Porady domowe

7 najlepszych sposobów na wykorzystanie obierków z ziemniaków w domu i ogrodzie

Obierki z ziemniaków zawierają w sobie mnóstwo substancji odżywczych, dlatego zamiast je wyrzucać, warto zrobić z nich użytek. Poznajcie, jakie właściwości mają obierki z ziemniaków i jak je wykorzystać.

7 najlepszych sposobów na wykorzystanie obierków z ziemniaków w domu i ogrodzie
Obierki mają szereg prozdrowotnych zastosowań Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Obierki z ziemniaków — właściwości

Ziemniaki, zarówno bulwy, jak ich skórki, są bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Zawierają m.in.:

  • witaminę C
  • witaminy z grupy B
  • potas
  • fosfor
  • magnez
  • wapń
  • sód
  • żelazo
  • miedź
  • cynk

Co ciekawe, skórki z ziemniaków mogą być nawet zdrowsze niż ich bulwa, ponieważ zawierają o wiele mniej tłuszczu i cholesterolu niż pozostała część ziemniaka. Poza tym, dzięki błonnikowi pozwalają zaspokoić uczucie głodu przez długi czas. Dodatkowo wspierają przemianę materii, a co za tym idzie - zrzucanie zbędnych kalorii. Dzięki zawartości witaminy C i B oraz licznych składników mineralnych obierki wspomagają układ odpornościowy oraz dodają energii.

Pomimo tego, że skórki ziemniaków mają wiele właściwości zdrowotnych, to w naszym kraju wciąż na stołach te warzywa królują w obranej formie. Jak więc wykorzystać obierki z ziemniaków w pożyteczny sposób?

Przeczytaj również: Co zrobić z resztkami? Nie wyrzucaj. Możesz przerobić i wykorzystać

7 najlepszych sposobów, jak wykorzystać obierki z ziemniaków

Ze względu na swoje właściwości, obierki z ziemniaków mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, w ogrodzie oraz w domu. Zamiast je wyrzucać, warto ponownie je wykorzystać. Poznajcie nietypowe zastosowania skórek z ziemniaków.

1. Działają jak remedium na kamienie nerkowe i żółciowe

Skórki z ziemniaków od lat stosowane są w walce z kamieniami nerkowymi i żółciowymi. W przypadku kamicy pomocny jest wywar z obierek ziemniaczanych. Po ich dokładnym umyciu wystarczy je zagotować do miękkości, a powstały odwar przelać do naczynia i pić przestudzony trzy razy dziennie w porcjach po 250 ml. Taka kuracja powinna przynieść efekt po 3 tygodniach stosowania.

2. Przyciemniają siwe włosy

Woda po ugotowaniu ziemniaków jest w stanie zafarbować siwe włosy. Zawarty w niej naturalny barwnik przyciemnia włosy, a dodatkowo je odżywia i wzmacnia, działając jak regenerująca maseczka. Wystarczy obierki z kilku ziemniaków zalać wodą, zagotować, ostudzić, a powstały wywar stosować jako płukankę do włosów. Dla podtrzymania efektu zabieg warto powtarzać 1-2 razy w tygodniu.

3. Usuwają przebarwienia i cienie pod oczami

Obierki zawierają związki fenolowe, które posiadają łagodne działanie wybielające. Obierki można zastosować do zneutralizowania plam starczych, przebarwień po opaleniźnie czy zacienienia pod oczami. Wystarczy wewnętrzną stroną skórki z ziemniaka pocierać miejsce, które chcemy wybielić, a z czasem powinniśmy zauważyć efekt rozjaśniający.

4. Łagodzą poparzenia słoneczne i wysypki

Skrobia ziemniaczana zawarta w obierkach z ziemniaków łagodzi wysypki i stany zapalne skóry związane z nadmierną ekspozycją na słońce. Aby wykorzystać ich dobroczynne działanie, należy zagotować obierki, a powstały wywar dodać do kąpieli lub zrobić z niego miejscowy kompres, który zadziała jak naturalny opatrunek.

5. Odkamieniają czajnik

Obierki z ziemniaków nie tylko wypłukują kamienie nerkowe i żółciowe, ale również pozwalają skutecznie pozbyć się kamienia nagromadzonego w czajniku. Aby, usunąć kamień z czajnika wystarczy wsypać do niego obierki, zalać wodą i zagotować. Czynność można powtórzyć kilkukrotnie, za każdym razem wymieniając obierki na świeże.

6. Usuwają sadzę z komina

Skrobia ziemniaczana, która znajduje się w obierkach, osadza się na kominie, przez co wysusza sadzę i łatwiej jest ją wtedy usunąć. Chcąc zastosować obierki jako czyściwo do komina, należy je najpierw wysuszyć, a później podpalić w piecu.

7. Działają jak naturalny nawóz do kwiatów

Woda po ugotowaniu obierek z ziemniaków polecana jest do podlewania roślin domowych i ogrodowych. Należy jednak pamiętać, by woda była niesolona, ponieważ sól może zaszkodzić kwiatom.

Wystarczy zalać skórki z ziemniaków dużą ilością wody, zagotować, a po przestudzeniu zasilać nią kwiaty. Taki nawóz można zastosować raz na 3-4 tygodnie.

Z obierków po ziemniakach można również zrobić kompost, jednak jego przygotowanie nie zawsze kończy się sukcesem, ponieważ obierki często padają ofiarą różnych chorób i patogenów. Nie poleca się również ich wysypywania bezpośrednio pod kwiaty czy warzywa, bo mogą skusić gryzonie i ślimaki oraz być źródłem chorób grzybowych.

Przeczytaj również: Zaskakujące zastosowanie skorupek jaj. Już nigdy ich nie wyrzucisz!

Zamiast wyrzucać obierki, lepiej zrobić z nich pożytek. Fot. 123RF/PICSEL

Jak widać skórki po ziemniakach, chociaż wyglądają niepozornie i zwykle trafiają do kosza, są naprawdę pożyteczne i przydatne. Obierki z ziemniaków można wykorzystać jako lekarstwo, środek czyszczący czy naturalny nawóz do roślin. Dlatego następnym razem przed wyrzuceniem ich do śmieci, zastanów się, czy nie lepiej spożytkować je w lepszy sposób.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.