Porady domowe

Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Oto kilka praktycznych sposobów

Zapieczona śruba to najczęściej problem, który dotyczy posiadaczy samochodów. Jednak różni majsterkowicze miewają problem z odkręceniem śruby. Nie wiesz, jak wykręcić śrubę, która  się wyrobiła lub urwał się łeb? 

Jak odkręcić zapieczoną śrubę? Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Jak wykręcić wyrobioną śrubę za pomocą klucza

Żeby wykręcić zapieczoną śrubę można spróbować użyć klucza. Istnieje kilka rodzajów kluczy, które pomogą w tym zadaniu. Dobranie odpowiedniego jest kwestią dostępności, ale też rodzaju wykręcanej śrubki. Trzeba też pamiętać, że część gwintu lub główka musi wystawać ponad powierzchnię, żeby wykręcić śrubę za pomocą klucza. Oto jak odkręcić wyrobioną śrubę każdym z nich:

  • Klucz płaski – użyj preparatu penetrującego WD-40, żeby zmniejszyć tarcie między śrubą i powierzchnią. Dobierz klucz do wielkości śruby. Poruszaj w poziomie (nie ciągnij) zakręcając i odkręcając. Dzięki temu śruba się poluzuje i będzie ją łatwiej wyjąć.

  • Klucz nasadowy – klucz z grzechotką możesz precyzyjnie dopasować do wielkości śruby. Dobierz właściwą wielkość i postępuj podobnie jak w przypadku klucza płaskiego.

  • Klucz francuski – klucz dopasuj do śruby, żeby trzymał się mocno. Uderz kilka razy młotkiem w rączkę klucza w kierunku odkręcania. Dzięki temu zadziałasz siłą uderzenia, a nie siłą mięśni. Do uderzania najlepiej użyć gumowego młotka, żeby nie zniszczyć rączki i nie wywołać zbyt dużych wibracji. Zbyt mocne uderzenia mogą powodować zniszczenie śruby. Trzeba postępować z wyczuciem.

Nie tylko zardzewiałą śrubę powinno się przed wykręcaniem naoliwić i wyczyścić. To bardzo poprawia skuteczność pracy kluczem. Płyn penetrujący natłuszcza, zapobiega rdzewieniu i wypiera wilgoć ze szczelin. Jeżeli masz zapieczoną śrubę z urwaną główką lub obrobioną śrubę ze zjechanym gwintem, to możesz dopasować ją do klucza, piłując boki pilnikiem.

Jeśli śruba ma urwaną główkę, to można przyspawać nową. Jest to dobre rozwiązanie, niestety możliwe do zastosowania tylko jeśli część gwintu wystaje nad powierzchnię.

Co zrobić gdy mam zardzewiałą śrubę

Żeby odkręcić zardzewiałą śrubę, postępuj podobnie jak w przypadku każdej zanieczyszczonej śruby. Może być konieczne zostawienie płynu penetrującego na kilkanaście minut do pół godziny. Jeżeli używasz innego płynu niż WD-40, to sprawdź, co mówi instrukcja, jakiego czasu potrzebuje preparat, żeby usunąć rdzę. Zardzewiałą śrubę po „kąpieli” dokładnie wycieramy i osuszamy szmatką. Następnie można zastosować jedną z metod z kluczami.

Najlepszym kluczem do zardzewiałych śrub jest oczkowy z grzechotką. Jeżeli użyjemy przedłużki lub rury przedłużającej ramię klucza, to zwiększymy siłę działania na śrubę. Dobry środek odrdzewiający i odpowiednio dobrany klucz powinny rozwiązań problem z odkręceniem śruby.

Jeżeli masz więcej czasu na pracę ze śrubą, możesz też użyć nafty. Działa ona podobnie jak środek penetrujący. Naoliwia i czyści zapieczoną śrubę. Musisz tylko odczekać odpowiednio długo, aż nafta dojdzie do wszystkich szczelin. Tak jak w przypadku WD-40 oczyszczamy śrubę. Po takim zabiegu nawet najbardziej zardzewiałą będzie łatwo wykręcić.

Niektórzy używają do zardzewiałej śruby palnika. Jak odkręcić wyrobioną śrubę z jego pomocą? Wystarczy podgrzać nieco śrubę. Trzeba to robić z wyczuciem. Nie chcemy rozhartować i odkształcić elementów. Nie przystępujemy do odkręcania, dopóki śruba nie wystygnie. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wykręcić urwaną śrubę.

Kiedy trzeba rozwiercić zapieczoną śrubę

Jak odkręcić wyrobioną śrubę kiedy zawiodą inne sposoby? Czasami klucze nie mogą sobie poradzić ze śrubą. Jeżeli masz problem z odkręceniem śruby, to alternatywnym sposobem jest jej rozwiercenie. Dokonujemy tego za pomocą odpowiednio dobranego wiertła do metalu.

Podczas rozwiercania niezbędna jest precyzja. Inaczej uszkodzimy powierzchnię wokół śruby. Jest to zwłaszcza niepożądane, jeżeli dotyczy widocznych części naprawianego sprzętu. Podobnie postępujemy w przypadku nakrętki. Oczywiście jeżeli zawiodą wszystkie inne sposoby jej odkręcenia.

Po rozwierceniu wyciągamy części śruby i dokładnie czyścimy łożysko. Jest to bardzo ważne. Dzięki temu będzie można wkręcić bez problemu świeżą śrubę.

Oprócz rozwiercania można zastosować rozbijanie. Młotka i śrubokrętu używa się zarówno do poluzowania śruby jak i wykręcenia gwintu, który nie wystaje ponad powierzchnię. Uderzając młotkiem w śrubokręt, tworzymy zagłębienie. Można w ten sposób wykręcić wyrobioną śrubę ze zjechanym gwintem. Młotka i śrubokrętu można też użyć do poprawienia istniejących zagłębień w główce śruby.

Rozwiercanie i rozbijanie śruby jest rozwiązaniem ostatecznym. Po tych zabiegach nie będzie się ona nadawała do ponownego użycia. Dlatego najlepiej zacząć od kluczy, a potem próbować bardziej inwazyjnych metod.

Każda metoda odkręcania zapieczonej śruby ma swoje dobre i złe strony. Jednak zawsze warto mieć pod ręką zestaw kluczy i płyn penetrujący lub odrobinę nafty. W przypadku rozwiercania śruby potrzebne są odpowiednie kwalifikacje. Nie stosujcie tej metody jeżeli trzymacie wiertarkę do metalu po raz pierwszy w życiu. W takim przypadku lepiej oddać sprzęt do naprawy specjaliście.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem kb.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odkręcić wyrobioną śrubę? Oto kilka praktycznych sposobów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.