Fot.123RF.com
Co zrobić, gdy buty przemokły?
Nowe buty
Pękająca skóra butów
Najczęstszą przyczyną przemakających butów jest popękana skóra. Aby temu zapobiec, powinniśmy raz na 2 tygodnie wcierać w podeszwy i cholewki buta olejek rycynowy.
Nalewamy olejek na wacik i wcieramy go w skórę buta – delikatnie masując opuszkami palców. Po kilku godzinach usuwamy resztkę olejku za pomocą ligniny. Starannie pastujemy buty i pozostawiamy do wchłonięcia się pasty. Gdy będą już suche - polerujemy na błysk.
Obuwie syntetyczne
Skórę sztuczną czyści się tak jak tę naturalną. Zamiast pastować, można natrzeć ją oliwą z oliwek. Uchroni ona buty przed wilgocią, nabłyszczy je, a także zakryje zarysowania, które pojawiły się na ich powierzchni.
Buty zamszowe
Zamsz to przyjemny w dotyku, delikatny materiał, bardzo popularny tej jesieni. Niestety, mimo licznych wizualnych zalet, jest bardzo podatny na zabrudzenia i uszkodzenia. Przede wszystkim pamiętaj, by nie przemywać go wodą i mydłem! Mydliny nie tylko odbarwiają, ale także naruszają jego fakturę, przez co sztywnieje i traci on swoją miękkość.
Czyszczenie zamszowego obuwia zacznij od przetarcia go na sucho – miękkim ręcznikiem lub specjalną szczotką. Szoruj materiał pojedynczymi ruchami, w jednym kierunku, tak by nie zadzierać włosia do góry. W ten sposób pozbędziesz się kurzu i mniejszych zabrudzeń oraz zmiękczysz tkaninę. Zyska ona dodatkowej sprężystości, będzie wyglądała niemalże tak jak w dniu zakupu. Do walki z plamami, którym szczotka nie daje rady, należy użyć odrobiny wody. Obchodź się z nią oszczędnie, inaczej na butach pojawią się nieestetyczne odbarwienia. Zwilż szczotkę i pocieraj tylko brudne miejsca, tak, jak to opisano wyżej. Do wody możesz dodać ocet w proporcji 1:1.
Uważaj na wszelkie „domowe sposoby” czyszczenia obuwia zamszowego. Pocieranie skórką od chleba czy gumką do mazania spowoduje więcej szkody niż pożytku. Wraz z niechcianymi plamami, zetrzesz również kolor materiału i jego delikatne włosie. W efekcie nie będzie on dłużej tak sprężysty i przyjemny w dotyku.
Co zrobić, by buty nie przemakały?
Odpowiednia pielęgnacja i impregnacja potrafią zdziałać cuda. Jeśli akurat nie masz pod ręką profesjonalnych, hydrofobowych środków impregnujących, możesz zastosować kilka domowych sposobów.
Nałóż na buty… masło! Nie tylko zniwelują nieestetyczne pęknięcia w skórze, ale również nabłyszczą buty, i co najważniejsze, uczynią je wodoodpornymi. Zabieg warto powtarzać raz na dwa tygodnie – zapobiegnie on dalszemu niszczeniu powierzchni obuwia. Oprócz masła użyć możesz także olejku rycynowego, oleju kokosowego, czy nawet oliwy z oliwek. Skutecznym, domowym impregnatem jest również parafina rozpuszczona w jadalnym oleju. Ciepły tłuszcz należy rozprowadzić na powierzchni butów i czekamy, aż się wchłonie. Uwaga, te sposoby nie działają na buty z zamszu.
Uważaj na wosk!
Wosk (zarówno ten „profesjonalny”, jak i parafina ze świecy) jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o uodparnianie obuwia na wodę, nie należy z nim jednak przesadzać. Warto pamiętać, że tworzy on nieprzemakalną powłokę na powierzchni buta, ale w żaden sposób nie odżywia skóry. Często stosowany po prostu niszczy buty.
Co zrobić, by buty nie ślizgały się?
Nieważne, jaka aura panuje za oknem – śliskie buty to udręka. Gładka powierzchnia, trochę wilgoci i upadek gwarantowany. Aby nadać obuwiu większej przyczepności, przetrzyj podeszwę papierem ściernym. Im bardziej będzie podrapana, tym lepiej. Jeśli się śpieszysz, zastosuj lakier do włosów. Rozpylony na spód buta zachowuje się jak prawdziwy spray antypoślizgowy. Uważaj jednak jego skuteczność jest krótkotrwała. Dobrym sposobem na „szklankę na ulicy” jest również… piasek. Na podeszwy butów zimowych nanieś klej i zasyp go gruboziarnistym piaskiem. Więcej się nie poślizgniesz!
Jak pozbyć się soli z butów?
Nieestetyczne białe zacieki na butach to niemal symbol zimy. Bardzo łatwo się ich pozbyć, wystarczy, że przetrzesz buty roztworem wody z octem (w proporcji 1:1).
A co z brzydkim zapachem w butach?
Z tym problemem rozprawisz się na kilka sposobów: Zostaw buty na całą noc na balkonie lub włóż do zamrażarki. Wsyp do każdego buta łyżkę sody i łyżkę herbaty. Ponownie wystaw na balkon. Następnego dnia pokrop wnętrze butów kroplami miętowymi. Do butów wsyp żwirek dla kota i trzymaj na balkonie cały dzień lub całą noc. Potem wysyp, a resztek pozbądź się odkurzaczem. Wymieszaj 2 łyżki sody z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej. Wsyp do butów i pozostaw na cały dzień lub noc.