Porady domowe

Piorunochron – czy warto go zamontować i ile to kosztuje? Praktyczny poradnik

Czy warto zainstalować piorunochron? Jaki jest koszt założenia piorunochronu? W przeszłości piorunochrony znajdowały się niemal w każdym domu, dziś montuje się je znacznie rzadziej. Z czego wynika ten trend? Czy instalacja odgromowa jest potrzebna, a jeśli tak, to jaki jest jej koszt? Wyjaśniamy.

Piorunochron – czy warto go zamontować i ile to kosztuje? Praktyczny poradnik
Piorunochron chroni dom w czasie burzy. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Wyładowania elektryczne, które towarzyszą burzom, potrafią być bardzo niebezpieczne. Piorun uderzający w dom stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, może również wywołać duże zniszczenia. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie skutków burzy jest instalacja piorunochronu.

Jak działa piorunochron?

Burza potrafi mieć olbrzymią siłę, niszczącą niemal wszystko, co pojawi się na jej drodze. Połamane drzewa, zrujnowane budynki czy pożary to tylko niektóre z jej  skutków. Dzieje się tak ze względu na wyładowania elektryczne, do których dochodzi podczas burzy. Ich natężenie może sięgać nawet 250 000 Amperów.

Instalacja odgromowa, czyli popularny piorunochron pozwala na uziemienie budynku. Znajdujący się na dachu urządzenie ma za zadanie przyciągać pioruny, które trafiają w specjalny metalowy pręt i są kierowane pod powierzchnię ziemi. Dzięki temu nie uderzają one bezpośrednio w budynek, a tym samym nie powodują szkód.

Piorunochrony mogą się od siebie różnić, zawsze jednak składają się z kilku podstawowych elementów, do których zalicza się:

  • umieszczony na dachu zwód,
  • przewód odprowadzający,
  • uziom

Instalację odgromową zazwyczaj wykonuje się ze stali oraz ocynkowanej miedzi. Obecnie właściciele domów mają do wyboru piorunochrony aktywne oraz pasywne, które nieco różnią się budową oraz działaniem, ich głównym celem jest jednak ochrona budynku przed wyładowaniami elektrycznymi, do których dochodzi podczas burzy.

Piorunochron pozwala na uziemienie budynku. Fot. 123RF.com

Czy warto zainstalować piorunochron w domu?

Polskie prawo budowlane jest bardzo liberalne w kwestii instalacji odgromowych. Obowiązek posiadania piorunochronów w domach jednorodzinnych obejmuje jedynie budynki o powierzchni powyżej 500 mkw. i wysokości 15 m oraz takie, które zostały wykonane lub pokryte materiałami łatwopalnymi.

Rozważając montaż instalacji odgromowej, warto jednak wziąć pod uwagę więcej czynników niż obowiązujące przepisy.

Przyjmuje się, że budynki znajdujące się na wzniesieniu lub stojące samotnie są bardziej narażone na uderzenie pioruna. Znaczenie ma również ich wysokość, (im wyższy budynek, tym większe ryzyko) a także materiał, z którego został zbudowany dom.

Dobrym pomysłem jest zaczerpnięcie porady specjalisty, zajmującego się montażem tego typu instalacji. Obliczy on prawdopodobieństwo uderzenia pioruna przy wykorzystaniu takich danych jak częstotliwość występowania burz i ich intensywność oraz parametru domu i rodzaj podłoża (słabo lub dobrze przewodzące). Doradzi również zakup najlepszego urządzenia.

Ile kosztuje instalacja odgromowa?

Zakup i montaż piorunochronu nie należy do najtańszych inwestycji, zapewnia jednak spokój i bezpieczeństwo.

Najtańsze instalacje odgromowe można kupić już za ok. 2 000 zł, trzeba jednak brać pod uwagę, że nie będą one urządzeniami najwyższej jakości. Mogą być bardziej podatne na awarie i posiadać krótszą żywotność.

Za lepsze modele trzeba zapłacić od 3 500 zł do 10 000 zł, a do kwoty tej doliczyć jeszcze koszt uziomu i montażu.

Warto jednak pomyśleć o zamontowaniu piorunochronu, szczególnie jeśli budynek jest szczególnie narażony na wyładowania elektryczne.

Dobrym pomysłem jest również montaż specjalnych ograniczników przepięć. Chronią one przed uszkodzeniem podpiętych do prądu sprzętów podczas burzy. Jego koszt rozpoczyna się od 100 zł.

Przeczytaj również: Dach odporny na wichury i trąby powietrzne. Jak zabezpieczyć dach?

Jeżeli dach nie jest dobrze zamocowany, siły ssące bez problemu oderwą go od konstrukcji. Fot. 123RF.com

Domowa apteczka może uratować życie. Jak ją skompletować? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może jest tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która choruje na schizofrenię, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15 zloty . Znajoma mieszka sama i niema żadnej rodziny. Jest uboga. Fundacja Avalon.bezposrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Piorunochron – czy warto go zamontować i ile to kosztuje? Praktyczny poradnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.