Porady domowe

Nie wyrzucaj. Sprawdź, do czego można wykorzystać silica gel

Silica gel, czyli żel krzemionkowy, to popularny środek osuszający,  często dodawany m.in. do pudełek z butami czy nowych torebek. Sprawdźcie, jakie właściwości ma silica gel i do czego można wykorzystać go w domu.

Nie wyrzucaj. Sprawdź, do czego można wykorzystać silica gel
Sprawdźcie, do czego wykorzystać silica gel. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest silica gel (żel krzemionkowy)?

W saszetkach silica gel znajduje się żel krzemionkowy, czyli substancja osuszająca, która wiąże cząsteczki wody i chroni przed wilgocią. Woreczki te niesłusznie uznawane są za niepotrzebne i zazwyczaj trafiają do kosza na śmieci. Szkoda, bo w ten sposób tylko się marnują. Ze względu na swoje właściwości, silika gel bywa przydatny w wielu sytuacjach. Nie należy się go też obawiać — jest to naturalnie występujący minerał, ditlenek krzemu, który poddano oczyszczeniu i przerobiono na drobne kuleczki. Co ciekawe, z tego samego materiału wykonuje się żwirek dla kotów.

Czy silica gel jest trujący?

W opakowaniach butów, torebek i sprzętów elektronicznych znaleźć można dwa rodzaje saszetek pochłaniających wilgoć:

 • silica gel (także silikażel, żel krzemionkowy) z niegroźnym dwutlenkiem krzemu
 • DMF z fumaranem dimetylu, który w 2009 roku został uznany przez Komisję Europejską za silnie uczulający i szkodliwy – taki woreczek natychmiast wyrzuć!

Wprawdzie KE zakazała importu i sprzedaży wyrobów, w których stężenie DMF jest większe niż 0.1mg/kg, jednak czasami nadal trafiają się w niektórych produktach. Warto więc zachować czujność i uważnie czytać oznaczenia na opakowaniach.

Torebeczki opisane jako „silica gel” są bezpieczne do dalszego wykorzystywania, nie są toksyczne i nie wchodzą w reakcje z innymi substancjami.

Silica gel można wykorzystywać na różne sposoby. Fot. 123RF.com

Do czego wykorzystać silica gel?

Dzięki swoim właściwościom żel krzemionkowy znajduje szereg zastosowań w domu. Sprawdźcie, jak można zrobić z niego pożytek:

 • Urządzenia elektryczne

Mniejsze, rzadziej używane urządzenia i akcesoria elektroniczne popracują dłużej, jeśli będą przechowywane w odpowiednich warunkach. Odpowiednich, czyli pozbawionych wilgoci, a to właśnie zapewnią torebeczki z żelem krzemionkowym. Wsadź je do futerałów i pojemników, w których trzymasz aparaty fotograficzne, ładowarki, baterie czy karty pamięci.

 • Maszynki do golenia

Żyletki i maszynki do golenia z powodu utleniania i parności panującej w łazience szybko tępieją. Posłużą ci dłużej, jeśli będziesz przechowywał je w pojemniku wraz z wiążącym wodę silica gelem.

 • Biżuteria

Wilgoć szkodzi również biżuterii, szczególnie tej wykonanej z metali nieszlachetnych oraz srebra. Żel krzemionkowy przechowywany wraz z kosztownymi ozdobami zapobiegnie ich czernieniu.

 • Kosmetyki

Jedną lub dwie saszetki warto trzymać też w kosmetyczce oraz szufladach, w których przechowujemy kosmetyki kolorowe. Wilgoć pogarsza ich właściwości aplikacyjne i skraca okres przydatności.  

 • Narzędzia

Wrzucając kilka saszetek pochłaniających wilgoć do skrzynki majsterkowicza, uchronisz przed zardzewieniem narzędzia, gwoździe, wkrętki i inne akcesoria.

 • Samochód

Zaparowane szyby nie będą więcej problemem, jeśli w obrębie deski rozdzielczej ukryjesz kilka saszetek osuszających.

 • Ogród

Zamiast kupować nasiona sklepach ogrodniczych, możemy je zbierać z roślin z własnego ogrodu. To tańsze i pewniejsze rozwiązanie – pochodzą one ze sprawdzonego źródła, mamy pewność, że w przyszłym roku poradzą sobie w danych warunkach i pięknie zakwitną. Aby przetrwały do wiosny, należy przechowywać je w suchym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem problemu niepożądanej wilgoci są woreczki z silica gelm. Wrzuć je do opakowania, w którym przechowujesz ziarenka i po sprawie.

 • Kuchnia

Kilka opakowań żelu warto schować do szafki, w której składowane są suche produkty spożywcze, takie jak kasze, mąki makarony, cukier, przyprawy, dzięki temu nie będą się zbrylać. Żel krzemionkowy zapobiega też rdzewieniu metalowych blaszek do ciast, dlatego możesz go w nich umieścić, aby uchronić swoje blaszki przed nieestetyczną rdzą.

 • Garderoba

Saszetki z żelem krzemionkowym możesz włożyć też do szafy z ubraniami. Dzięki temu rzeczy nie przesiąkną zapachem stęchlizny.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby ładnie pachniało w szafie? Nic nie przebije tego połączenia

 • Dokumenty

Przy pomocy żelu krzemionkowego przed zawilgoceniem zabezpieczysz książki oraz segregatory z dokumentami lub zdjęciami.

 • Torba z ubraniami i przemoczone buty

W torbie treningowej, poza ubraniami i butami, trzymaj również silica gel. Zaabsorbuje on wilgoć, nie pozwalając tym samym na namnażanie się bakterii i grzybów, z których winy odzież sportowa nieprzyjemnie pachnie. Substancję tę możemy wykorzystać także wtedy, kiedy przemokną nam buty – wyschną szybciej i nie odkształcą się, jak w przypadku suszenia pod kaloryferem czy w innym, ciepłym miejscu.

 • Suszenie kwiatów

Co ciekawe, żel krzemionkowy przydaje się również do suszenia kwiatów. Chcesz zachować urok róż na dłużej? Obetnij je krótko i włóż do pojemnika z silica gel, a następnie obsyp delikatnie kwiaty żelowymi kuleczkami. Szybko się zasuszą i zachowają naturalny kształt.

Przeczytaj również: Jak suszyć róże w domu? Sposoby na suszenie kwiatów i płatków róż

Płatki róż można suszyć na wiele sposobów. Fot. 123RF.com

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.