Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Mole odzieżowe i spożywcze – skąd się biorą w domu? Najlepsze sposoby na mole

Mole to niezwykle uciążliwe owady, które niszczą naszą żywność i ubrania. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby zwalczyć te szkodniki. W artykule wyjaśniamy, jak odróżnić mole spożywcze od ubraniowych i skąd biorą się one w domu. Zdradzamy również najlepsze sposoby na błyskawiczne pozbycie się niechcianych gości.

Mole odzieżowe i spożywcze – skąd się biorą w domu? Najlepsze sposoby na mole
Mole mogą pojawić się w kuchni i garderobie. Fot. photolight2/123RF.com

Spis treści:

Mole odzieżowe i spożywcze – jak je odróżnić?

Mklik mączny, potocznie nazywany molem spożywczym, to szkodnik, który żeruje w sypkiej żywności. Najczęściej możemy go spotkać w kaszach, ryżu, przyprawach, płatkach zbożowych, orzechach, suszonych owocach i nasionach.

Larwy moli spożywczych mają kolor biały i osiągają długość kilku milimetrów. W takiej postaci żerują w produktach spożywczych. Potrafią przegryźć nawet opakowania foliowe i papierowe. Aby przemienić się w motyla, potrzebują od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od warunków, w jakich żyją. Dorosły motyl może mieć odcień biały, srebrny, kremowy lub brunatny i osiąga od 14 do 18 mm. Motyle spożywcze, czyli dorosłe formy, nie żerują. Ich życie trwa ok. dwa tygodnie.

Mól włosienniczek, nazywany również molem ubraniowym lub odzieżowym, to bardzo mały motylek, który uaktywnia się głównie nocą. Owad ten żeruje na materiałach i tkaninach o pochodzeniu zwierzęcym np. wełnianych swetrach czy futrach. Ma żółtą barwę i wielkość ok. 10 mm. Jak odróżnić mole spożywcze od ubraniowych? Mole odzieżowe są zwykle dużo mniejsze i mają jaśniejszy, słomkowy kolor.

Mole spożywcze są podobne do odzieżowych, ale dzielą je pewne różnice w wyglądzie. Mole spożywcze są podobne do odzieżowych, ale dzielą je pewne różnice w wyglądzie. Fot. VINICIUS SOUZA/CanvaPro

Przeczytaj również: Skuteczne sposoby na śnieżnobiałe firanki. I to bez użycia wybielacza

Skąd się biorą mole w domu?

Mole ubraniowe trafiają do naszych domów i mieszkań różnymi drogami. Mogą przylecieć z zewnątrz przez otwarte okno, otwór wentylacyjny czy od sąsiada. Gniazda moli ubraniowych najczęściej znajdują się w szafach między ubraniami, zagłębieniach tapicerki, a nawet w szafkach kuchennych. Największe spustoszenie sieją larwy moli ubraniowych. To one niszczą naszą odzież, przegryzając się przez włókna tkanin.

Mole spożywcze w naszych domach mogą pojawić się mimo utrzymywania czystości, a ich obecność nie jest więc naszą winą – są zmorą zakładów produkujących i magazynujących żywność. Składają w produktach spożywczych niezauważalne jaja, które razem z żywnością trafiają do sklepów, a stamtąd – do naszych domów. Z jaj po kilku tygodniach wykluwają się larwy moli spożywczych, które następnie przekształcają się w dorosłe motyle.

Najlepsze sposoby na mole odzieżowe

W pozbyciu się moli odzieżowych pomoże przede wszystkim gruntowne sprzątanie. Pierwszym krokiem do zwalczenia szkodników jest znalezienie ich źródła, czyli zlokalizowanie gniazda. Możesz ułatwić sobie to zadanie, wyjmując wszystkie ubrania z szaf i komód i dokładnie myjąc meble wodą z octem. Przy okazji warto wytrzepać tkaniny. Dobrym pomysłem jest też wietrzenie ich na mrozie, ponieważ niska temperatura niszczy jaja moli. Układając ubrania z powrotem w szafach, nie upychaj ich. Dobrze, żeby wisiały luźno.

Raz na miesiąc wyjmij wszystkie ubrania z szaf i komód i wywietrz je. Pozostaw na kilka godzin otwarte drzwi i szuflady, żeby dotarło do nich świeże powietrze. W ten sposób zapobiegniesz nieproszonym wizytom moli.

Jeśli chcemy pozbyć się moli odzieżowych, musimy znaleźć ich źródło. Jeśli chcemy pozbyć się moli odzieżowych, musimy znaleźć ich źródło. Fot. pixelshot/CanvaPro

Mole odzieżowe nie akceptują silnych zapachów. Dlatego najlepszą metodą walki z tymi szkodnikami będzie umieszczenie w szafie źródła intensywnych aromatów. Najbardziej popularna jest naftalina, jednak nie każdy się na nią decyduje ze względu na jej uciążliwą woń. Poniżej przedstawiamy listę zapachów, które pomogą ci w walce z molami:

  • Lawenda – skutecznie odstrasza odzieżowe szkodniki. Możesz użyć zawieszek, suszonych kwiatów, mydła czy zapachu w aerozolu. Warto stosować lawendę także zapobiegawczo w miejscach, w których przechowujesz ubrania;

  • Cytryna – jej kwaskowy aromat to coś, czego odzieżowe szkodniki wprost nie znoszą. Zainwestuj w zawieszki o tym zapachu lub umieść w szafie skórki z tych cytrusów;

  • Przyprawy i zioła – takie jak liść laurowy, goździki czy ziele angielskie. Aromatyczne zapachy włożone do szafy skutecznie odstraszą odzieżowe szkodniki;

  • Gazety – mole nie lubią zapachu farby drukarskiej, dlatego warto umieścić w różnych zakątkach szafy stare, czarno-białe gazety;

  • Mięta – jej orzeźwiający zapach odstraszy nieproszonych gości. Połóż świeże listki mięty w szafie lub zastosuj aromatyzowane zawieszki.

Mole odzieżowe mogą pojawić się nawet w najczystszym domu. Wlatują nawet przez uchylone okno. Jeżeli zareagujesz szybko i będziesz konsekwentny w swoich działaniach, możesz być pewien, że pozbędziesz się nieproszonych gości i ochronisz swoją garderobę. Warto też działać zapobiegawczo.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Jeżeli zauważysz fruwające owady to znak, że nadszedł czas na poważne porządki w kuchennych szafkach. Wyjmij wszystkie produkty spożywcze i przejrzyj ich zawartość. Objawami występowania w żywności larw mklika jest charakterystyczne rozdrobnienie (będące efektem przeżucia produktu i wydalenia odchodów) oraz obecność przyklejonych do ścianek opakowań resztek.

Pozbądź się wszystkich śmieci i pozostałości jedzenia. Porządnie wyczyść meble, a następnie ustaw w nich specjalne pułapki. Wysyp zawartość wszystkich pojemników, dokładnie je wyczyść i osusz. Jeśli możesz, zmień sposób przechowywania żywności. Sypkie i suche produkty przechowuj w szczelnie zamykanych słoikach lub plastikowych opakowaniach.

Moli spożywczych pozbędziemy się tylko wtedy, gdy przejrzymy wszystkie sypkie produkty. Moli spożywczych pozbędziemy się tylko wtedy, gdy starannie przejrzymy wszystkie sypkie produkty i znajdziemy gniazdo szkodników. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Wypróbuj te pomocne triki, które pozwolą ci wytępić mole spożywcze:

  • Tytoń – do przewiewnej torebki wsypujemy tytoń i umieszczamy w miejscu, gdzie pojawiają się nieproszeni goście. Problem na pewno się skończy – tego zapachu mole wprost nie znoszą;

  • Cedr – zdecydowana większość szkodników nie lubi jego zapachu. Dlatego wystarczy, że porozkładamy w szafkach niewielkie kawałki drzewa cedrowego. Mole nie powinny się już pojawić;

  • Cytrusy – osuszmy skórki pomarańczy, cytryny czy mandarynki i włóżmy do szafek oraz szuflad, w których pojawiają się mole;

  • Ocet jabłkowy – mole uwielbiają zapach octu. Jeżeli do szafki kuchennej włożymy niewielką miseczkę wypełnioną octem jabłkowym, to możemy być pewni, że szkodniki się w nim utopią. Podobnie można postąpić z wytrawnym winem.

Mole spożywcze nie znoszą też zapachu goździków, mięty i liści laurowych. Zrób więc specjalną mieszankę z tych składników i pozostaw ją w szafce, aż wyparuje. Równie dobrze jako odstraszacz sprawdzą się zapachy waniliowego i cytrynowego olejku eterycznego. Nasącz nimi waciki i połóż obok produktów spożywczych. W szafce warto umieścić również skórki z cytryny lub pomarańczy.

Jeżeli wolisz skorzystać z gotowego rozwiązania, w sklepach dostępne są specjalne pułapki na mole. Zawierają one feromony, które przyciągają osobniki. W ten sposób zapobiegniemy rozmnażaniu się moli. Pułapki należy umieścić wewnątrz kuchennej szafki.

Wytępienie moli spożywczych z kuchni wymaga dużo cierpliwości i pracy. Pozbycie się niewygodnych lokatorów jest jednak możliwe, nawet jeśli skorzystamy wyłącznie z domowych sposobów.

Źródło: deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 21.10.2021 roku.

Przeczytaj również:

Jak grzać, żeby nie płacić wysokich rachunków? Prosty trik i pieniądze zostają w kieszeni

Gdzie wyrzucać butelkę po oleju, a gdzie po oliwie? W co drugim domu robią źle

Mój sposób na czyściutkie ramy okienne i wszystkie zakamarki w oknie. Bez wydawania na drogie środki

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.