Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak czyścić opiekacz do kanapek, żeby nie porysować teflonu? Znamy 4 genialne triki bez skrobania

Opiekacz do kanapek jest bardzo pomocny w szybkim przygotowaniu pysznych śniadań lub kolacji. Niestety, jego częste używanie wiąże się z zapieczonymi resztkami chleba, przypalonym serem czy tłustymi plamami wawnątrz tostera, które trudno usunąć. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by wyczyścić opiekacz do kanapek bez skrobania i ryzyka podrapania go. Te triki są niezawodne!

Jak czyścić opiekacz do kanapek, żeby nie porysować teflonu? Znamy 4 genialne triki bez skrobania
Podpowiadamy sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić opiekacz do kanapek. Fot.123RF.com

Spis treści:

Po co czyścic opiekacz?

Opiekacz do kanapek jest idealnym urządzeniem dla każdego domu, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób przygotujemy ciepłe i smaczne przekąski dla całej rodziny. Niestety, tak jak i każdy inny przyrząd w kuchni, brudzi się podczas użytkowania. Okazuje się, że na pozostawionych w opiekaczu resztkach jedzenia mogą rozwijać się różnego rodzaju drobnoustroje, które zagrażają naszemu zdrowiu. To sprawia, że do kanapek, które podgrzewamy w brudnym urządzeniu, mogą się dostać bakterie. Jest to szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli przygotowujemy posiłki dla dzieci.     

Aby zapobiec rozwojowi problemów z układem trawiennym, a także uniknąć zaschniętych i trudnych do usunięcia plam, dobrze jest wyrobić sobie nawyk regularnego czyszczenia opiekacza do kanapek. Dzięki temu zawsze on będzie zadbany i w każdej chwili gotowy do użycia.

Jak czyścić opiekacz do kanapek krok po kroku?

Czyszczenie opiekacza do kanapek jest dość proste i zajmuje niewiele czasu, ale mimo to sprawia trudność wielu osobom. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zrobić to prawidłowo. Jednym z najprostszych sposobów na czyszczenie opiekacza jest usuwanie zanieczyszczeń zaraz po użyciu.

Można też zdecydować się na zakup sprzętu z wyjmowanymi teflonowymi płytami, dzięki czemu ich czyszczenie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Wystarczy je po prostu umyć, jak robisz to z naczyniami. Jeżeli elementy twojego opiekacza się nie wyjmują, musimy znaleźć inne sposoby na ich wyczyszczenie.    

Zanim przystąpisz do czyszczenia opiekacza do kanapek, pamiętaj o kwestiach bezpieczeństwa. Dlatego, aby nie narazić się na bolesny uraz, warto przestrzegać kilku zasad.

 1. Odłącz opiekacz do kanapek od prądu. Czyszczenie urządzenia podłączonego do gniazdka elektrycznego może nie tylko spowodować jego uszkodzenia, ale również niesie za sobą ryzyko porażenia prądem.

 2. Pozostaw opiekacz do kanapek do wystygnięcia. Pamiętaj, że wnętrze rozgrzanego urządzenia jest naprawdę gorące i można się nim poparzyć. Ponadto używana do czyszczenia gąbka może przywrzeć do powierzchni opiekacza.

 3. Nie stosuj detergentów. Ze względu na to, że powierzchnia opiekacza ma bezpośredni kontakt z naszym jedzeniem, wszelkie środki chemiczne, jakich użyjemy do czyszczenia, mogą przedostać się do opiekanych przekąsek.   

Przeczytaj również: Przypalona patelnia to jeszcze nie koniec. Popularne warzywo i odrobina soli zdziałają cuda

Czym czyścić opiekacz do kanapek?

Zanim przystąpisz do czyszczenia opiekacza do kanapek, pamiętaj o tym, że tego typu urządzenie należy czyścić delikatnie, ponieważ większość modeli posiada powłokę teflonową. Taką powierzchnię należy czyścić przy użyciu wilgotnej ściereczki lub miękkiej gąbki. Poniżej podpowiadamy, czym można wyczyścić opiekacz do kanapek.

 • Drewniana łyżka

Resztki przypalonego jedzenia z wnętrza opiekacza można usunąć za pomocą drewnianej łyżki. Nie używaj natomiast metalowych sztućców, które mogą uszkodzić teflonową powłokę, z której wykonane jest urządzenie. Ważne jest, by używać do tego akcesoriów tylko z naturalnych materiałów.

 • Mokra ściereczka i ręcznik papierowy

Jeśli efekt zadowalający nie jest osiągnięty, namocz delikatnie wilgotną ściereczką (lub miękką gąbkę) w ciepłej wodzie z mydłem i dokładnie przetrzyj całą teflonową powierzchnię opiekacza do kanapek. Następnie osusz wnętrze papierowym ręcznikiem. Dzięki temu urządzenie będzie lśnić jak nowe.  

czyszczenie opiekacza do kanapek Pamiętajmy, aby do czyszczenia opiekacza do kanapek nigdy nie używać środków chemicznych! Fot.123RF.com

 • Podgrzanie opiekacza do kanapek

Ten sposób pomoże wyczyścić opiekacz do kanapek nawet z bardzo zaschniętego brudu. Wystarczy podgrzać puste urządzenie, co sprawi, że dzięki działaniu wysokiej temperatury wszystkie zabrudzenia się roztopią. Gdy opiekacz wystygnie, odłącz go od prądu. Następnie przetrzyj go miękką szmatką nasyconą ciepłą wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Pamiętaj, by unikać stosowania stalowych zmywaków czy druciaków, a także detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia teflonu.    

 • Tłuszcz

Jest to bardzo prosty sposób na czyszczenie opiekacza do kanapek. Przede wszystkim należy odłączyć urządzenie od prądu i poczekać, aż całkowicie wystygnie. Następnie zabrudzone wnętrze opiekacza należy przetrzeć ręcznikiem papierowym nasyconym oliwą z oliwek czy zwykłym olejem roślinnym. W przypadku silnych zabrudzeń zalej urządzenie olejem i pozostaw go tam, aż brud się rozpuści (na około kilkanaście minut). Ta metoda jest bardzo skuteczna.  

Jak używać opiekacz, żeby się mniej brudził?

Aby opiekacz do kanapek jak najdłużej pozostawał w idealnym stanie, najlepiej jest po prostu zapobiegać jego brudzeniu. Poza tym ma to także wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Poniżej zdradzamy kilka praktycznych porad, jak właściwie używać opiekacza, żeby się mniej brudził.

 • Gdy przygotowujesz kanapki, zostawiaj kilka milimetrów wolnego miejsca pomiędzy brzegiem chleba a serem. Pomoże to uniknąć nowych zabrudzeń.

 • Zawsze wyciągaj kanapki, używając silikonowych lub drewnianych łopatek. Dzięki temu nie uszkodzisz teflonową powierzchnię.

 • Systematycznie kontroluj stan otworów wentylacyjnych. W przypadku, gdy są zapchane zanieczyszczeniami, może dojść do przegrzania opiekacza.

 • Czystość opiekacza pomoże zachować papier do pieczenia. Przed gotowaniem kanapek wyłóż płytki urządzenia papierem do pieczenia. Połóż przekąski do środka (a nie bezpośrednio na płytkach), a następnie upiecz je. Po pieczeniu wystarczy zdjąć papier wraz z okruszkami i wyrzucić go do śmieci. W ten sposób cały opiekać będzie czysty.   
@mouse_esuom Patent / Lifehack na czysty opiekacz.#opiekacz #sandwitch #kichnia #jedzenie #lifehack ♬ dźwięk oryginalny - Mouse

Jak widać, sposobów na czyszczenie opiekacza do kanapek jest wiele. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą ci uporać się z większością zabrudzeń, wykorzystując składniki i akcesoria dostępne w każdej kuchni.

Przeczytaj również: Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? To mało znane, ale sprawdzone triki

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.