Spis treści:
Cynamon znany i ceniony jest już od starożytności. Dla żyjących w tamtych czasach Egipcjan, Chińczyków i Hindusów stanowił podstawowy składnik wykorzystywany w medycynie naturalnej. Leczyli nim problemy trawienne, bóle mięśni i przeziębienie. Służył również jako środek odświeżający jamę ustną. Co ciekawe, w starożytnym Egipcie cynamon wykorzystywano do mumifikacji.
Jakie właściwości ma cynamon
Do dzisiaj z powodzeniem cynamon wykorzystuje się w celach leczniczych, ponieważ jego kora posiada wiele substancji aktywnych, pozytywnie wpływających na nasze zdrowie.
Cynamon możemy stosować:
- Na przeziębienie. Cynamon posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dodawany do rozmaitych dań stanowi naturalny środek wzmacniający odporność organizmu.
- Na mdłości. Cynamon, podobnie jak imbir, ma właściwości pomagające zwalczyć nudności. Uwaga! Nie zaleca się stosowania tej przyprawy kobietom w ciąży.
- Na trawienie. Cynamon przyśpiesza przemianę materii i wspomaga trawienie. Łagodzi skurcze brzucha i wzdęcia.
- Na apetyt. Zawarty w cynamonie olejek eteryczny posiada właściwości wzmagające łaknienie.
- Na poprawę nastroju. Charakterystyczny zapach cynamonu odpręża, relaksuje, a dodany do herbaty rozgrzewa i poprawia ukrwienie.
- Do płukania ust. Cynamon świetnie neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust. Aby przygotować domowy płyn do płukania ust z cynamonem, należy do szklanki wódki dodać 1/3 szklanki cynamonu. Następnie dokładnie wymieszać i odstawić na 2-3 tygodnie. Po upływie wyznaczonego czasu mikstura jest gotowa do stosowania.
Z cynamonu można zrobić odkażający płyn do płukania ust, a także pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów w domu. Fot. Polka Dot Images/CanvaPro
Cynamon - zastosowanie w domu
Właściwości cynamonu sprawiają, że możemy go z powodzeniem wykorzystywać w trakcie domowych porządków. Cynamon nam pomoże rozprawić się z niechcianymi insektami, odświeży powietrze i pochłonie brzydkie zapachy.
Cynamon w domu możemy stosować na:
- Mrówki. Jeżeli chcemy pozbyć się mrówek z domu, posłużmy się cynamonem – nie znoszą one zapachu tej przyprawy. Wystarczy posypać miejsce, w którym znajdują się mrówki tą przyprawą, a powinny szybko się wynieść.
- Mole. Zapach cynamonu pomoże skutecznie odstraszyć mole. Owady bardzo go nie lubią. Jeśli laskę cynamonu połączymy z ziarenkami ziela angielskiego, listkiem laurowym i miętą, to stworzymy mieszankę, która przegoni nieprzyjaciół.
- Brzydkie zapachy. Cynamon może posłużyć nam jako odświeżacz powietrza. W garnku, na małym ogniu gotujemy wodę, cynamon i goździki. Miły aromat sprawi, że niechciany zapach zostanie zneutralizowany.
- Na grzyby i pleśń. Na roślinach pojawiła się pleśń? Posyp je mielonym cynamonem. Jeżeli biały nalot pojawił się na ziemi w doniczce z kwiatami, poprósz ją przyprawą i lekko wymieszaj. Dzięki temu zapobiegniemy rozmnażaniu się grzyba.
Cynamon wysypany do doniczki z kwiatami pomoże uporać się z pleśnią. Fot. stgrafix/123RF.com
Zastosowanie cynamonu w ogrodzie
Mielony cynamon może być stosowany do leczenia różnych problemów w ogrodnictwie. Możemy osiągnąć zaskakujące rezultaty, jeżeli posypiemy nim swoje rośliny. Dodatkowo jest środkiem naturalnym, zdrowym i niedrogim, co czyni go niezastąpionym w ogrodzie.
W ogrodzie cynamon możemy stosować:
- Przeciwko owadom. Cynamon jest doskonały dla ludzi, lecz nie dla owadów. Rozsyp aromatyczną przyprawę wokół rośliny, a niechciane owady dadzą im spokój. Czynność warto powtarzać raz na dwa tygodnie.
- Na złamane lub ucięte pędy kwiatów. Jeżeli podczas pielęgnacji roślin w ogrodzie niechcący jakąś uszkodziliśmy: przycięliśmy nie w tym miejscu, co trzeba lub plewiąc, naderwaliśmy jej cześć – „ranę” posypmy zmielonym cynamonem, który pomoże w szybszej regeneracji uszkodzonego miejsca. I jak już wiemy, nie dopuści również do pojawienia się szkodliwych dla sadzonek grzybów.
- Do wzmocnienia sadzonek. Przed umieszczeniem sadzonki w ziemi, warto oprószyć ją cynamonem. Dzięki temu roślina szybciej się ukorzeni i będzie pięknie rosła. Ta przyprawa to idealne rozwiązanie – oszczędzasz pieniądze bez potrzeby kupowania drogich środków wspomagających wzrost roślin.
Przeczytaj również: Pomaga odstraszyć mrówki, chroni rośliny. Zastosowanie cynamonu w ogrodzie
Jak przygotować domowy środek przeciwgrzybiczny?
Do pół litra wody dodajemy dwie zgniecione aspiryny i wsypujemy jedną łyżkę cynamonu. Mieszamy i odstawiamy na 12 h. Następnie odcedzamy. W tak przygotowanej miksturze umieszczamy sadzonkę na czas 2 h i sadzimy. Aspiryna zadziała jako stymulator wypuszczania korzeni, a cynamon jako środek grzybobójczy.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 22.12.2021 roku.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
To już ostatni dzwonek na wapnowanie gleby. Tą techniką najlepiej przygotujesz ogród na wiosnę
Majeranek - lekarstwo z ogrodu i doniczki. Uprawa i lecznicze właściwości majeranku
Powinny być nie tylko w kuchennej szafce, ale i w apteczce. Goździki to roślina o wyjątkowej mocy