Porady domowe

Masz jeszcze w domu termometr rtęciowy? Sprawdź, co z nim zrobić

Jeszcze do niedawna termometry rtęciowe były powszechnie używane w wielu polskich domach. Natomiast kilka lat temu zostały wycofane ze sprzedaży w krajach Unii Europejskiej ze względów na szkodliwość oparów rtęci. Mimo to wiele osób wciąż ma je w domu. Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy zgodnie z zasadą segregacji śmieci? Podpowiadamy!

Masz jeszcze w domu termometr rtęciowy? Sprawdź, co z nim zrobić
Sprawdź, jak w prawidłowy i bezpieczny sposób pozbyć się odpadów pozostałych po stłuczonym termometrze rtęciowym. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego nie wolno używać termometrów rtęciowych?

W 2009 roku Unia Europejska zdecydowała się całkowicie wycofać z obiegu termometry rtęciowe. Dlaczego? Wszystko za sprawą niebezpieczeństwa wynikającego z możliwości rozlania się rtęci i jej właściwości toksycznych. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż prawo zakazuje obrotu tego typu produktów, nie obejmuje ono zakazu ich używania.

W warunkach domowych zatrucia rtęcią są najczęściej skutkiem rozbicia termometru. Wdychając jej opary, narażamy się na sporą ilość dolegliwości. To przede wszystkim bóle głowy, niewydolność oddechowa i wymioty (często z domieszką krwi). W przypadku długotrwałego wystawienia na działanie toksycznego pierwiastka mogą wystąpić problemy z koncentracją, stany zapalne, a nawet trwałe uszkodzenia mózgu. Dlatego warto wiedzieć, gdzie wyrzucić termometr rtęciowy z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa.

Gdzie wyrzucić termometr rtęciowy?

Na początku warto zaznaczyć, że nie wolno wyrzucać termometru rtęciowego do śmieci. Gdzie w takim wypadku oddać go w bezpieczny sposób?   

Termometry rtęciowe przyjmują:

  • apteki – w niektórych placówkach znajdują się specjalne pojemniki na tego typu odpady;

  • Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) – takie punkty działają stacjonarnie w każdej gminie, a niektóre z nich oferują nawet usługi mobilne w zakresie odbioru odpadów niebezpiecznych lub kłopotliwych.    

gdzie wyrzucić termometr rtęciowy Pamiętaj, że nie wolno odkurzać rozbitego termometru rtęciowego. Fot. 123RF.com

Gdzie utylizować rozbity termometr rtęciowy?

Jeśli termometr rtęciowy zostanie rozbity, należy postępować bardzo szybko, zachowując przy tym ostrożność. Przede wszystkim należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym doszło do rozlania rtęci. Kolejną czynnością jest dokładne zebranie za pomocą tekstury i szufelki kuleczek i szczelne zamknięcie ich w słoiku z zimną wodą.  

Pod żadnym pozorem nie wolno używać odkurzacza do pozbycia się rozlanej rtęci, co powoduje jej rozpylenie i zwiększa ryzyko zatrucia. Podczas zbierania kulek rtęci należy mieć na sobie maseczkę i gumowe rękawiczki.  

Nigdy nie wyrzucaj odpadów po stłuczonym termometrze rtęciowym do kosza na śmieci, nie wylewaj ich do zlewu czy ubikacji. Rtęć uznawana jest za jedną z najbardziej toksycznych substancji na naszej planecie.

Procesem utylizacji środków niebezpiecznych zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Aby uzyskać informację o najbliższym miejscu składowania rtęci, należy skontaktować się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Można też udać się do apteki, by zapytać, gdzie można oddać rozbity termometr rtęciowy.  

Przeczytaj również: 

Elektrośmieci – wyrzucić czy oddać? Nie każdy wie, że można dostać nawet 5 tys. złotych mandatu

Gdzie wyrzucać stare ubrania i szmaty? Wiele osób popełnia jeden błąd

Kilka tysięcy złotych grzywny, a nawet więzienie. Co grozi za palenie śmieci?

Domowa apteczka może uratować życie. Jak ją skompletować? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.