Porady ogrodnicze

Podsyp rośliny cynamonem. Będą kwity jak szalone!

Cynamon to niezwykle popularna przyprawa, stosowana prawie w każdej kuchni. Jednak jego właściwości są dużo szersze niż tylko dodawanie potrawom aromatu! Stosuje się go w kosmetyce, w lecznictwie, a nawet… w ogrodzie! Zobacz, jakie zastosowanie w uprawie roślin ma cynamon.  

Podsyp rośliny cynamonem. Będą kwity jak szalone!
Cynamon to niepozorna przyprawa posiadająca szereg przydatnych właściwości. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykulu dowiesz się:

Cynamon – niezwykła przyprawa 

Cynamon pochodzi ze Sri Lanki, a jego charakterystyczne laski to po prostu wysuszona kora cynamonowca. Jego niezwykłe właściwości znano już w starożytności, podobno używano go nawet do balsamowania zwłok! Cynamonu używa się w lecznictwie, kosmetyce i kuchni, a to za sprawą substancji czynnych, które zawiera: aldehydu cynamonowego, epikatechiny, polifenoli kumaryny, kwasów tłuszczowych i witamin. Wykorzystuje się go także do domowych środków na sprzątanie i jako odświeżacz powietrza. To jednak wciąż nie wszystko, co potrafi! 

Cynamon – zastosowanie w ogrodzie 

Ta niezwykła przyprawa jest znana jako dodatek do ciast czy grzanego wina, ale mając ją w kuchni, warto jej właściwości wykorzystać także wokół domu. Jego główną zaletą jest cena, bo paczuszka cynamonu to koszt około 2 zł. Poza tym, uprawiając ogród w sposób ekologiczny, dobrze jest zawsze zaczynać od stosowania domowych, naturalnych sposobów, a dopiero na samym końcu sięgać po preparaty chemiczne. Do czego zatem można wykorzystać cynamon w ogrodzie? 

  • Odstraszanie owadów 

Ludzie uważają zapach cynamonu za przyjemny, ale insekty czują go zupełnie inaczej. Szczególnie przydatny jest podczas inwazji mrówek – wystarczy wówczas posypać narażone na ich odwiedziny miejsca, żeby te przestały przychodzić. Sprawdzi się rozsypany przy wejściu do altanek ogrodowych, na tarasie albo przy drzwiach balkonowych. Niektórzy stosują zamiennie proszek do pieczenia, ale on niestety mrówki uśmierca – cynamon jest bardziej humanitarnym sposobem, bo insekty po prostu omijają go z daleka. Cynamon świetnie sprawdza się np. w ogrodowej piaskownicy – nie tylko powoduje, że nie zagnieżdżą się tam mrówki, ale jednocześnie odkaża piasek 

Cynamon to także odstraszacz komarów – można posypać nim okolice sadzonek albo postawić na tarasie miskę z gorącą wodą i sproszkowanym cynamonem, którego unoszący się aromat powinien je zniechęcić. Nie da się w ten sposób zniwelować ich obecności w całym ogrodzie, ale przynajmniej częściowo można ochronić się przed ugryzieniami.  

Przygotowując miksturę z cynamonu, goździków, ziół prowansalskich, czosnku oraz mydła można pozbyć się także przędziorków. To małe pajączki, które bardzo często atakują rośliny domowe, oplatając je pajęczynką i wysysając z nich soki. Ich działanie prowadzi do uszkodzeń rośliny, a nawet do jej śmierci. Przygotowanie takiego oprysku jest banalne: łyżkę cynamonu, łyżkę goździków oraz 2 łyżki ziół zalej gorącą wodą i dodaj 2 łyżki rozgniecionego czosnku. Po godzinie dodaj odrobinę mydła i preparat gotowy! Stosuj co około 3 dni przez 2 tygodnie.  

  • Cynamon przeciw grzybom 

Rośliny ogrodowe często narażone są na choroby grzybowe, których konsekwencją jest brak plonów czy obumarcie rośliny. Zanim sięgniesz po specjalistyczne środki, spróbuj zrobić oprysk z cynamonu. Wystarczy zmieszać kilka łyżek cynamonu z wodą, odstawić na noc, a potem odcedzić. Oprysk wykonywany raz w tygodniu powinien poradzić sobie z grzybem i pleśnią na roślinach. Można też stosować go zapobiegawczo. 

Cynamon pomaga też ochronić sadzonki przed patogenami grzybów znajdującymi się w ziemi. Zanim więc zasadzisz sadzonkę do gruntu, podsyp ziemię cynamonem.  

  • Cynamon jako ukorzeniacz 

Wkładając sadzonki do ziemi, trzeba już na wstępie zadbać o to, by ładnie się przyjęły, a ich korzenie zostały wzmocnione. Można kupić środek wzmacniający rośliny w sklepie, ale naturalnym i dużo tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie cynamonu – podobnie jak przy zwalczaniu grzybów, wystarczy podczas wkładania sadzonki do gleby, wsypać tam nieco cynamonu.  

  • Cynamon na złamane lub ucięte pędy 

Jeśli w ogrodzie zauważysz nadłamane pędy lub niechcący nadetniesz nie ten, który trzeba, zastosuj cynamon. Działa jak „plaster”, czyli pomaga szybko się regenerować roślinie, a także nie pozwoli dostać się do jej wnętrza grzybom, które szczególnie lubią atakować miejsca po cięciach.  

  • Cynamon jako odstraszacz zwierząt 

Wiosną i latem w ogrodach szczególnie lubią buszować krety, karczowniki, nornice i myszy. Potrafią wyrządzić wiele szkód – rozkopać rabaty albo ponadgryzać warzywa i kwiaty. Zanim sięgniesz po ostateczne rozwiązania, spróbuj podrażnić ich noski cynamonem. Ta przyprawa, wsypana do dziur w ziemi (czyli tam, gdzie są wejścia do podziemnych krecich i mysich korytarzy) nie zrobi im krzywdy, ale może zniechęcić je do pozostania w ogrodzie. 

Inne zastosowania cynamonu 

Cynamon sprawdza się w ogrodzie, ale wszechstronnie stosuje się go także w domu. Można z niego zrobić na przykład pastę na ugryzienia owadów, która po całym dniu pracy w ogrodzie na pewno się przyda! A jest prosta, bo wystarczy zmieszać miód z cynamonem i nałożyć na ugryzienie. Jak jeszcze można wykorzystać cynamon? 

Cynamon w domu 

Tak, jak w ogrodzie, cynamon sprawdzi się także na różne problemy w domu – zamiast kupować środki chemiczne, warto użyć tej magicznej przyprawy. 

  • Odstraszenie moli – rozsypanie w szafie cynamonu, liścia laurowego i mięty powinno skutecznie zniechęcić te owady. Najwygodniej jest uszyć/kupić małe bawełniane lub lniane torebeczki, zapakować w nie wymienione przyprawy i rozwiesić w szafach. 
  • Brzydkie zapachy – jako domowy odświeżacz może posłużyć mikstura z cynamonu i goździków. Wystarczy je zagotować w wodzie, przelać do spryskiwacza, a potem rozpylać w mieszkaniu. Zapach cynamonu relaksuje, jest przepiękny, a domowy aerozol zapachowy będzie kilkakrotnie tańszy niż te ze sklepów.  

Cynamon - właściwości wspierające zdrowie 

Cynamon nie jest lekarstwem, ale na wiele dolegliwości może pomóc. Zobacz, kiedy można go użyć! 

  • Podczas przeziębienia – dodany do herbat czy naparów wspomaga działanie bakteriobójcze i przeciwzapalnee. 
  • Na przejedzenie – wspomaga przemianę materii i przyspiesza trawienie. 
  • Na nudności – podobnie jak imbir pomaga w czasie mdłości, natomiast nie jest zalecany kobietom w ciąży. 
  • Na lepszy nastrój – specyficzny zapach cynamonu relaksuje i odpręża, dlatego tak często spotyka się świeczki o tym zapachu.  
  • Do płukania ust – mikstura przygotowana z wódki i cynamonu jest doskonałym, domowym i całkowicie naturalnym sposobem na odświeżanie jamy ustnej. Wystarczy do szklanki wódki dodać 1/3 szklanki cynamonu i odstawić na 2-3 tygodnie. Po tym czasie można stosować ją w ramach pozbywania się nieprzyjemnego zapachu z ust.  
  • Do peelingu – cynamon dodany do dwóch łyżek zmielonej kawy i łyżki brązowego cukru stworzy świetny (i tani!) peeling, który pomoże pozbyć się cellulitu. 

Cynamon to niepozorna przyprawa, często wyjmowana z szuflady tylko w okolicach Bożego Narodzenia… Okazuje się jednak, że ma szereg właściwości, dzięki którym może zastąpić środki chemiczne i sztuczne opryski roślin. 

Przeczytaj również: Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?

Aby zasilić kwitnienie piwonii, wiosną i jesienią warto je nawozić. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.