawy uszkodzeń, pęknięć, otworów. Podobnie z konstrukcją dachu czy oknami piwnicznymi – warto regularnie sprawdzać, czy zwierzę nie znajdzie tamtędy przejścia do wnętrza domu. Zwłaszcza że potrafi ono wysoko skakać, wspinać się po chropowatym tynku i biegać po drzewach.

Samochód lepiej parkuj w garażu, a jeśli korzystasz na co dzień z zewnętrznego miejsca zadaszonego, tzw. carportu, rozstaw pułapkę pudełkową oraz wykorzystaj rozmaite, naturalne sposoby na kunę, które odstraszą spod wiaty drapieżnika. Kuny uciekają przed psami i kotami, nie znoszą ich zapachów, dlatego dobrą opcją jest rozłożenie wyczesanej sierści psa tam, gdzie grasują. Kolejną metodą walki ze szkodnikiem jest wykorzystanie innych znienawidzonych przez niego zapachów: cytryny, mięty czy lawendy. Robię to tak:

  • wydzieram kawałek starego prześcieradła lub wykorzystuję zniszczoną szmatkę kuchenną;
  • nasączam ją solidnie olejkiem lub płynem o wybranym zapachu, który kupuję w sklepie zielarskim;
  • rozkładam takie "odstraszacze" w różnych miejscach, aby kuna omijała je szerokim łukiem;
  • gdy zapachy zaczną się ulatniać, regularnie je odświeżam.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Mole odzieżowe i spożywcze – skąd się biorą w domu? Najlepsze sposoby na mole

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z piwnicy?

Szybko pozbędziesz się much z domu. Niezawodne sposoby i pułapki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.