Spis treści:
- Wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu
- Jak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu?
- Jak sprawdzić wilgotność powietrza domowymi sposobami?
- Wilgotność powietrza w mieszkaniu zimą
- Wilgotność w mieszkaniu latem
- Po czym poznać, że w domu jest suche powietrze?
Wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu
Zanim wyjaśnimy, jak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest. Ta określa dokładną procentową zawartość cząstek wody w objętości powietrza. Co zrozumiałe, te wartości różnią się w przypadku domów i mieszkań, jeszcze inaczej będą wyglądać latem lub zimą, a wilgotność powietrza będzie inna dla konkretnych temperatur.
Wilgotność powietrza w domu ma decydujący wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Zbyt wysoka lub zbyt niska sprawia, że domownicy męczą się z suchością w gardle po przebudzeniu lub często towarzyszy im katar i uczucie przemarznięcia. Nieodpowiednia wilgotność powietrza ma również wpływ na jakość snu.
Jaka wilgotność powietrza w mieszkaniu jest idealna? Samopoczucie człowieka jest najlepsze, jeżeli ta w pomieszczeniu waha się od 40 do 60%. W przypadku zmiennych, takich jak temperatura powietrza, wilgotność powietrza powinna osiągać:
- do 18°C – 65%;
- od 18 do 24°C – 50%;
- powyżej 24°C – 45%.
Co o wilgotności powietrza w domu i mieszkaniu mówi norma PN-78/B-03421? Zgodnie z nią wartości nie powinny spadać poniżej 30%. Niezmiennie ważne w definiowaniu wilgotności są również warunki klimatyczne. Niemniej jednak warto stosować się do zasady, że im cieplej w pomieszczeniu, to powinna być zbliżona do 45-55%. Im chłodniej, tym wartość powinna być zbliżona do 60-65%.
Wilgotność powietrza w domu można zmierzyć za pomocą higrometrów. Fot.123RF.com
Jak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu?
Zanim sprawdzimy domowe sposoby na zmierzenie wilgotności, za niewielką ilość gotówki można zdobyć termometr wyposażony w higrometr. Historia urządzenia sięga XVI wieku, a jego prototyp skonstruował sam Leonardo da Vinci. W tej znajdowała się wełniana kulka, która zmieniała ciężar pod wpływem pary wodnej.
Dziś zmierzyć poziom wilgotności powietrza można urządzeniami elektronicznymi. Nowoczesne higrometry dysponują dodatkowymi funkcjami jak graficzne zapisy wilgotności. Co więcej, ewentualne przekroczenie wilgotności sygnalizowane jest dźwiękowo oraz na wyświetlaczu. Koszt takiego urządzenia nie jest duży, a najtańsze mierniki można dostać już za ok. 30 zł.
Jak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu? Można wykorzystać mierniki włosowe, które mierzą zmianę długości włosia na przykład bawełnianego pod wpływem wilgotności. Kondensacyjne wykorzystują samą parę wodną, a te elektroniczne, najczęściej spotykane, koncentrują się na zmianach napięcia pomiędzy czujnikami.
Jak sprawdzić wilgotność powietrza domowymi sposobami?
Jedna z najciekawszych metod zakłada wykorzystanie kostek lodu. Do eksperymentu potrzeba także szklanki z wodą. Do tej należy wrzucić kilka kostek lodu. Na stoperze odmierzamy cztery minuty. Po tym czasie przyglądamy się, jak wygląda szklanka. Jak zmierzyć wilgotność powietrza?
Jeżeli doszło do kondensacji i na szklance pojawiają się kropelki pary, oznacza to, że poziom wilgotności jest zbyt wysoki. Z drugiej jednak strony, jeżeli zjawisko kondensacji w ogóle nie zachodzi to znak, że poziom wilgotności w domu lub mieszkaniu jest zbyt niski. Podstawą wykorzystania kostki lodu do mierzenia jej poziomu jest to, by nie robić tego w kuchni, gdzie para wodna to stały element podczas gotowania i jej obecność może zafałszować wyniki.
Wilgotność powietrza w mieszkaniu zimą
Jak wspominaliśmy wcześniej, wilgotność powietrza w budynkach determinują warunki pogodowe, klimat i pora roku. W przypadku zimy domownicy mierzą się zazwyczaj z problemem suchego powietrza. Wynika to z faktu, że chociażby ciepło płynące z kaloryferów dodatkowo je wysusza. Jakość powietrza znacznie spada, a częste przebywanie w miejscu, gdzie wilgotność powietrza jest zbyt niska, wpływa na samopoczucie i kiepski sen.
Jak zadbać o prawidłową wilgotność w mieszkaniu zimą? Na rynku nie brakuje nawilżaczy powietrza, które poprawiają jego jakość. Te z zapachowym dyfuzorem sprawią, że w mieszkaniu będą unosić się przyjemne zapachy. Zamiast mgiełki wydobywającej się z urządzenia warto regularnie wietrzyć mieszkanie. Poza tym pod grzejnikami można umieścić naczynie z wodą, a kurz z mebli powinien być usuwany jak najczęściej.
W sezonie grzewczym nawilżacz powietrza pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu. Fot.123RF.com
Wilgotność w mieszkaniu latem
Zgoła odmienne problemy z wilgotnością powietrza są latem. Szczególnie podczas dłuższych opadów deszczu jej wartości mogą mocno poszybować w górę do nawet 90%. W mieszkaniu robi się chłodno i czuć nadmierną wilgoć. Jak zadbać o prawidłową wilgotność w mieszkaniu latem?
Chcąc obniżyć wilgotność powietrza w domu, należy zacząć od przeglądu systemu wentylacji. Być może ta grawitacyjna nie działa, jak należy i mieszkanie jest szczelnie zamkniętą bańką. Warto sprawdzić, czy otwory wentylacyjne nie są zasłonięte na przykład meblami. Należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, zastanowić się nad montażem wentylacji, a w ostateczności nad instalacją rekuperacji.
Po czym poznać, że w domu jest suche powietrze?
Trwająca zima, choć nie należy do najbardziej mroźnych, przyczynia się do niskiego poziomu wilgotności powietrza. Czy faktycznie tak jest, łatwo sprawdzić bez specjalnych urządzeń, a wskazówkami będą konkretne objawy. Suche powietrze w domu to podrażnione drogi oddechowe, napady kaszlu i reakcje alergiczne.
Suche powietrze w domu to też częste przeziębienie i choroby wirusowe. Wynika to z faktu, że oddychanie powietrzem o odpowiedniej wilgotności nawilża śluzówkę nosa, która filtruje bakterie i wirusy. Suche powietrze ułatwia dostanie się patogenów do układu oddechowego.
Złą jakość powietrza w domu poznamy również po jakości domowych roślin. Ich liście stają się suche, brązowe i kruche. Często kurczą się i zwijają, a na roślinach mnożą się przędziorki. Suche powietrze w mieszkaniu wpływa również na jakość mebli. Gdy wilgotność powietrza jest zbyt niska, meble tracą naturalną wilgoć, przez co stają się matowe i bezbarwne.
Przeczytaj również:
Nawilżacz powietrza – pomaga czy szkodzi? Jak dobrze korzystać z nawilżacza powietrza?
Domowe sposoby na pleśń i grzyba. Wydasz maksymalnie 8 zł w zielarskim i problem z głowy
Naturalne pochłaniacze wilgoci. Koniec z zaparowanymi szybami i grzybem na ścianach