Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się mrówek z balkonu? Poradnik

Po okresie zimowym mrówki szukają wyjścia. Wędrują przy tym często po rurach naszych mieszkań i balkonów. Jeżeli mieszkamy na parterze, wówczas mamy większą pewność, że pojawią się właśnie u nas (doprowadzając nas przy tym do obłędu). Jak zwalczać mrówki na balkonie, w ogrodzie i w domu? Poznaj niezawodne metody. 

fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Mrówki na balkonie - jak się ich pozbyć?

Mrówki są pożyteczne i nieszkodliwe, dopóki nie pojawią się w naszych domach i na balkonach. Tworzą bardzo złożone, ale sprawnie funkcjonujące, hierarchiczne społeczności, na których czele stoją królowe. Na swoje siedziby wybierają zamknięte, ciepłe przestrzenie, w których panuje wysoka wilgotność. Chowają się w zakamarkach łazienki lub kuchni, skąd mają łatwy dostęp do pożywienia. Bardzo ciężko się ich pozbyć z mieszkania, zabijanie pojedynczych osobników jest bezcelowe. Królowa stada zorientuje się, że jej orszaki się zmieszają i zacznie składać dużo więcej jaj, co multiplikuje problem.

Ipla konkurs

W naszych domach i ogrodach najczęściej możemy natknąć się na faraonki (są prawdziwym utrapieniem dla mieszkańców bloków. Aby skutecznie się ich pozbyć, nierzadko konieczna jest współpraca wszystkich sąsiadów) gmachówki (zwykle wybierają drzewa, ale spotkać je można szczególnie w drewnianych domach), hutnice, rudnice, amazonki i mrówki darniowe.

Domowe sposoby na mrówki

Poniżej przedstawiamy sposoby na mrówki na balkonie, w domu i w ogrodzie. 

fot. 123RF/PICSEL

Mąka kukurydziana - naturalny środek na mrówki

Jak zlikwidować mrówki na balkonie? Mąkę rozsypujemy w miejscu, w którym mrówki licznie występują. Łakome owady po zjedzeniu miału nabrzmiewają i giną.

sposoby na mrówki fot. 123RF/PICSELL

Czego nie lubią mrówki?

Zapach cytryny drażni i odstrasza mrówki. Jeśli dostrzeżemy gdzieś te owady, w kątach mieszkania rozłożymy skórę cytryny, z której wcześniej wydrążono owoc. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozłożyć je także w ogrodzie. Dla lepszego efektu dobrze jest spryskać sokiem z owocu progi drzwi i zewnętrzne parapety w domu.

Obierki z ogórka

Kto by pomyślał, że w niepozornych obierkach z ogórka czai się potencjał, do zwalczania owadów? W skórce zielonego warzywa znajdują się toksyczne dla mrówek substancje. Wystarczy, że położymy obierzyny w miejscu występowania szkodników, a przestaną być problemem.

Soda na mrówki 

Sodę oczyszczoną, tak jak proszek do pieczenia można wysypywać na drodze, którą przemierzają owady.

Jak się pozbyć mrówek z domu i balkonu? Wypróbuj boraks

Jedną z najbardziej sprawdzonych i najskuteczniejszych metod na zwalczenie mrówek jest zastosowanie boraksu. Mieszamy go z ugotowanym żółtkiem i rozkładamy w spodeczku na balkonie. Mrówki zanoszą takie pożywienie do swoich gniazd i po jakimś czasie, przestają pojawiać się na naszych balkonach czy w ogrodach. Boraks sprawia, że owady się wysuszają. Niszczy również larwy. Uważajmy, aby do miseczki z mieszanką nie miały dostępu dzieci oraz domowe zwierzaki. Przeczytaj: Boraks. 10 powodów, by mieć go w domu »

Boraks na mrówki

Boraks można zmieszać również z cukrem. Aby przygotować naturalny preparat na mrówki, w 3/4 szklance wody należy zagotować pół szklanki cukru i łyżkę boraksu. Po ostudzeniu domowy repelent powinien mieć konsystencję przypominającą galaretę. Przekładamy go do niedużych naczyń np. plastikowych nakrętek i rozkładamy we wszystkich kątach w domu i w ogrodzie. Drobne owady wkrótce przestaną być utrapieniem.

Chińska kreda

Kolejnym sposobem na mrówki na balkonie jest chińska kreda. Rysujemy nią linię wzdłuż miejsc, przez które przechodzą mrówki. Drobinki kredy zanoszone są do gniazda, które trute jest od wewnątrz.

 fot. 123RF/PICSEL

Ocet - przepis preparat na mrówki

Niewielką jego ilość dodaj do płynu do mycia podłóg. Owady nie tolerują ostrego, kwaskowego zapachu specyfiku. Ocet na mrówki można używać również w ogrodzie. Przed zastosowaniem rozcieńczmy go z wodą, w proporcji 2:1 i spryskajmy gniazdo i miejsca, gdzie zauważyliśmy owady. W tym celu najwygodniej posłużyć się spryskiwaczem.

Cynamon na mrówki w ogrodzie

Cynamon jest doskonały dla ludzi, lecz nie dla owadów. Rozsypujemy aromatyczną przyprawę wokół roślin w ogrodzie, a niechciane mrówki dadzą im spokój. Czynność warto powtarzać raz na dwa tygodnie. Przeczytaj: Cynamon naszym sprzymierzeńcem w ogrodzie » 

Zobacz więcej zdjęć

Rośliny, które odstraszają mrówki 

W ogrodzie lub w doniczkach do uprawy na parapecie warto posadzić rośliny takie jak lawenda, eukaliptus, wrotycz pospolita, tymianek, mięta pola – mrówki zwykle trzymają się od nich z daleka.

REKLAMA
REKLAMA

Preparaty na mrówki

W sprzedaży dostępne są specjalne środki „antymrówkowe”, poniżej znajduje się ich dokładny spis.

Proszek Expel - możemy go stosować w domu, jak i na zewnątrz. Rozsypujemy cienką warstwę na ścieżce wędrówki mrówek.

Substral na mrówki - jest to preparat w formie granulowanej trutki pokarmowej. Przeznaczony jest do zwalczania mrówek wewnątrz pomieszczeń. Idealnie sprawdza się podczas walki  z mrówkami na balkonie.

Faracid - środek w sprayu. Środek ten ma postać mikrokapsułek, które działają z opóźnieniem, jednak efekt widoczny jest już po 12 nh. Najlepiej umieścić je np. w doniczkach roślin balkonowych.

Mrówkofon - preparat produkowany  jest w formie granulowanej trutki pokarmowej.

Raid w sprayu - służy do zwalczania mrówek i innych insektów. Spryskujemy nim miejsca, z których wychodzą mrówki. Jego zaletą jest przyjemny zapach.

Płytka Globol - jedna płytka wystarczy na jedno pomieszczenie. Możemy je również umieszczać w donicach z kwiatami na balkonie. Działa przez około trzy miesiące (koszt płytki to ok. 12 zł).

Przenoszenie gniazda z trocinami

Jeśli nie chcemy wyplenić mrówek, a jedynie przenieść ich gniazdo poza obręb działki, wypróbujmy metody z doniczką i trocinami. Niepotrzebny pojemnik napełniamy wiórami, a następnie kładziemy go na mrowisku. Uzbrójmy się w cierpliwość — po pewnym czasie mrówki powinny przenieść się z ziemi do nowego lokum w trocinach. Dzięki temu będziemy mogli przenieść je w inne miejsce – najlepiej odległe, od domu i ogrodu.

Autor: Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się mrówek z balkonu? Poradnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.